7. Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali

Gola Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği tarafından her yıl yöreye ait farklı bir tema etrafında gerçekleştirilen “Yeşil Yayla Festivali” yine sürprizlerle dolu.

31 Ağustos, 1-2 Eylül 2012 tarihlerinde Artvin Arhavi ilçesi Yolgeçen (Lome) Köyü ile Rize Fındıklı İlçesi Cennet (Ç’ennet’i) Köyü’nde bu yıl yedincisi gerçekleşecek olan Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali’nin teması bu defa “Geleneksel Meyveler”.

Gola; festival temasını; derneğin yeni saha çalışması olan “Doğu Karadeniz Meyve Mirası ve Sürdürülebilir Yaşamın Kayıt Altına Alınması Projesi”ne paralel olarak belirledi. Bölgenin doğal meyve dokusu üzerine çeşitli etkinlikleri içeren festivalde bu sene dünya müziğinin usta ismi Ross Daly konuk olacak. Aynı zamanda Girit kemençesini dünyaya tanıtan bestekâr ve aranjör Ross Daly’ye sahnede iki usta müzisyen eşlik edecek; Kelly Thoma ve Periklis Papapetropoulos… Kelly Thoma; Karadeniz Kadın Sahnesinde de konuk olacak.

Makedonya’dan multi-enstrümanist Bajsa Arifovska ise festivalin diğer konuklarından biri… Festival performansı sırasında Arifovkska’ya Türkiye’den Kardeş Türküler grubu solistlerinden Fehmiye Çelik ile perküsyon sanatçısı Duygu Aydın eşlik edecek.

Atdzali Folk Müzik Topluluğu, Karadeniz Kadın Sahnesi’nin Gürcistan katılımcısı. Mine Kalaycı, Güler Topaloğlu ve kemençesiyle İlknur Yakupoğlu da Türkiye sahnesinde arasında yer alıyor.

Yeşil Yayla Festivali, Laz müziğinin usta ismi Birol Topaloğlu’nu ise üç yıllık bir aradan sonra yeniden ağırlayacak. Karadeniz müziğinin genç isimleri Tolga Kurdoğlu ve Selim Tarım; ortak bir performansla bizlerle olacak.

Yerel müzisyen ve horoncuların yanı sıra festivalde çocuklara da yer var. Köy çocuklarıyla birlikte Şafak Velioğlu önderliğinde gerçekleştirilecek geri dönüşüm ve ritim atölyesi performanslarını sergileyecek. Sihirli Sahne Tiyatrosu yine köylerdeki çocuklarla Meyveler Konuşuyor atölyesi gerçekleştirecek.

Yöre meyvelerinden yapılacak çocuk oyuncaklarının yanı sıra bölge meyvelerinin Lazca isimleri hakkında yapılacak sunum, görsel sanat projeleri ve tematik söyleşiler bölümünün ilgi çekici konuları arasında yer alıyor.

Eşine az rastlanır bu etkinliklerle; Kaçkar Dağları’nın eteklerinde bulunan ve türleri iyice azalmış yerel meyvelerin tadı ve kokusunun eşlik ettiği bahçelerde, hep birlikte keyifli bir festival dileğiyle…

Gola Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği

www.golader.org

www.yaylafest.org

GSM: 0537 4852302