AKP’nin sermaye operasyonu Boydak’la TÜSİAD’a da uzandı

Sendika

AKP’nin sermayeye yönelik operasyonlarının ucu TÜSİAD’a dokundu. İslami sermaye içinde tekelci sermayenin bir parçası olan ve TÜSİAD yönetim kurulunda temsil edilen Boydak Holding’den Memduh Boydak’ın gözaltına alınması üzerine açıklama yapan TÜSİAD ‘Bu gidiş son bulmalı’ dedi

AKP’nin Cemaat sermayesine yönelik operasyonları kapsamında 1 Eylül’de Koza İpek Holding’e operasyon düzenlemişti. Bir operasyon haberi de bugün Kayseri’den geldi. Melikşah Üniversitesi’ne yönelik operasyonda Boydak Holding CEO’su Memduh Boydak da gözaltına alındı. Boydak aynı zamanda TÜSİAD üyesi. Holding bünyesindeki şirketlerden 8’i Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alıyor. AKP tekelci sermayenin bir parçası olan Boydak Holding’e dokunarak, TÜSİAD’a da dokunmuş oldu. TÜSİAD’dan açıklama gecikmedi: Bu gidiş son bulmalı.

Kayseri’de büyük ağırlığı olan Boydak Holding’in sahipleri Cemaat’le ilişkili olduğu gibi Abdullah Gül ile de yakın ilişkilere sahip. Operasyonun ucunun Boydak’a dokunmasının da AKP içinde tepki yaratabileceği konuşuluyor. AKP Cemaat operasyonları ve Erdoğan-Gül geriliminin ardından kalesi olarak bilinen Kayseri’de son genel seçimlerde yaklaşık yüzde 13 oranında oy kaybetmişti.

‘Örgütlü yağma’

Bu sabah (16 Eylül) düzenlenen operasyonda, 11 kişi, polis ekiplerince gözaltına alındı. Gözaltına alınan isimler arasında, Boydak Holding CEO’su ve aynı zamanda TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi olan Memduh Boydak da var. Polisler Talas İlçesi’nde bulunan Melikşah Vakıf Üniversitesine de giderek, buradaki yöneticileri de gözaltına aldı. Suçlamanın ’örgütlü yağma’ iddiası olduğu basına yansıdı.

TÜSİAD: Bu gidiş son bulmalı

Konu ile ilgili TÜSİAD’dan açıklama geldi. Açıklamada, “Bu üzücü olay vesilesiyle, iş dünyasını ağır ithamlarla sürekli tedirgin eden kasvetli atmosfere dikkat çekmek ve bu gidişin son bulması gerektiğinin altını çizmek istiyoruz” ifadesi kullanıldı.

Kayseri’de yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Memduh Boydak ile ilgili TÜSİAD da yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle;

“Yönetim Kurulu üyemiz Sayın Memduh Boydak’ın bu sabah gözaltına alındığı haberi karşısında Yönetim Kurulumuz derin bir üzüntü ve kaygı duymaktadır. Memduh Boydak iş dünyasının itibarlı, saygın ve değerli bir mensubudur, Memduh Boydak’ı, hakkındaki soruşturmadan aklanarak, bir an önce aramızda görmeyi umut ediyoruz. Bu üzücü olay vesilesiyle, iş dünyasını ağır ithamlarla sürekli tedirgin eden kasvetli atmosfere dikkat çekmek ve bu gidişin son bulması gerektiğinin altını çizmek istiyoruz. Hukuk devletinde iş dünyası dâhil hiçbir kurum ve kişi yasal her hangi denetim ve soruşturmadan muaf değildir ve hesap verebilir olmalıdır. Bununla birlikte, tüm vatandaşlarımız için her zaman dile getirdiğimiz gibi iş dünyası için de adil yargılanma hakkı, itibarın ve kişilik haklarının zedelenmemesi gereği ve ceza soruşturması süreçlerinin süratle sonlandırılması ihtiyacı esastır. Sorumlu bir iş dünyası temsil örgütü olarak yasal süreçlerin bu hassasiyetlere uygun olarak yürütülmesinin takipçisi olacağız. TÜSİAD Yönetim Kurulu olarak Memduh Boydak’a, Boydak ailesine ve çalışma arkadaşlarına geçmiş olsun dileriz” denildi.

Operasyonun odağında yer alan Melikşah Üniversitesi’nden de yazılı bir açıklama yapıldı. “Üniversitemize bir algı operasyonu yapılmıştır” denilen açıklamanın devamında “Karara dayanak olan iddia, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin üniversite arazisi olarak tahsis ettiği alanda, birkaç arsa sahibinin şikayetine dayanarak kamulaştırma yoluyla sözde nitelikli yağma suçunun işlendiğine yöneliktir. Hemen belirtilmelidir ki, Üniversitemiz bu alanda söze konu iddialar çerçevesinde hiçbir kamulaştırma yapmamıştır ve şikâyete konu taşınmazların malikleri, halihazırda şikayetçi olduğu ileri sürülen kişilerdir. Üniversitemizin eğitim ve öğretim faaliyetleri ile ilgisi bulunmayan bu iddia nedeniyle üniversite alanında arama yapılması tamamen hukuka aykırıdır, tam anlamıyla bir algı operasyonu ve hukuk skandalıdır” denildi. Açıklamada ayrıca operasyon kapsamında üniversite yönetiminden kimsenin gözaltına alınmadığı kaydedildi.

Boydak Holding CEO’su Memduh Boydak’ın avukatı Hurriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada “Boydak Holding’e yönelik bir operasyon bir baskın yok. Sadece Memduh Bey’in ifadesine başvurulacak şuan. Durum bundan ibaret” dedi. Boydak’ın avukatı Melikşah Üniversitesi yöneticilerine ilişkin operasyon ile ilgili ise, bilgisinin olmadığını söyledi. Reuters’ın sorusunu yanıtlayan Boydak Holding Kurumsal İletişim Müdürü Ulaş Öztürk ise “Şu anda gözaltı yok. Memduh Bey sabah emniyete çağrıldı, öğleden sonra ifadesi alınacak. Emniyete çağrılma gerekçesi Melikşah Üniversitesi, Boydak Holding ile ilgisi yok” dedi.

Mobilya, enerji, bankacılık, tekstil gibi 12 sektörde faaliyet gösteren Boydak Holding bünyesinde 41 şirket bulunuyor. Holding bünyesindeki şirketlerden 8’i Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alıyor.

Operasyonun yapıldığı Melikşah Üniversitesi ise 2009 yılında eğitim öğretime başladı.Üniversite bünyesinde, hukuk, mühendislik, sağlık bilimleri gibi fakülteler bulunuyor.