Çekirdek Çocuk: “Kamp Armen’e hepimizin ihityacı var”

Sendika.org

Villa sitelerin ortasında kalmış ve yaşamak için direnen Kamp Armen’in direnişinin 12’inci gününde Çekirdek Çocuk da oradaydı. Yok olmamak için direnen bir tarihe tanıklık etti

Çekirdek Çocuk yıkıma karşı direnen Kamp Armen’deki direnişin 12’inci gününde Ermeni çocuklarının elleriyle kurduğu Tuzla’daki kamptaydı. Yıkımın başladığı günden beri orada olan Nor Zartonk, kampta eğitim görmüş çocuklardan Garabet Orünoz, Sevag Balıkçı’nın annesi Ani Balıkçı ve direnişin başlamasıyla kampa dayanışmaya gelen çocuklarla sohbet etti.

Çapul TV’nin çocuk hakları üzerine programı olan Çekirdek Çocuk, Kamp Armen direnişindeydi. Kampta bir gün geçiren Çekirdek Çocuk ekibi yok olmamak için direnen bir tarihe tanıklık etti.

Garabet Orunöz: ‘Aynı ağaçta üç renk elma yetişebilsin diye…”

Kampın yapımında emeği geçen Ermeni çocuklarından olan Garabet Orunöz, direnişin başladığı ilk günden bu yana kampta. Kamp Armen’in geçmişi, bugünü ve geleceği üzerine sohbet ettiğimiz Orunöz, kendisinin ve kampın hikayesini anlattıktan sonra tüm halklardan çocuklarını kampa gelmeye davet ederek “Aynı ağaçta 3 farklı elma yetişebilsin diye burayı yeniden istiyoruz” dedi.

Çocukken başında beklediği ayva ağacını, eşine evlenme teklif etmek için kampa getirdiğini ve Hrant Dink’e duyduğu borcu anlatan Orunöz, kampın kendilerine iade edilmesi durumunda 1 yıl içerisinde yeniden kuracaklarını ve tüm Türkiye’den çocukları burada ağırlamak istediklerini söyledi.

Ani Balıkçı: ‘Malmızı da canımızı da verdik, daha ne kadar vermemiz gerek’

Sevag Balıkçı’nın annesi olan Ani Balıkçı da kamptaki direnişin başından beri orada. İlk günlerde düzenlenen Ermenice dersi atölyesinde ders veren Ani Balıkçı, kampın iadesini Ermeni halkına isteyerek “Malımızı da canımızı da verdik. Daha ne kadar vermemiz gerek” dedi. Ani Balıkçı’nın oğlu Sevag Balıkçı Ermeni soykırımının 96. yıldönümünde zorunluluk askerlik yaparken öldürülmüştü.

Nor Zartonk: ‘Kamp Armen Ermeni vakfına koşulsuz şartsız iade edilsin’

Kendilerini Ermenilerin özörgütlülüğü olarak tanımlayan Nor Zartonk bileşenleri kampın ve direnişin genel sorumluluğunu yüklenenler. Gece gündüz kampta kalan Nor Zartonk bileşenlerinden Noray, dava süreçlerine, direnişe dair bilgi verdi. Çekirdek Çocuk ekibinin direniş ne zamana kadar devam edeceği sorusuna ise “Kamp Armen koşulsuz şartsız Ermeni vakfına iade edilene kadar” yanıtını veriyorlar.

Kampa desteğe gelen çocuklar: “Ben de böyle bir kampa gelmek isterdim”

Direnişin başlamasıyla Tuzla’da yaşayanlar da gözlerini kamptan tarafa çevirmişler. Sadece kampta daha önce okuyan çocuklar ve Ermeniler yok nöbete katılan, aynı zamanda Tuzla halkı da hafta sonlarını ve boş zamanlarını kampta geçiriyor. Direniş başladıktan sonra aileleriyle kampa dayanışmaya gelen çocuklar bahçede oynayıp, salıncakta sallanırken direniyor.

cocuklar-kamp-armen