Bekle Bizi -Yeniden- Taksim!1

[ A+ ] /[ A- ]

Sibel ÖZBUDUN

“İner şafağın alacasında
Karıncalar ordusu şehre,
İner kenar mahallelerden
Yürüyerek ve trenlerle.”
2

Bir gün önce ‘Tayyibî Hanedanı’nın olası kurucusu ‘I. Recep Erdoğan’, partisinin grup toplantısında buyurdu: “Temenni ederim ki söylediklerimizden netice almış oluruz, aksi hâlde yarın orada İçişleri Bakanlığı’mız, bütün ekibiyle, Vali, Emniyet Müdürü’yle her türlü tedbiri alacağız, kesinlikle alana böyle bir girişin yapılmasına, alanda bu tür kutlamanın yapılmasına izin vermeyeceğiz.”

‘I. Erdoğan’ öfkeliydi, çünkü sendikaların, sosyalist partilerin ve örgütlerin Taksim ısrarını ‘kişisel olarak üzerine almıştı’: “30 yıl bu ülkede 1 Mayıs törenleri yapılmazken sizin illa da Taksim Meydanı demeniz bana şunu hatırlatıyor, ‘AKP iktidarına karşı biz bunu yapıyoruz. Buradan bu anlaşılır, başka bir şey anlaşılmaz’ dedim.” (Tabii 1 Mayıs’lar tüm dünyada işçilerin, emekçilerin iktidar partilerine alkış tuttuğu, onlara tezahürat yaptığı günlerdir, bu yüzden ‘I. Erdoğan’ partisine karşı olunmasını anlayamıyor bir türlü!)

Elhak, ‘kapıkulları’ kendilerine kaç gündür gönderilen işmarların hakkını verip, üzerlerine düşeni yaptılar. İstanbul’da tüm otobüs, vapur, metrobüs, funiküler seferleri kaldırıldı, belli başlı arterler trafiğe kapatıldı, Taksim’e yönelen bütün caddeler ve bu caddelere açılan bütün sokaklar polis barikatlarıyla bloke edildi. (Mecidiyeköy’e ulaşmak üzere Bostancı’dan bindiğimiz dolmuştaki bir yolcu cep telefonundan arkadaşına, “Karşıya vardık, salimen” diyordu. “Buradan nereye gideceğimizi dolmuşta şöför dâhil hiç birimiz bilmiyoruz…”) İlan edilmemiş bir OHAL… Çelik zırhlı, kalkanlı, gazlı çevikler, her köşeyi tutmuş, panzerlerle kent savaşa hazırlanıyor adeta… Olayların ardından ‘Pyrrhus Zaferi’ kazanmış bir ordunun komutanı gibi kameraların karşısına çıkacak olan İstanbul Valisi’nin açıklamasına göre, o gün Taksim’de (kendi rakamlarıyla) 3.500 göstericiye karşı 21 bin polis ‘görev’ yapmıştı. (Ordunun göreve çağrılmamış olmasını ‘demokratikleşme ve barış süreci’ne mi yormalı?)

‘Görev ne’ miydi? “Osmanlı’da da başkanlık sistemi vardı” diyen başbakan, geçmiş yıllarda sokak savaşlarıyla Taksim’in kazanılmasını bir türlü hazmedememiş olacak ki, bu yılki ‘soylulaştırma’ çalışmalarını gerekçe göstererek, 1 Mayıs Meydanı’nı emekçilere bir kez daha kapatıp Kazlıçeşme’yi önerdi. Vali-Emniyet Müdürü, İçişleri Bakanı-vb. erkân, bu amaçla sık sık inşaat çukurlarının önünde poz vererek, inşaat alanında gösteri yapılmasının sakıncalarını anlattılar. Maazallah, ya bir kişi bu çukurlardan birine düşüp bir yerini kırsaydı?

(Yürüyüş için belirlenen güzergâhlarda –Şişli ve Beşiktaş- bir tek çukur yoktu oysa. Kazılar sırasında dahi her gün yaklaşık 1 milyon kişinin geçtiği meydan, tümüyle açık olduğu gibi, eğer niyet gerçekten de kazaları önlemek idiyse, emniyet görevlileri, alanı ve alana açılan sokakları kapattıkları bariyerleri çukurların etrafını çevirmede kullanabilirlerdi pekalâ…)

Neyse ki kimse çukurlara düşüp bir yerini kırmadı.

Bunun yerine, alana ulaşmaya çalışan emekçiler, öğrenciler, kadınlar, gençler, polisin gözü dönmüş müdahalesiyle karşılaştı. Biber gazından soluğu kesilmiş, canını kurtarmak için kaçışan göstericilere karşıdan, tepeden gaz sıkmaya devam etti emniyet güçleri. DİSK binasını abluka altına aldılar… İçeriye gaz bombası yağdırdılar. Müdahale gazdan etkilenenler ve yaralananlar ambulanslara taşınırken de sürdü…

Yalnız göstericiler mi? Beşiktaş’tan Mecidiyeköy’e tüm bir Beyoğlu yakası ‘duman altı’ oldu gazdan. Şişli’nin arka sokaklarında soluk alabileceğimiz bir yer ararken, evinden çıkmaya çalışan bastonlu bir ihtiyara köşedeki bakkal sesleniyordu: “Ali Amca, nereye gidiyorsun? Çabuk içeri gir! Dışarıda savaş var!…” Öylesine ‘orantılıydı’ yani güvenlik güçlerinin şiddeti. (İnsan bir tuhaf, gerçekten… Soluğumuz tıkanmış, gözlerimiz yumulu, sis bulutu içerisinde yol almaya çalışırken, durup “Bu partiye oy verenin…” küfürlerini savuran genç adama gülümsemeyi akıl edebiliyorsunuz yine de…)

Evet, bu kez giremedik Taksim’e… Ama ‘akil medya’nın tüm nasihatlerine karşın –ilginçtir: ‘gaz maskeli’ muhabirlerinin geçtiği görüntülere pek az yer verecekti kanallar. Ana akım medya bunun yerine, ‘1 Mayıs’ın, güvenlik güçlerinin Taksim’e girmek isteyen bazı gruplara yönelik müdahaleleri dışında özlenen barış ve dinginlik içinde geçtiği’ havasını çalmayı yeğledi… Taksim’in, pek çok canını orada bırakmış bizler için ne denli önemli olduğunu, bizi biz yapan simgelerimizden ve değerlerimizden vazgeçmemekteki tarihsel ısrarımızın aynı zamanda bizim süregenliğimiz, yok sayılmaya ve yok edilmeye karşı direncimiz olduğunu ilan edebildik dosta düşmana…

Belki bir avuçtuk, çoğumuz kortejlere ulaşamadı bile… Ama Taksim’den, meydanı göstericilerden ebediyen ‘temizleyerek’ (‘I. Erdoğan’ ve kapıkullarının son iki günde 20-30 kez Kazlıçeşme’yi telaffuz etmeleri bir rastlantı mı sizce?) bir ‘finans ve ticaret cenneti’, bir Dubai, bir Sharjah yaratma, orayı insansızlaştırma, devasa bir AVM’ye dönüştürme hevesindeki ‘rantsal dönüşümcüler’in oyununa gelmediğimizi, gelmeyeceğimizi haykırdık… Emekçilerin, sosyalistlerin, devrimcilerin, öğrencilerin ahır zaman padişahlarının canı çektiğinde eve kapatacağı, keyfinin istediği yerde toplanıp canının çektiğinde dağıtacağı sürüler olmadığını gösterdik.

Bu nedenle, padişah namzedinin ve kapıkullarının kaç gündür estirdiği teröre pabuç bırakmadan 1 Mayıs Alanı’nı bir kez daha kazanmak için toplanan DİSK’liler, Nor Zartonk’lular, Kaldıraç’çılar, SDP’liler, ESP’liler, EHP’liler, Alınteri’ciler, Devrimci 78’liler, Devrimci Hareket’ciler, Söz ve Eylem’ciler, HDK’iler, Partizan’cılar, DHF’liler, Halk Cephe’liler, başkan dâhil üyelerinin hanidiyse yarısı cezaevlerinde olan ÇHD’liler, Mücadele Birliği yandaşları, Anarşistler, Devrimci 1 Mayıs Platformu mensupları (Şişli); KESK’liler, TKP-1920’liler, Halkevciler, ÖDP’liler, EMEP’liler, TMMOB ve TTB (Beşiktaş) 1977 Katliamı’yla perçinlenen 1 Mayıs geleneğini, bu yıl onurla omuzladılar; diğerleriyle birlikte…

Onlar, İstanbul Valisi’nin ‘kendilerine gösterilen Kadıköy Meydanı’nda, 5 bin kişiyle, ‘izinli’ 1 Mayıs’ı, ‘olaysız’ kutlayan TKP’lilere gösterdiği teveccühe mazhar olmamakla ne kadar onurlansalar, azdır!

NOTLAR:
1- Kaldıraç Dergisi, sayı: 143, 2013, Mayıs.
2- Behçet Aysan.