Cemevi avlusunda başından vuruldu

fft81_mf2187956

İsmail SAYMAZ
Radikal

Okmeydanı’nda Berkin Elvan ve Soma’da hayatını kaybeden madenciler için anma eylemi yapmak isteyen bir gruba polis müdahale etti. Ara sokaklara dağılan gruptan bazı kişilerin Molotof kokteyliyle yanıt vermesinin ardından, bir zırhlı araç alev aldı.

Bu esnada bazı polisler silahına davrandı ve olay yerine yakın Cemevinin avlusunda bulunan Uğur Kurt başından yaralandı. Uğur Kurt’un yoğun bakım servisinde olduğu belirtildi. Kurşunun Kurt’un omuriliğine zarar verdiği ifade edildi.

Uğur Kurt vurulduğu sırada cemevi avlusunda bulunan A. isimli bir görgü tanığı şunları anlattı: “Biz cemevi avlusunda cenazeyi bekliyorduk. 20 – 30 kişiydik. Yan yanaydık. Birden gaz bombaları geldi. Gaz cemevinin içine de girdi. Cemevine varan sokağın üstünden cemevinin bulunduğu yere doğru ateş edildi. Resmi ve sivil polisler vardı. Çok silah sıkıldı.”Silah sesleri duyunca kaçtık. Uğur, dönüp kaçmaya fırsat bulamadan yere yığıldı. Tekrar gaz bombaları atıldı. Gözlerimizi açamadık. Polislere doğru gittim. “Yapmayın” diye bağırdım. Onlar da “Biz ne yapalım. Görmüyor musun arabayı yaktılar” dedi. Bir tanesi “Seni de alırız” dedi. Ne ambulans gelebildi ne araba bulabildik. Ancak 20 dakika sonra ambulans gelebildi.”