Askerde Öldürülen Sevag’ın Duruşmasına Katılım Çağrısı

DİHA

Batman’ın Kozluk (Hezo) ilçesi Gümüşörgü Jandarma Karakolu’nda 24 Nisan 2011 tarihinde görev yaptığı birliğinde Er Kıvanç Ağaoğlu tarafından “yanlışlıkla vurulduğu” iddia edilen Sevag Balıkçı’nın ölümüne ilişkin açılan davanın 11. duruşması 28 Şubat’ta Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı’nda bulunan Askeri Mahkeme’de görülecek. 25 Ocak’ta görülen duruşmada, Balıkçı’ının avukatlarının tanıkların yeniden dinlenmesine ilişkin talebini değerlendiren mahkeme heyeti, duruşmayı 28 Şubat tarihine ertelemişti. Her duruşma öncesinde Er Balıkçı’ya destek amacıyla Nor Zartonk basın açıklaması yapacak.

28 Şubat’ta görülecek olan duruşma öncesinde, Nor Radyo Genel Yayın Yönetmeni Melis Tantan ve Nor Zartonk Sözcüsü Sayat Tekir, Diyarbakır’da temaslarda bulundu. Diyarbakır’daki siyasi parti, sivil toplum örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve medya kuruluşlarını ziyaret eden heyet, DİHA’yı da ziyaret etti.

Sevag’ın duruşması öncesinde yapılacak olan açıklamaya ilişkin destek isteyen Nor Zartonk Sözcüsü Sayat Tekir, er Sevag Balıkçı’nın Ermeni Soykırımı’nın yıldönümü olan 24 Nisan 2011 yılında “şakayla” öldürüldüğünü hatırlatarak, “Biz de bugün Diyarbakır’dayız. Nor Zartonk olarak kurumları dolaşıyoruz. Nor Zartonk İstanbul’da kurulan, İstanbul Ermenilerinden oluşan bir örgütlülük. Bu gibi Ermenilerle ilgili hukuki mücadelelerde ön planda oluyor. Bugün de buradayız. 11. duruşma 28 Şubat’ta saat 13.00’te 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda yapılacak. Duruşma öncesinde saat 12.00’de Hava Kuvvetleri Komutanlığı önünde bir basın açıklaması gerçekleştireceğiz. Bu basın açıklamasını hem Diyarbakır’da hem de Türkiye’de bir kamuoyu oluşturmak için gerekse şüpheli şekilde asker ölümleriyle ilgili bir kamuoyu oluşturmak için gerçekleştireceğiz” dedi.

‘Raporlar çelişkili’

Tekir, duruşmayı başından beri takip ettiklerini sözlerine ekleyerek, Diyarbakır’daki basın açıklamalarını da organize ettiklerini söyledi. Tekir, bu akşam İstanbul’da da bir basın açıklaması yapacaklarını ifade ederek, şöyle devam etti: “Duruma ‘kazara insan öldürmek’ suçundan devam ediyor. Ve bu bağlamda katil zanlısı serbest dolaşıyor ne yazık ki. Baktığımızda çok hızlı ilerlemiyoruz. Biz biliyoruz ki Sevag öldürüldükten sonra bir rapor oluşturuldu. Bu raporda katil zanlısının tüfeği Sevag’a doğrulttuğu söylendi. Bir buçuk saat sonra yeni bir rapor oluşturuldu ve bu raporda şakalaşırken öldürüldüğü söylendi. Ondan sonra komutanların askerlere belirli ifadeler verdirdikleri söylendi. Bunlar içindeki kimi askerler ‘baskıyla bu ifadeyi verdik’ dediler. Muhakkak bu soruşturmanın genişletilmesi gerekiyor. Muhakkak tanıkların tekrardan dinlenilmesi gerekiyor. Bu gibi sorunlar var. Bu gibi sorunlar çözülmediği sürece dava ilerlemediği sürece davanın geleceğine dair pek bir şey söyleyemiyoruz.”

‘Şüpheli asker ölümlerinde Kürtler ve Aleviler daha fazla’

Sevag Balıkçı’nın babasının “Ben artık oğlumu kaybettim, canımın bir parçasını kaybettim. Onu getiremem şüphesiz; ama ben bu hukuk mücadelesini vereceğim ki başka bir Sevag daha olmasın” dediğini aktaran Tekir, şöyle dedi: “Başka Sevaglar olmasın, başka insanlar öldürülmesin. Ne yazık ki, asker intiharları, şüpheli asker ölümleri sayıları çok fazla. Bir de açıklanmayan rakamlar var. Ne yazık ki çoğunluğunu Kürtler ve Aleviler oluşturuyor. Biz bir de burada bulunurken sadece Sevag Balıkçı için değil, asker ölümlerinin, militarizme karşı da söz söylemek için Diyarbakır’da bu basın açıklamasını gerçekleştireceğiz.”