Bir Haftada 4 Asker ‘İntiharı’, Bir Yılda 66 Ölüm

ANF

Gençlerin zorla askere götürüldüğü Türkiye’de şüpheli ölümler hiç olmadığı kadar arttı. Ergani’de Burak Kasar adlı askerin intihar ettiği iddia edildi. Hakkari’de de “intihar girişiminde” bulunduğu ileri sürülen bir asker yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Son bir haftada dört asker “intihar” gerekçesiyle şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti.

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde 2’nci Mekanize Piyade Tabur Komutanlığı’nda askerlik yapan Rize doğumlu piyade er Burak Kasar’ın sabah saatlerinde bakım, onarım kademesinde üzerine zimmetli G-3 makineli tüfeği göğsüne dayayarak ateş ettiği öne sürüldü. Kasar’ın olay yerinde yaşamını yitirdiği savunulurken, cenazesi otopsi yapılmak üzere Ergani Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Hakkari Dağ ve Komando Taburu’na bağlı Piyade Birliği’nde bir askerin intihar teşebbüsünde bulunduğu ileri sürüldü. Adapazarı nüfusuna kayıtlı olduğu belirtilen ve ağır yaralanan Savaş Bozanbonar isimli askerin tedavisi Hakkari Devlet Hastanesi’nde sürüyor.

15 Aralık günü Van’ın Başkale İlçesi’ne bağlı Albayrak (Dêr) Sınır Hudut Taburu’nda askerlik yapan Davut Yardımcı’nın intihar ettiği iddia edildi. Yardımcı, hayatını kaybetti.

13 Aralık’ta Antalya’nın Aksu ilçesi Yeşilkaraman Jandarma Karakolu’nda 3,5 aylık asker olduğu öğrenilen 20 yaşındaki Jandarma Er Bekir Yılmaz’ın MP 5 hafif makineli silahını seriye alıp kafasına ateş ederek intihar ettiği iddia edildi. Bekir Yılmaz olay yerinde yaşamını yitirirken, cenazesi otopsi ardından memleketi Samsun’da toprağa verildi

Yılın başından bu yana 66 ölüm

Artan şüpheli ölümlerin ardından Asker Hakları İnisiyatifi’nin twitter hesabından 2012 yılının başından bu yana 65 “zorunlu asker” intiharının yaşandığını, bunlardan sadece 47’sinin basına yansıdığını belirtti. Kansar’ın hayatını kaybetmesi ile birlikte bu sayı 66’ya yükseldi.

İnisiyatif, “Herhangi bir devlet kurumunda peşpeşe 3 genç intihar etse kamuoyu bu kadar ilgisiz kalır mıydı? TSK’yı diğer kurumlardan ayıran ne? Uysal, Bekir ve Davut son bir hafta içinde intihar şüphesiyle yaşamını yitiren 3 zorunlu asker… Bu çocuklar niye öldü? Daha önemlisi bu çocukların ölümünün sorumluluğunu kim üstlenecek? TSK mi asıl sorumlu, yoksa sorunu görmezden gelen siviller mi?“ diye sordu.

2012’de şüpheli ölümler arttı

Geçen hafta Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan verilere göre 2007-2012 yılları arasında 129 asker, “silah kazaları” sonucunda hayatını kaybetti. Son 5 yılda çatışmalar dışında 1108 askerin görev başında hayatını kaybettiğinin ifade edildiği açıklamada bunlardan 263’ünün subay, astsubay; 845’inin ise er, erbaş olduğu belirtildi. Askerlik sırasında hayatını kaybetme nedenleri arasında “intihar” birinci sırada yer alıyor.

Nedeni “intihar” olarak açıklanan asker ölümlerinin özellikle 2012 yılında büyük artış yaşadığı görülüyor. İHD 2011 raporuna göre polis ve askerde 43 şüpheli intihar vakası yaşanırken, bu sayı 2010 yılında 47 olarak kayıtlara geçmişti.

Resmi açıklamalara göre, 1991 ve 2001 yılları arasında TSK içinde 815 şüpheli asker ölümleri yaşanmıştır. İHD verilerine göre 1991 ve 2001 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri içinde 433 şüpheli intihar girişimi yaralamalarla sonuçlandı. Gerçek rakamların daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Şüpheli asker ölümlerine ilişkin ise bugüne kadar ciddi bir tartışma ve soruşturma yürütülmedi. Askerlerin birçoğunun öldürüldükten sonra intihar veya kaza sürü verildiği belirtiliyor. Türkiye dünyada asker “intiharları”nın en fazla yaşandığı ülkeler arasında yer alıyor.

Bu yıl çatışmaların yoğunlaşmasına paralel olarak “intihar” gerekçesiyle asker ölümlerinde de artış gözleniyor. İntihar olarak öne sürülen bazı ölümlerin çatışmalar sırasında gizlenen TSK kayıpları olduğu yönünde de şüpheler var. TSK içerisindeki kötü muamele ise bir sır değil.