Başbakan Davutoğlu’ya Cizre’deki fırıncıdan yanıt: Devlet burada ekmek değil, fırınları dağıttı

Hasan AKBAŞ
Evrensel

Yoğun çatışmaların yaşandığı Cizre’de yaralar sarılmaya çalışılıyor. Sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla birlikte hasar gören binalar onarılmaya başlandı. Nur Mahallesi’nde fırını tamamen kullanılamaz hale getirilen Rıdvan Erol da dün fırınını toparlamaya başladı. Cizre’deki polis terörü sürerken, fırınlar gündeme gelmişti. Bir televizyon programında, Başbakan Davutoğlu, ‘Sokağa çıkma yasağı var. İnsanlar nasıl ekmek alıyor? Güvenlik güçleri mi ekmek dağıtıyor halka?’ sorusuna, ‘Fırınlar açık, kontrol altında dağıtılıyor’ cevabı vermişti.

Gazetemize konuşan Erol, özel harekatçılar tarafından darbedilerek fırından çıkarıldığını, daha sonra ekmeklerin etrafa atıldığını dükkanın da dağıtıldığını anlatıyor. Erol, “Başbakan doğru söylüyor; ekmekleri dağıttılar. Ama halka değil, dükkanı dağıttılar, ekmekleri sokaklara attılar. Daha sonra fırını kullanılmaz hale getirdiler” dedi. Erol, “Her ne olursa olsun yeniden burayı inşa edip, insanları ekmeksiz bırakmayacağım. Kaç gündür burada yaşanan açlık, ekmeksizlik yüreğimizi yaktı” diye konuştu.

YASAK KALKTI ÖLÜM TEHDİDİ SÜRÜYOR

Cizre’de sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından halk, zarar gören evlerini ve sokaklarını onarmaya girişti. Sokağa çıkma yasağı kalkmasına rağmen ilçede zaman zaman özel harekat polisleri ve keskin nişancılar tarafından ateş açılmaya devam ediyor. Halk sabah erken saatlerde de can güvenliği olmadığı gerekçesiyle dışarı çıkıyor. Mahallelerde tek tek kapılar çalınarak hasar tespitleri ve ortak onarım işlerine başlanıyor. Kopan elektrik telleri onarılıyor, açılan ateş sonucu patlatılan su depolarının yerine yenileri getiriliyor. Yine evlerdeki temizlik işleri de hep birlikte imece usulü yapılıyor. İlçede saat 17.00’den sonra yeniden evlerine çekilen halk, bir daha çıkmıyor.

HERKES DUYSUN: DEVLET BURADA BİR TEK EKMEK DAĞITMADI

Nur Mahallesi’ni dolaşırken, sosyal medyada fotoğrafları sıkça paylaşılan harap olmuş fırının onarılmaya çalışıldığı gözümüze çarpıyor. Fotoğraf çektiğimizi gören Fırın Sahibi Rıdvan Erol, hemen yaşananları anlatıyor; “Her yerde haber çıkıyor, ekmek dağıtılıyor diye. Ama sizinle birlikte birkaç basın geldi buraya. Peki bunlar niye yalan söylüyor? Size anlatalım doğruyu. Duysun herkes. Burada devlet tek bir ekmek dağıtmamıştır. Başbakan yalan söylüyor. Ama şu konuda doğru söylüyor; ekmeklerin dağıtıldığı doğrudur. Ama halka dağıtıldığı değil. Dükkanı tamamen dağıtanlar, ekmekleri de sokaklara attılar. Sonra toplayıp gittiler. Daha sonra fırını kullanılmaz hale getirdiler. Sırf burada tek fırın olduğu için burayı bu kadar hedef aldılar.”

DAVUTOĞLU CİZRE’Yİ EKMEKSİZ, SUSUZ BIRAKTI

Kendisinin de darbedildiğini söyleyen Erol, “Zaten sokağa çıkamadık. Bütün gücünü buraya kullandılar. Hırslarını alamayıp bomba attılar içeriye. Tek bir malzememiz sağlam değil. Ama her ne olursa olsun yeniden burayı inşa edip, insanları ekmeksiz bırakmayacağım. Kaç gündür burada yaşanan açlık, ekmeksizlik yüreğimizi yaktı” diye konuştu. Davutoğlu’ya seslenen Erol, “Bizi ekmeksiz, susuz bıraktınız. Bu zulüm bizi daha da güçlendiriyor. Eksilmiyoruz. Bu zulme artık son verin” dedi.

Yıllarca emek verdiği fırınının yeniden inşa edilmesi için tüm gücüyle çalışacağını söyleyen Erol, “Buradaki çocukların gözünün içine baktığımda, ekmeksiz kaldıkları aklıma geldikçe daha da gayret ediyorum. Tüm halkların buradaki vahşeti gördüğünü biliyoruz. Ama ricamız lütfen o haberlere inanmasınlar. Gerçek burada işte. Fırının bu hali her şeyi anlatıyor” diye konuştu.