150 Gün Geçti Sanık Bulunamadı

ANF

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde gerçekleştirilen katliamın üzerinden 150 gün geçmesine rağmen bugüne kadar 34 Kürt köylüsünün öldürülmesi soruşturmasında sorumlular açıklanmadı. Bugün İstanbul’da toplanan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyeleri ve katliamda yakınlarıı kaybedenler adalet istedi.

Dolmabahçe Meydanından bugün bir araya gelerek basın açıklaması yapan ve aralarında BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, İstanbul bağımsız milletvekili Levent Tüzel’in de bulunduğu kalabalık bir kitle “Roboski’de vur emrini kim verdi” diye sordu.

Açıklamada sık sık “Roboski halkı yalnız değildir”, “Katil devlet hesap verecek”, “Sorumlular bulunsun hesap sorulsun”, “Bedel ödedik bedel ödeteceğiz” sloganları atıldı.

Açıklamada ilk olarak konuşan İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, yaşanan katliamın üstünün örtülmeye çalışıldığını belirterek, “Yılbaşına iki gün kala gerçekleştirilen katliam bu zamana kadar sessiz kalınarak, üstü örtülmeye çalışıldı. Ortaya çıkan istihbaratla beraber tekrar gündeme geldi. Bu katliamın arkasındaki sanıklar, suçlular saklanmaya çalışılırken, devletin gerçek yüzü de ortaya çıkmış oldu. Biz barışseverler bu katliamı gündemde tutmaya devam edeceğiz. Savaş son bulana, yaşanan insanlık suçları bitene kadar. Devlet katliamlardan, inkardan vazgeçmeli” diye konuştu.

Tüzel’in ardından konuşan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder de Roboski’de yaşanılan katliamın sorumlularına dikkat çekerek, “Roboski Katliamı’nın sorumluluğunu iki-üç komutana yığmaya çalışıyorlar. Siz iki-üç değil binlerce kurban bulsanız da bu halka hesap veremeyeceksiniz, yutturmaya çalıştığınız şey aslında sizin gerçek yüzünüzdür” diye konuştu.

Yaşamını yitirenlerin yakınlarından olan Tahir Encü ise, “Katliamın sorumlusu bulunmaz iken bir kaymakamın dövülmesinden 70-80 sanık bulundu ve bu kişiler ‘adam öldürmeye teşebbüsten’ yargılanıyor, bu nasıl bir adalet” diye sordu. Öldürülen yurttaşların yakınlarından sonra söz alan Halkevleri Genel Başkanı İlknur Birol da, Başbakan Erdoğan’ın Kürt sorunu hakkında çözüm ürettiğini sürekli dillendirmesine tepki göstererek, “Başbakan ‘Kürt sorunu kalmamış Kürt istismarı vardır biz bunu da çözeceğiz’ diyor. Biz de soruyoruz; sen hangi adımı attın da cezaevlerinde binlerce Kürt var. Sen hangi adımları atında hala dizi dizi tabutlar geliyor bu ülkeye. Kürt halkı 30 yıldır mücadele ederek kimliğini nasıl hafızalara kazıdıysa bu katliamların hesabını da öyle soracak” dedi. Bilen’in ardından yaşanılan olayla ilgili duygularını dile getiren sanatçı Yasemin Göksu’nun, yaşamını yitirenlerin üzerine ağıt okuması duygulu anların yaşanmasına ve Roboski’de yaşamı yitirenlerin yakınlarının gözyaşlarına hakim olamamasına neden oldu.