AKP’li vekilden sendikasızlık şartı

taseron-isciler-kadro-alabilecek-mi-son-dakika-taseron-isci-haberleri-39574


Dilan ŞAHİNBAŞ
Birgün

Karçel A.Ş.’de greve çıktıkları gün işten atılan işçilere AKP Milletvekili Osman Kahveci’nin “Yeniden işe alınacaksınız, ama sendikayla hiçbir ilişkiniz olmayacak” dediği iddia edildi

Zonguldak Karabük’te, KARDEMİR’in yan kuruluşu Karçel A.Ş.’nin bünyesindeki Yeşil Çalı İnşaat’ta greve çıktıkları 22 Temmuz günü patronun lokavt kararıyla işten atılan 209 işçinin mağduriyeti sürüyor. İşçiler, yeniden işe çağrılmayı bekliyor.

‘SENDİKAYLA İLİŞKİNİZ KALMASIN’

Çelik-İş üyesi işçiler, geçen hafta Ankara’ya giderek AKP Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve Kalkınma Bakanı Yardımcısı Mehmet Ceylan’la görüşmüştü. İşçilerin verdiği bilgilere göre Şahin, konuyla ilgilenmesi için AKP Karabük Milletvekili Osman Kahveci’yi görevlendirmişti.
AKP Karabük Milletvekili Osman Kahveci’nin işçilere “Yeni bir şirket kurulacak, siz de yeniden işe başlayacaksınız. Ama sendikayla hiçbir ilişkiniz olmayacak ve tazminat dışında hiçbir hak talep etmeyeceksiniz. Bugüne kadar birikmiş olan tazminatlarını alabileceksiniz” dediği öğrenildi.

‘150-200 LİRA ZAM İSTEMİŞTİK’

Bayramın hemen öncesinde işsiz kalan işçiler, kendilerine halen hiçbir resmi bildirimde bulunulmadığını dile getirdi. Bir işçi, “Bizi çağırıp çağırmayacakları belli değil, bekliyoruz” dedi. İşçi, yaşadığı mağduriyeti şu sözlerle anlattı: “Biz 850-900 lira ücret alıyoruz. Bizim istediğimiz maaşlarımıza 150-200 lira zam yapılmasıydı. Sendika bir de diğer işyerlerinde verilen yakıt, ikramiye ve bayram parası gibi haklar talep etmişti. Diğer işyerlerinde sendikalılar 1200-1300 lira alıyorlar. Bizim bu ücretlerle evimizi geçindirmemiz çok zor. Evliyim, bir çocuğum var. Benim kira derdim yok ama pek çok arkadaşım ev kirasını ödemekte zorlanıyor” diye konuştu.

‘ÇÖZÜM BEKLİYORUZ’

Çelik-İş Sendikası’nın önceleri kendilerine greve çıkarlarsa arkalarında duracağını söylediğini, ancak sonrasında tutum değiştirdiğini anlatan işçi, bayramın hemen öncesinde işsiz kalmalarından ötürü çok sıkıntı çektiklerini aktardı. 1 Ağustos’tan sonra kredi kartları ekstrelerinin, faturaların gelmesiyle birlikte sıkıntılarının daha da artacağını belirten işçi, bir an önce konunun netliğe kavuşmasını beklediklerini ifade etti. 7-8 yıldır Karçel’de çalıştığını belirten işçi, “Çözüm bekliyoruz” diye konuştu.