BDP 24 Nisan İçin Teklif Verecek

Etkin Haber Ajansı

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Ermeni Soykırımının 97. yılı nedeniyle parlamentoda basın toplantısı düzenledi. Önder, BDP olarak Ermeni soykırımının araştırılması için Meclis Araştırması açılmasını isteyeceklerini ve 24 Nisan’ın “Ermeni Halkı Ulusal Yas ve Acıları Paylaşma Günü” olarak kabul edilmesi için teklif vereceklerini açıkladı.

1 Mayıs’ı kutlayarak sözlerine başlayan Önder, dün büyük bir trajedinin yıl dönümü olduğunu, BDP’li milletvekilleriyle birlikte İstanbul’daki Ermeni soykırımının yas paylaşma törenine katıldıklarını ve Ermeni halkının acısını paylaştıklarını söyledi.

“Ermeni halkının tüm mal varlıkları ve kültürel varlıkları yüz binlercesinin bedenleri gibi talan edilmiştir” diyen Önder, Türkiye’nin bu gerçekle yüzleşmesi gerektiğini ifade etti.

Önder, şöyle konuştu: “Almanya’da Merkel, Neonaziler tarafından katledilen Türklere yönelik özür dilemiştir. Bulgaristan Parlamentosu Türklere yönelik asimilasyonun hesabının sorulması, yüzleşilmesi ve sorumlularının mahkum edilmesi kararı almıştır. Hatta orada ‘Bu süreci ağırdan alırsak, tüm Bulgar halkı zulmün müsebbibi olur’ denilmiştir. Tarihimizde bu olay yaşandı. İttihat ve Terakki’nin sorumlusu olduğu ve Cumhuriyet rejiminin unutturma politikasıyla büyük katkılar sağladığı Ermeni katliamının, her dilde karşılığı soykırımdır.”

Ermeni soykırımının üstünün örtülmeye çalışıldığını kaydeden Önder, “Soykırım dersek tazminat toprak isterler deniyor. Daha alçakça bir reddediş gerekçesi olamaz. İnsanlık suçuna iştirak ettiysen, yaraları sarmanın yolu ne ise uygulamalısın” dedi.

Önder şöyle devam etti: “Atalarımız dedelerimiz yapmazdı diyenler var. Bu katliama çanak tutan, içinde yer alan Türk ve Kürt dedelerimiz, atalarımız olduğu gibi Ermeni halkını korumaya çalışan ve onlar için hayatlarını feda eden atalarımız ve dedelerimiz de var. Amacımız, acılar üzerinden politika inşa etmek değildir. Bağımsız, özgür, eşit bir gelecek kurmamız için, geleceğimizi kurmak ve geçmişin acılarıyla yüzleşmek için kabul etmemiz önemlidir.”

Hrant Dink ile birlikte 24 Nisan 1915’te gözaltına alınan Ermeni aydınların foğtaflarını taşıyan Önder, “Bu vatandaşlarımızın içlerinde şair, milletvekilleri, doktor olanlar var. 24 Nisan günü evlerinden alınmışlar ve bir daha kendilerinden haber alınamamış. Son olarak da Hrant Dink, katliamın hesabı sorulamadığı için hayatını kaybetmiştir” diye konuştu.

Sırrı Süreyya Önder, BDP olarak Ermeni soykırımının araştırılması için Meclis Araştırması açılmasını isteyeceklerini ve 24 Nisan’ın “Ermeni Halkı Ulusal Yas ve Acıları Paylaşma Günü” olarak kabul edilmesi için teklif vereceklerini sözlerine ekledi.