AKP, Roboski Katliamının Hesabından Kaçamaz… 34 Kürt Köylüsünün Hesabı Verilmelidir!

Başbakan Erdoğan, hükümeti döneminde yapılan katliamları ve insanlık dışı uygulamaları yok saymak, unutturmak ya da üstünü kapatmak için elinden geleni yapıyor. Son 10 yılda yapılanları aktaran hükümet sözcüleri ve yandaşları, tabloyu toz pembe göstermeye çabalıyor.

Ne son on yılda askerde intihar süsü verilmiş, çoğunluğunu Alevi, Kürt, Ermeni ve sol görüşlü 934 askerin ölümü; ne iş cinayetlerinde hayatını kaybeden 10 bin 723 işçi; ne de günde en az 4 kadın cinayeti ve bazı bilgilere göre son yedi yılda öldürülen 1400 kadın AKP icraatları arasında sayılıyor. Resmi verilere göre son 10 yılda 818 asker çatışmalarda hayatını kaybetti; çatışmalarda ölen gerilla ve bölgede hayatını kaybeden insan sayısı ise bunu çok aşıyor.

Asker ya da gerilla, bu ülkede 30 yıldan bu yana Kürt sorununun eşit haklara dayalı, demokratik ve barışçı bir çözümü gerçekleştirilmediği için 60 bine yakın yurttaşımız hayatını kaybetti. Çatışmalar hala devam ediyor. Kürt sorununda diyalog yolu bulunup, müzakereler başlatılmadığı sürece çatışmaların dinmeyeceği, halklarımızın çocuklarının asker ya da gerilla olarak ölmeye, halklarımızın da acı çekmeye devam edecekleri görülüyor.

AKP Hükümeti, emrindeki TSK’nin 28 Aralık 2011 tarihinde, F-16 askeri uçaklarıyla sınır boyunda katlettiği 17’si çocuk 34 Kürt köylüsünün hesabını da unutturarak kapatmanın peşindedir. Emri verenin, savaş uçaklarını kullanan ve operasyona katılanların açığa çıkarılması beklenirken, katliamın sorumlularından sayılması gereken Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Mehmet Erten’e başarı madalyası veriliyor.

Sırası geldiğinde rakip partilere Türkiye’de yaşanan katliamları, acıları, işkenceleri, idamları, ‘faili meçhulleri’ hatırlatan, bunu kendi dönemini aklamak için vesile eden Başbakan Erdoğan, Roboski katliamının açıklığa kavuşturulması ve bu katliamda sorumluluğu bulunanların yargılanması ve cezaya çarptırılması için adım atmıyor.

Roboski isminin anılmasını bile yasaklayan, kendi partisinden milletvekili ve parti yöneticilerinin hatırlatmasına bile tahammül göstermeyen Başbakan Erdoğan, tüm insanlık önünde, tarihe geçmiş olan bu katliamın üstünü örtme çabasını ısrarla sürdürüyor. 33 Kürt köylüsünün katledilmesinin sorumlusu olarak mahkum edilen General Mustafa Muğlalı’nın adını 2004’te Van Özalp’teki bir askeri kışlaya veren, tepkilerden 7 yıl sonra ise kaldıran AKP Hükümeti, askerin ve polisin işlediği suçları örtbas etmek için elinden geleni yapmaya devam ediyor.

Roboski köylülerine ve halklarımıza hesap vermesi gereken, katliamın sorumlularını cezalandırması beklenen AKP Hükümeti’nin, bunun yerine başta Roboski köylüleri olmak üzere tüm bölge halkını hedefe koyduğu görülüyor. Operasyonlar devam ediyor. Sınır içinde ve sınır dışında süren bombalamalar, sadece bölge halkını değil, tüm halklarımızı kaygılandırıyor. BDP’lilere yönelik siyasi tutuklama furyası durmuyor.

Savaş değil, Kürt halkının haklı taleplerinin karşılandığı bir barış ve demokratik çözüm istiyoruz. Roboski Katliamı’nın yıldönümünde ülkenin dört bir yanında bunun için haykırıyoruz: Katliamı unutmayacağız, unutturulmasına müsaade etmeyeceğiz. Her il, ilçe, mahalle ve köyde açıklamalarla, etkinliklerle ısrarımızı göstereceğiz… Roboski’de olacağız ve ülkenin her yanında “emri verenler ve katliamı gerçekleştirenler açığa çıkarılsın” diye haykıracağız. 28 ve 29 Aralık’ta alanlarda olacağız. 28 Aralık’ta saat 21:30’da ev ve iş yerlerimizin ışıklarını yakıp söndürerek tepkimizi göstereceğiz.

ROBOSKİ’NİN HESABI VERİLMELİ, DİYALOG YOLU AÇILMALI, MÜZAKERELER BAŞLAMALI…

Artık yeter! Bir yıl boyunca bir arpa boyu yol alınmayan katliam soruşturması sonuçlanmalı ve sorumluları hemen tutuklanmalıdır. Bölgede süren operasyonlara ve bombalamalara son verilmeli, siyasi operasyonlar durdurulmalı, Kürt sorunun barışçı demokratik çözümü için derhal adım atılmalıdır. Kürt sorununda şiddet dönemini kapatmak için talepleri karşılayacak ve anayasal güvenceye kavuşturacak diyalog yolu açılmalıdır.

ROBOSKİ UNUTULMAYACAK…

SORUMLULAR AÇIKLANSIN, YARGILANSIN VE CEZALANDIRILSIN !

HDK Yürütme Kurulu