Cumartesi Anneleri Yenipazar’a Gidiyor

Etkin Haber Ajansı

Kayıp yakınları, “bin operasyon yaptım” diyen ancak sadece 5 yıl hapis cezası alan Mehmet Ağar’a “kayıplarımız nerede” diye sormak için 27 Mayıs’ta Yenipazar Cezaevi önünde olacak. Kayıp yakınları, “Ağar’ın kabusu olmak istiyoruz” diyor.

Cumartesi Anneleri, yakınlarının gözaltında kaybedilmesi ve faili meçhule kurban gitmesinden sorumlu tuttukları Mehmet Ağar’ın bulunduğu Aydın’a gidiyor. Kayıp yakınları ve İHD üyeleri, 17-31 Mayıs Gözaltında Kayıplara Karşı Mücadele Haftası kapsamında 27 Mayıs Pazar günü Yenipazar Pazar Cezaevi önünde olacak.

Aileler, 26 Mayıs Cumartesi akşamı saat 10.00’da İstanbul’dan uğurlanacak, Pazar günü Aydın Yenipazar Cezaevi önünde basın açıklaması yapacak.

‘Mehmet Ağar’ın kabusu olacağız’

Aydın’a giden ailelerden Maside Ocak, ETHA’ya yaptığı açıklamada, şöyle konuştu: “Bu ülkede operasyonlara imza atmış isimlerden birisi Mehmet Ağar. Ağar, cürüm işlemek için çete oluşturmak suçundan cezaevinde. Ağar ‘bin operasyon yaptık’ diyen, ‘bir tuğla çekersek hepimiz altında kalırız’ diyen bir isim. Ama ne faili meçhul cinayetler ne de kayıplarımızla ilgili yargılandı. Ve hükümet ile yaptığı büyük bir pazarlık sonucu aldığı iki yılcık cezayı da özel bir cezaevinde geçiriyor. Tabi bu bizim adalet duygumuzu karşılamıyor. ‘1000=2 adalet bu mu’ dememizdeki maksat bu.”

Maside Ocak, ağabeyi Hasan Ocak gözaltında kaybedildiği dönemde Emniyet Genel Müdürü olan Mehmet Ağar için “gözlerini kapadığında bakmaya doyamadığımız sevdiklerimizin yüzlerini görmesini istiyoruz” dedi.

Maside Ocak, şöyle devam etti: “Pazar günü cezaevi önünde olacağız. Orada Metin Göktepe’nin ailesinden Gazi şehitleri ailelerine, Sivas şehitleri ailelerine kadar pek çok insan orada olacağız. Aslında gönül isterdi ki binlerce insanla olabilelim. Bin operasyonun hesabını binlerle, on binlerle sorabilelim. Aylar önce Ayhan Çarkın, ‘Cumartesi Anneleri kabusum oldu’ demişti. Biz Mehmet Ağar’ın da kabusu olmak istiyoruz. Bu yüzden orada sesimizi duymasını istiyoruz. ‘Kayıplarımız nerede’ diye bir kere de orada seslenmek istiyoruz. Ve yönetenlere de kayıplarla ilgili ‘neden hala yargılama yapılmıyor’ sorumuzu Galatasaray dışında bir de oradan soracağız.”

‘Sen binlerce insanın katilisin diyeceğiz’

Aydın’a gidecek olan ailelerden bir diğeri Kenan Bilgin’in ağabeyi İrfan Bilgin. Kenan Bilgin 2 Eylül 1994 tarihinde Ankara’daki evinden gözaltına alınıp kaybedildiğinde, Mehmet Ağar Emniyet Genel Müdürü idi.

İrfan Bilgin, “Yıllardır söylediklerimizi orada tekrarlayacağız” dedi. Bilgin, Yenipazar Cezaevi’nde şunları söyleyeceklerini anlattı: “Sen binlerce insanın katilisin, binlerce insanın öldürülmesi için emir veren adamsın. Milyonlarca insanın eli senin yakanda olacak. Senin bu devletle anlaşarak aldığın ceza hak ettiğin bir ceza değil.”

İrfan Bilgin, Mehmet Ağar’ın otel gibi cezaevinde tutulmasına da tepki gösterdi, bunun hükümet ile yapılan pazarlık sonucu olduğunu söyledi. Bilgin, “Yenipazar Cezaevi önünde ‘Eninde sonunda bu tarih senden bu hesabı soracak’ diyeceğiz” dedi.

‘O cezaevinde olmayabilir’

Yine Mehmet Ağar’ın Emniyet Genel Müdürü olduğu 1994 yılında, eşini faili meçhul cinayette yitiren Pervin Buldan, Aydın’da Cumartesi Anneleri ile birlikte olacak. BDP Iğdır Milletvekili Buldan, Mehmet Ağar’ın Türkiye’de bir dönem yaşanan karanlık olayların, faili meçhul cinayetlerin, kayıpların, yargısız infazların baş aktörü olduğunu söyledi.

Mehmet Ağar’ın sadece 2 yıl cezaevinde kalmasının, ahlaki, vicdani ve hukuki bir yanı olmadığına işaret eden Buldan, “Kendisi bile bu işlenen cinayetleri itiraf etti” dedi, Ağar’ın “devlet adına bin operasyon yaptım” ve “tuğlayı çekersem hepimiz altında kalırız” sözlerini hatırlattı.

Pervin Buldan, Ağar’a özel cezaevi uygulamalarının bir pazarlığın sonucu olduğu görüşünü dile getirdi: “Şunu da düşünüyorum, acaba Ağar ile AKP arasında bir pazarlık mı yapıldı? Çünkü tuğla meselesi önemli. ‘Ben tuğlayı çekersem hepimiz altında kalırız’ sözü nedeniyle Mehmet Ağar için özel bir şey yapıldı. Hem çok az ceza verilmesi hem özel bir cezaevine konulması, VIP durumunda olan bir cezaevinde hiçkimsenin olmadığı, tek başına sadece korumasıyla kalması kafamızda soru işaretleri yaratıyor. Bu sorularımıza cevap bulabilmek için ve Mehmet Ağar’ı o dönem işlenen cinayetleri, kayıpları bildiği için Yenipazar Cezaevi önünde Mehmet Ağar’a çağrı yapacağız; kayıplarımızı istiyoruz, faili meçhul cinayette kaybettiğimiz yakınlarımızın katillerini istiyoruz, onların yargılanması için mücadelemizin devam ettiğinin mesajını vereceğiz Yenipazar Cezaevi önünde. Cumartesi Anneleri ile birlikte olmanın önemli ve anlamlı olduğunu düşünüyorum. Mehmet Ağar bu cinayetlerin bire bir sorumlusu. Şu anda bulunduğu cezaevi hiç hak etmediği bir yer.”

Mehmet Ağar’ın cezaevinde bile olmayabileceğini belirten Pervin Buldan, “Belki de göstermelik olarak oraya girdi ve çıktı. Hiç kimse bunu ispat edemez” dedi.