Cezaevlerinden İsyan Dumanları Yükseliyor

Evrensel Gazetesi

300 kişilik olduğu halde binin üzerinde mahkum ve tutuklunun kaldığı Urfa E Tipi Cezaevi’nde Cumartesi gecesi başlayan isyan yangınları sürüyor. Bu akşam Urfa E Tipi Cezaevi’nde ikinci bir yangın yaşandı. Antep, Adana ve Ceyhan Cezaevleri’nden de isyana destek için dumanlar yükseldi. Urfa’daki ikinci yangında 1’i ağır 14 kişi yaralanırken, Adana ve Antep’te de 15’i çocuk 20 tutuklu hastaneye kaldırıldı.

13 tutuklunun yaşamını yitirdiği, 5 tutuklunun da yaralandığı Urfa E Tipi Cezaevi’nde koğuşların bulunduğu bölümde saat 18.00 sıralarında bir yangın daha yaşandı. Yangın çocuk koğuşunda yatakların yakılmasıyla başladı. Diğer koğuşlar tarafından da desteklendi.

Cezaevinden dumanlar yükselirken, 3 itfaiye aracı ile ambulans olay yerine sevk edildi. Koğuşların bulunduğu bölüme çıkan yangına ekipler müdahale etmeye başlarken, cezaevinde bulunan tutuklular ise, slogan attı.

Polisten tutuklu yakınlarına müdahale

Şanlıurfa Valisi ve Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı ve Şanlıurfa İl Jandarma Alay Komutanı da cezaevine girerek incelemelerde bulundu.

Yangın haberinin duyulmasıyla tutuklu yakınları cezaevine akın etti. Bunun üzerine polis ve jandarma bölgede ve cezaevinde güvenlik önlemlerini artırdı. Polis cezaevi dışında toplanan mahkum yakınlarına müdahale etti.

Çatışmalar mahallelere yayıldı

Burada başlayan çatışmalar mahallelere yayıldı. Polisin gaz ve tazyikli su ile müdahalesine yurttaşlar taşlarla karşılık verdi. Polislerin sokakta bulunanlara ve evlerin balkon ve damlarına gaz bombası attığı gözlenirken yoğun gaz bombalarının kullanılmasından kaynaklı mahallelerde yoğun sis bulutu oluştu. Çatışmalar cezaevi yakınlarında bulunan Eyub Nebi, Onikiler ve Muradiye mahallerinde devam ediyor.

Vali: 14 yaralı hastanelere kaldırıldı

Yangına ilişkin açıklama yapan Urfa Valisi Celalettin Güvenç, 1’i ağır 14 tutuklunun yaralandığını açıkladı. 14 yaralı, ambulanslarla çeşitli hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

Ağbaba: Burası Urfa’nın Uludere’si

Cezaevinde incelemelerde bulunan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, yangının çocuk koğuşunda kalanların yatakları ateşe vermesiyle çıktığını söyledi. Hayat TV’ye konuşan Ağbaba, “Yangının sebebi cezaevinde insanlık dışı koşullardır” dedi. “Burası Urfa’nın Uludere’si” diyen Ağbaba, 13 kişi ölmesine rağmen Adalet Bakanı’nın bunları görmezden geldiğini belirtti. “Ders çıkarmış değiller” diyen Ağbaba, cezaevi önünde ailelere gaz bombaları, tazyikli suyla müdahale edildiğini söyledi ve kepçelerle, itfaiye araçlarının cezaevine girdiğini belirtti.

Kürkçü: Nakil girişimi var0

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de cezaevi avlusunda bulunuyor. Avluda büyük bir hareketliliğin olduğunu belirten Kürkçü, çocuk koğuşunda yakılan yataklar sebebiyle gazdan etkilenenlerin olduğunu söyledi. Gazdan etkilenenleri hastaneye götürmek için cezaevi duvarlarının yıkıldığını söyleyen Kürkçü, çocukların da cezaevi bahçesine çıkartıldığını söyledi. Bir nakil girişiminin gözlendiğini söyleyen Kürkçü, çevik kuvvetin de avluda olduğunu belirterek “Alınan tedbirlerin rutin olmadığı anlaşılıyor” dedi.

Babaoğlu: Yoğun bir askeri sevkiyat var

İHD Urfa Şube Başkanı Cemal Babaoğlu da sağlıklı bilgi alamadıklarını belirterek bölgeye yoğun bir asker sevkiyatının başlatıldığını belirtti. Babaoğlu bu durumu “Müdahale mi edilecek, ne yapılacak bilemiyoruz” şeklinde yorumladı.

‘Tutuklu hükümlülerin hemen hemen tamamı isyana destek veriyor’

SES Urfa Şube Başkanı İsmet Karadağ da, yangının çocuk koğuşunda başlatıldığını doğruladı ancak çocuk koğuşuyla siyasilerin koğuşunun çok yakın olduğunu belirtti ve siyasiler dahil koğuşların hemen hemen hepsinin isyana destek verdiğini söyledi. “Çok sayıda ambulans bölgeye sevkedildi, sağlık çalışanları görev başına çağrıldı” diyen Karadağ, Antep’ten de ambulansların çağrıldığını sözlerine ekledi.

Antep ve Adana’da onu çocuk 15 tutuklu yaralandı

Antep E Tipi Kapalı Cezaevi’nin H-3 koğuşunda çıkan isyanın Urfa E Tipi Cezaevi’nde çıkan isyana destek amaçlı olduğu bildirilirken, Adana Kürkçüler E Tipi Kapalı Cezaevi’nde ise, dumandan etkilenen 10 civarında çocuk hastaneye kaldırıldı.

Antep E Tipi Kapalı Cezaevi’nin H-3 koğuşunda bugün 19.00 sularında yangın çıktı. Urfa E tipi Cezaevi’nde çıkan isyana destek vermek amacıyla siyasi tutukluların yangın çıkardığı belirtilirken, 5 tutuklunun çıkan dumandan zehirlendiği öğrenildi. Yaralanan tutukluların Suat Karakoyunlu, Vakkas Çöplü, Kadir Polat, İsmail Polat ve Levent Türk olduğu kaydedildi.

Adana Kürkçüler E Tipi Kapalı Cezaevi’nin Çocuk Koğuşu’nda çıkan yangın ise, Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerince söndürüldü. Yangın sırasında dumandan etkilenen 10 civarında çocuk, ambulanslarla çeşitli hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

Ceyhan’da da yangın

Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi’nde saat 20.00 sıralarında çocukların bulunduğu bölümde dumanlar yükseldi. İki koğuşta çıkan yangının ardından cezaevine itfaiye araçları sevk edilirken, tutuklu yakınları da cezaevi önünde toplanmaya başladı. İtfaiyenin müdahalesiyle yangın söndürülürken, dumandan etkilenen 5 çocuğun ambulanslarla hastaneye kaldırıldığı ifade edildi. Ailelerin cezaevi önündeki bekleyişi devam ederken, cezaevi çevresinde yoğun polisiye önlemler de alındı.