Ankara’da Aka-Der ‘in düzenlediği “halklar konuşuyor” etkinliği gerçekleşti

18609_703694246424935_1789085672637914206_n

Demokratikalevidernekleri.org

Aka-Der’in gerçekleştirdiği seçim içerikli panelde halklar isteklerini taleplerini ve seçimleri konuştu. Artvin Kültür Derneği – Sabriye Tuncay , Gupşi Dergisi Yazarı -Erdoğan Boz , Demokratik Alevi Dernekleri Ankara(ADAD) – Mustafa Karabudak , Roman Hakları Derneği -Yücel TUTAL , Kurd-Der -Ömer Özaydın , Nor Zartonk -Sayat Pulatyan ve HDP Milletvekili Adayı -Zelal Deniz Demir ‘in katılımıyla gerçekleştirilen panel yapıldı.Panel, Cizire Kantonu’nun Serekaniye cephesinde Til Xenzir hamlesi sırasında Mebruka bölgesinde IŞİD (DAİŞ) çetelerinin döşediği mayınları temizlerken gerçekleşen patlama sonucu ölümsüzleşen Bedrettin Akdeniz anılarak başladı.

İlk olarak Nor Zartonk’ Ermeni halkı adına Rudi Sayat Pulatyan konuştu. Pulatyan konuşmasında “Kamp Armende ki süreçten, Ermeni halklarına yönelik asimilasyonların devam ettiğinden bahsetti. Pulatyan’nda sonra Gupşi Dergisi Yazarı Erdoğan Boz Çerkez halkı adına konuşma yaptı. Boz konuşmasında Çerkes halkının artık diğer halklarla kardeşleştiğinden ve HDP’nin bu sürece bir umut olduğundan bahsetti.

Demokratik Alevi Dernekleri Ankara yöneticisi Mustafa Karabudak, HDP ‘nin Anadolu’nun ve Mezopotamya’nın kadim halkı Aleviler için yeni bir seçenek olduğunu vurgulayarak, Alevi halkının haklı taleplerinin önünü açacağını söyledi. Biz Aleviler,Alevi kimliğinin tanınması ve bu taleplerin gerçekleştirilmesini HDP sağlayacağı inancındayız dedi. Çünkü ilk defa bir siyasi parti Alevi kimliğini önemseyerek 150 adayı listesine aldı. Üstelik bu adayları seçilebilecek yerlerden ve üst sıralardan aday olarak gösterdi. Bu da Alevilere karşı HDP nin samimiyetinin göstergesidir. Bugüne kadar Aleviler diğer partilerce oy deposu olarak görüldü ancak samimi karşılığı verilmedi. O nedenle HDP bu seçimde Aleviler için tek seçenektir.Biz Aleviler Meclise diyerek sözlerini tamamladı.

Mustafa Karabudak ‘ın konuşmasının ardından Roman Hakları Derneği’nden Yücel Tutal Roman Halkları adına konuştu. Tutal konuşmasında, halkların bu zaman kadar tanınmadığından ancak Kürtlerin örgütlü gücünün Roman halkına da örnek olduğundan, artık HDP’nin Roman halkına da umut olduğundan bahsetti.  Tutal’ın konuşmasının ardından Artvin Kültür Derneği’nden Sabriye Tuncer konuşmasını yaptı. Tuncer dernek olarak HDP’yi desteklediklerini, tüm halkların kardeşliğinden ve bunun için HDP’nin seçenek olduğunda bahsetti. Tuncer’in konuşmasının ardından Kurd-Der’den Ömer Özaydın konuşmasını yaptı. Özaydın, Kobanê direnişinin Kürt Halkının örgütlü gücünden bunun HDP de birleştiğinden bahsetti. Ömer Özaydın’nın ardından Aka-Der Adına konuşma yapan Betül Koca Anadolu’nun bir halklar mozaği olduğundan bahsetti. Halkların birlikte iş yapabilme, birlikte taleplerimizi ortaklaştırmak için ortak bir zemin oluşturmalıyız diyen Betül Koca, “HDP’nin bir seçenek olduğundan yalnız oy vermekle değil örgütlü bir seçim çalışması yürütmenin gerekli” olduğundan bahsetti.