Çünkü Fail En Tepede

Ali Barış KURT
ANF

Roboski Katliamı üzerinden bir yıl geçti. Hükümet, katliamı örtbas etmek için yoğun çaba sarfediyor. Örtbas çabasının nedenini Meclis Araştırma Komisyonu üyesi Kürkçü anlattı: ‘Çünkü failler en tepede’

Üzerinden bir geçen Roboski Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin aileleri Ankara’da adalet arayışlarını sürdüyor. Ailelerle görüşen BDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, bir kez daha faillere dikkat çekti. Kürkçü, “Katliamın failleri bellidir. Bu katliam, hükümet ve Genelkurmay’ın ortak operasyonudur” diye konuştu.

Katliamı örtbas çabasının, faillerin en üst düzeyde olduklarını ele verdiğine dikkat çeken Kürkçü, “Failler biliniyor ancak gizlenmeye çalışılıyor. Devlet makamları gizlemeye çalışıyor” dedi. Komisyondaki AKP’lileri de eleştiren Kürkçü, “Gizleme rolünü ise Uludere Alt Komisyonu’ndaki AKP’liler üstlendi’ dedi.

Örtbas çabası katliamcıları ele veriyor

Şirnex’in Qilaban (Uludere) ilçesine bağlı Roboski köyünde TSK’ya ait savaş uçaklarıyla 28 Aralık 2011’de katledilen 34 yurttaşın aileleri, temaslarda bulunmak üzere Ankara’da. Önceki gün Meclis’e giden aileler, BDP, AKP ve CHP grup başkanvekilleri ile görüştü. Ailelerin Ankara’daki temasları devam ederken, BDP Mersin Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde oluşturulan Uludere Alt Komisyonu’nun üyesi Ertuğrul Kürkçü Roboski Katliamı’yla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kürkçü, bir yıllık süreyi, “boşuna geçmiş bir zaman” olarak ele alarak, TBMM’deki komisyonu eleştirdi: “…Boşuna geçtiğini söylüyorum, çünkü hiçbir yol alınmadı. Resmi makamların verdikleriyle yetinildi. Bu makamlar Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Diyarbakır Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Savcılığı. Bunların verdikleri sıradan bilgiler dışında bir adım atılmadı.” Kürkçü, Genelkurmay Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın komisyona katliamın aydınlatılmasına yönelik bir bilgi aktarmadıklarına dikkat çekti: “Olayla ilgisiz çok bilgi aktardı ama olayın özüyle ilgili hiçbir şey sunmadı.” Devlet makamlarının katliamı gizleme çabalarına rağmen köylülerle görüşmelerinin gerçeğe ulaşmada katkı sunduğuna değinen Kürkçü, en verimli bilgileri köylülerden edindiklerini söyledi: “Onların tanıklıkları bizim için en önemli bilgi kaynağı oldu. Gerçekleri dinlemiş olduk.”

‘AKP eliyle sınırötesi harekat’

‘Roboski Katliamı’nın sınırötesi harekat olduğunu söyleyen Kürkçü, hükümet ve askeriyenin işbirliği yaptıklarını belirterek, “Sınırötesi harekat Meclis’in hükümete verdiği, sınırötesine asker gönderme yetkisine dayandırılarak yapılmıştır” dedi.

‘TSK ve AKP’nin operasyonu’

Kürkçü, şöyle devam etti: “Roboski Katliamı’nın failleri bellidir. AKP hükümet ve Genelkurmay’ın ortak operasyonudur. Hem siyasi olarak hükümet, hem de askeri olarak Genelkurmay Başkanlığı hesap vermelidir. Yargı sürecinin işlememesi bir örtbas ediş olacaktır. Örtbas etme faillerin en üst düzeyde olduklarını açıklamış olur.”

BDP Milletvekili Kürkçü, katliamın faillerinin bilindiğini ancak gizlenmeye çalışıldığını ifade ederek, gizleme rolünü Uludere Alt Komisyonu’ndaki AKP’li üyelerin üstlendiğini vurguladı. Roboski köylülerinin ‘soylu bir davranış’ sergilediklerini söyleyen Kürkçü, “Çocuklarıyla ilgili kan parasını, sus payını kabul etmediler. Katliamın ertesindeki protestolarda cezaevine alınanlar oldu. Evlatlarını kaybettiler ve buna sessiz kalmadıkları için yine horlandılar” diye konuştu.