Ağaoğlu Silahını Sevag’a Doğrultarak Ateş Etmiş

Sarkis GÜREH
Agos

Geçen yıl, 24 Nisan 1915’in 96. yıldönümünde, askerlik yaptığı sırada öldürülen Sevag Balıkçı’nın vurulma ânını gören korucular, 6 Haziran’da yapılan duruşmada ve 8 Haziran’da olay yerinde yapılan keşifte verdikleri ifadelerde, sanık Kıvanç Ağaoğlu’nu yalanladı. Ağaoğlu, silah ateş aldığında kendisinin ayakta olduğunu; silahı aşağı indirirken ateş aldığını iddia etmişti. Korucular ise, Ağaoğlu’nun olay sırasında oturur vaziyette olduğunu ve silah patladıktan sonra ayağa kalktığını söyledi. Balıkçı ailesinin avukatı İsmail Cem Halavurt, olay yerinde yapılan keşif sonrasında Agos’a yaptığı açıklamada, sanık Ağaoğlu’nun beyanlarının gerçeğe aykırı olduğunun net bir şekilde görüldüğünü söyledi.

‘Oturur vaziyetteydi’

6 Haziran Çarşamba günü Batman Asliye Ceza Mahkemesi’nde, Sevag Balıkçı’nın vurulduğu Gümüşörgü Karakolu’na 150 metre mesafede bulunan bir noktada nöbet tutan 18 köy korucusu ifade verdi. Sevag’ın vurulma ânına tanık olan koruculardan B.Ç., Ağaoğlu’nun ifadelerinin aksine, silahın oturur vaziyetteyken ateşlendiğini ifade etti. B.Ç. şunları söyledi:

“Olay yerine uzaklığımız 140 metre kadardı. Birden silah sesini duydum ve dönüp baktığımda vurulan askerin yavaşça düştüğünü gördüm. Elinde silah olan asker çömelmiş vaziyetteydi ve silah sıkıldıktan hemen sonra ayağa kalktı. Elindeki silahı yere attı, ağlamaya başladı. Biz olay yerine intikal ettiğimizde sanık dövünerek ağlıyordu. Ancak telin diğer tarafındaydı.”

Görgü tanığı diğer koruculardan H.G. ve K.Y. de, beyanlarında, silahın patladığı sırada Ağaoğlu’nun oturur vaziyette olduğunu doğruladı.

Tehdit yoktu

Sevag’ın vurulduğu Gümüşörgü Karakolu’nda 8 Haziran Cuma günü yapılan keşfe, davaya bakan Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkeme Heyeti, Sevag’ın babası Garabet Balıkçı ve avukatları ile tutuksuz yargılanan sanık Kıvanç Ağaoğlu, olaya tanık olan askerlerden Ömer Korkmaz, karakol komutanları ve korucular katıldı. Basın mensuplarının alınmadığı keşif, yaklaşık beş saat sürdü.

Sanık Ağaoğlu, savunmasında, olayın meydana geldiği dönemde telsize Kürtçe konuşmaların düştüğünü ve güvenlik açısından sıkıntı yaşadıklarını, bu nedenle tüfeğinin kurma kolunu çektiğini ve bu sırada silahın ateş aldığını öne sürüyordu. Karakol komutanlarının ve korucuların keşif sırasındaki ifadelerinden, bölgede karakola yönelik bir tehdit olmadığı anlaşıldı. Konuyla ilgili bilgi veren Avukat Halavurt, yapılan tatbikat sonrasında, Ağaoğlu’nun olay mahallinde bulunma nedeninin, diğer askerleri korumak olmadığının anlaşıldığını belirtti: “Keşifte, yakın koruma olan Ağağoğlu’nun durduğu yerin yanlış olduğu görüldü. Diğer askerleri koruduğunu ileri süren sanığın telin dış kısmında, askerlere 20-25 metre uzaklıkta olması gerekirken, telin iç kısmında ve diğer askerlerle iç içe olduğunu anlaşıldı. Yani aslında orada koruma maksadıyla bulunmuyor. Ayrıca, korucu kulübesindeki geçici köy korucularının bir kısmı uyur vaziyette, bir kısmı çay içiyor. Dolayısıyla, aslında hiçbir güvenlik sıkıntısı bulunmadığı anlaşılıyor. Keşifte dinlenen Karakol Komutanı da o günlerde herhangi bir güvenlik problemi olmadığını söyledi.”

Korucuların ifadesi Adli Tıp’la örtüşüyor

Halavurt, korucuların ifadelerini şu şekilde yorumladı: “Korucular, olay yerine hâkim bir tepedeler. Sevag’ın vurulması, yere düşmesi de dahil olmak üzere tüm ayrıntıları gören korucular var. Korucuların anlattıkları içindeki en önemli husus, sanık Ağaoğlu’nun oturur vaziyetteyken ateş ettiği yönündeki beyanları. Ağaoğlu, bu zamana kadar, silahın kendisi ayaktayken ateş aldığını iddia etmişti. Fakat, tanıklar Ağaoğlu’nun otururken ateş ettiğini ve ateş ettikten sonra silahı bırakıp ayağa kalktığını anlattılar. Adli Tıp raporunda belirtilen, kurşunun giriş yeri ve vücutta izlediği istikamet düşünüldüğünde, Ağaoğlu’nun otururken ateş ettiği yönündeki beyan mantıklı görülüyor. Adli Tıp raporu, ayrıca, kurşunun namludan çıktığı sırada tüfeğin Sevag’a doğru düz tutulduğunu ortaya koymuştu. Bu ifadelerle birlikte, silahın Sevag’a doğrultulduğu yönündeki şüpheler pekişti.”

Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde süren, Sevag Balıkçı’nın öldürülmesine ilişkin davanın bir sonraki duruşması 29 Haziran’da yapılacak.