Başsağlığı

HDP Eşbaşkanları Sebahat Tuncel – Ertuğrul Kürkçü

DSİP (Devrimci Sosyalist İşçi Partisi) kurucu Genel Başkanı Doğan Tarkan’ın hayatını kaybettiğini büyük bir üzüntüyle öğrendik. Ailesine, yakınlarına ve tüm mücadele arkadaşlarına başsağlığı diliyor, acılarını yürekten paylaşıyoruz.

Doğan Tarkan, gençlik günlerinden bu yana devrimci ve sosyalist örgütlenmelerde yer almış bir mücadele insanıydı. Türkiye sosyalist hareketinin büyük baskılarla karşı karşıya kaldığı yıllarda mücadelesini sürdürmüş, fikri ve politik alanda önemli yeniliklere ve tartışmalara imza atmıştır.

12 Eylül öncesinde ve sonrasında içinde yer aldığı Kurtuluş hareketinin ve Sosyalist İşçi örgütlenmesinin önde gelen isimlerinden olan Tarkan, uluslararası alanda geliştirdiği ilişkilerle enternasyonalist bir mücadelenin önemine uygun davranmıştır. Tarkan, Kürt siyasal hareketi ile her zaman dayanışma içinde olmuş, fikirleri ve politikaları ile Kürt sorununda çözüm ve barış için mücadele etmiştir.

Aynı zamanda HDK bileşenlerinden DSİP’in eski Genel Başkanı olan Doğan Tarkan’ın kaybı hepimizi derinden üzmüştür. Kendisini ve mücadelesini saygı ile anacağız.