Cizre Direnişi ile Gurur Duyuyoruz

Günler öncesinden yüzlerce özel hareket polisinin ve askerin sevk edildiği Şırnak’ın Cizre ilçesinde, 4 Eylül’den bu yana AKP Hükümeti tarafından sistematik bir katliam sürdürülüyor. Sokağa çıkma yasağı ve elektrik kesintisiyle açlık ve susuzluğa mahkum edilen halk ayrıca evinde ya da sokak ortasında keskin nişancılar tarafından vuruluyor. Evleri askerin havan topu atışlarıyla vurulan Kürt halkı, ölülerini soğuk hava depolarında ya da buz dolaplarında bekletiyor. Onlarca çocuğun acımasızca katledildiği Cizre halkı Cudi, Yafes, Nur ve Sur mahallelerindeki direnmeye devam ediyor.

Bu onurlu direniş sürerken batıda barışın ve ortak yaşamın tek umudu olan HDP’nin il ve ilçe büroları yakılıyor. Kürt’ün “k”sine tahammülü olmayan bu faşist güruh devlet desteğiyle bundan 100 yıl önce olduğu gibi yakmaya ve yıkmaya devam ediyor. Önceki günlerde Cizre’ye doğru dört bir yandan yürüyüşe başlayan halkın ve milletvekillerinin önü kesilmeye çalışılıp küstahça, Türkiye haklarının seçtiği 80 milletvekilinin iradesi hiçe sayılıyor. Tıpkı 1915’te, 6-7 Eylül’de, Maraş’ta, Gazi Mahallesi’nde, Madımak’ta olduğu gibi aynı zihniyet ve nefretle saldıran devlet destekli faşistler Cizre’yi Kürt halkına mezar edeceğini sloganlarında söylerken bir yandan da Ermenilerin yaşadığı bölgelerde, Kurtuluş’ta “Kurtuluş Ermenilere mezar olacak” derken 100 yıllık katliam belleğini de yineliyor ve yeniliyor.

Geçtiğimiz günlerde katliama karşı Cizre’de halkının sesi yükselirken polisin yaptığı “Ermeniler sizinle gurur duyuyor, Ermenisiniz Ermeni, hepiniz Ermenisiniz” anonsu aynı Kürt halkı gibi Ermenileri de hedef haline getiriyor. Bu faşist devlet geleneği bir şeyi unutuyor biz soykırıma uğrayan bir halkın çocukları olarak artık hiçbirinizden korkmuyoruz! Hrant’ı bizden aldığınızdan beri onun mücadelesiyle Kamp Armen’de, sokaklarda ve meydanlarda onun mücadelesini büyütüyoruz. Anons yapan polisi de dediği gibi Ermeni halkı olarak Cizre’de her gün evlatlarını yitiren ve teslim olmayıp direnen AKP’nin ve müttefiklerinin savaş politikalarına karşı dağ, tepe dere, bayır demeden Cizre’ye yürüyen bu halkla ve onun temsilcilileriyle gurur duyuyoruz ve dayanışıyoruz! Biliyoruz ki kardeşçe yaşamamızın ve bu topraklara barışın gelmesinin tek yolu tüm halkların ortak mücadelesi sonucunda olacaktır.

Կեցցէ՛, Ժողովուրդներու Եղբայրութիւնը
Bijî Biratiya Gelan
Yaşasın Halkların Kardeşliği

NOR ZARTONK / ՆՈՐ ԶԱՐԹՕՆՔ