Cumartesi Anneleri Cüneyt Aydınlar İçin Buluşuyor

19 yaşındaki Mehmet Emin Aslan, 1995 yılında Mardin’in Dargeçit ilçesinde gözaltına alınıp Dargeçit Jandarma Taburu’na götürülen ve orada kaybedilen yedi kişiden biriydi.

Yetkililer ifadelerini aldıktan sonra onları serbest bıraktıklarını açıkladı.
Savcılık bu yalanın ortağı oldu ve etkin soruşturma yapmak yerine dosyayı kapattı.

Ailelerin ve İnsan Hakları Derneği’nin ısrarlı arayışı sonunda; ölüm kuyularında bulunan yanmış kafatası ve kemiklerden birinin Mehmet Emin Aslan’a ait olduğu Adli Tıp Kurumu raporu ile kesinleşti. Devletin yalanı 18 yıl sonra İHD Mardin Şubesi tarafından açığa çıkartıldı.

Üniversite öğrencisi Cüneyt Aydınlar, 10 Şubat 1994 tarihinde polisler tarafından 14 arkadaşı ile birlikte gözaltına alınarak Gayrettepe Siyasi Şube’ye götürüldü.

Tanıklar Cüneyt’in işkenceden ayakta bile duramaz halde olduğunu açıklamasına rağmen İstanbul Emniyet Müdürlüğü onun yer göstermeye götürülürken ellerinden kaçıp kayıplara karıştığını söyledi.

414. buluşmamızda Aydınlar Ailesi ile birlikte “Cüneyt Aydınlar gözaltındayken elinizden kaçmadı. Onu Gayrettepe Siyasi Şube’de işkenceyle sorgulayıp, kaybettiniz. Bu gerçeği de kabul etmek zorunda kalacaksınız” diyeceğiz.

Sizi de kırmızı bir karanfille Galatasaray’a; kayıp yakınlarının sesine ses katmaya çağırıyoruz.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi
Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon