Demirtaş: Muazzam bir zafer

ETHA

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Diyarbakır il binasında düzenlediği basın toplantısında seçim sonuçlarını değerlendirdi.

BDP’nin muazzam bir başarı elde ettiğini belirten Demirtaş, AKP’nin aldığı oyların ise suçlarını temizlemeyeceğini kaydetti. Demirtaş, HDP’ye ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Demirtaş’ın değerlendirmeleri şöyle:

‘KESKİN BİR KAMPLAŞMA VAR’
“Seçim tamamlandı, hayırlı olsun. Çok uzun süre tartışılacak bir seçim dönemi yaşadık. Sonuçlar şunu gösterdi ki Türkiye’de çok keskin bir kamplaşma var. Yerel belediyeciliğin tartışılması gereken bir seçim yaşamalıydık. Doğrudan genel seçim havasında bir seçim yaşadık. Ortadoğu’yu bile etkileyecek bir seçim kampanyası yürüttük. Haziran Gezi direnişi, 17 Aralık, tapeler, kayıtlar bütün seçim kampanyalarını etkiledi.

Seçmen kitlesi ağırlıklı olarak görüşünü koruyor. Değişik bir seçmen kitlesi gözlemlemedik. Seçim öncesi BDP olarak yüzde 80’ine ulaştık. Çok daha büyük başarılar elde etme potansiyelimiz vardı. Medya desteği asla BDP’den yana değildi. Bariz bir ayrımcılık yaşadık. Anadolu Ajansı ve TRT özellikle ambargo uyguladı. 0 dakika BDP propagandası yaptılar. Sosyal medya ağır bir darbe aldı. Çok sayıda arkadaşımız da tutukluydu.

‘SEÇİM TEK KAZANANI KADINLAR’
BDP büyük bir başarı elde etmiştir. Bu seçimin belki de tek kazananı kadınlardı. BDP ve HDP çatısı altında büyük bir başarı elde ettiler. Kadınlar önemli bir model olarak siyasi hayatımıza girmiş oldu. Her yerde bir kadın belediye başkanı var. Bu sonuç seçimin sonuçlarından çok daha kıymetli bir sonuçtu diyebiliriz. Seçim kampanyası süresinde Başbakan başta olmak üzere müthiş ötekileştirici, ayrımcılaştırıcı bir dil kullanıldı. Seçime giriyoruz savaşa girmiyoruz dedik, nihayetinde de ortaya çıktı. İlkesiz, belden aşağı siyaset içinde olmadık.

‘AKP’Yİ GERİLETTİK’
BDP olarak AKP ile yarıştığımız her yerde AKP’yi gerilettik, bu çok önemlidir. Belediye sayımızı artırdık. Bu sonucu elde etmek kolay değildi, BDP bunu başardı. Bizler eksik kaldığımız düşük oy aldığımız yerel yönetimleri kaybettiğimiz yerler için araştırmamızı yapacağız. Halkın organik bir aklı vardır. Herkesin halkın iradesine saygı göstermesi lazımdır.

Anadilde eğitimden, sağlığa kadar adım atacağız. Verdiğimiz bütün sözlerin arkasındayız. Elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz. Yerel seçimler aslından genel seçimlerin bir provası gibi oldu. Mümkündür ki genel seçim erkene alınabilir. Her ne olursa olsun hedefe bloke olarak daha kapsamlı olarak çalışacağız. Genel seçimlerde çok daha büyük bir başarı elde edeceğimizi tahmin ediyoruz. Bu seçimde BDP-HDP çok büyük başarı sağlamıştır. Bu sonuçlar kolay elde edilmiyor. Bir muhalefet, bir halk hareketi olarak bu sonucu ortaya koymak kolay değil. Kadın arkadaşlarımız büyük çaba sarf ettiler.

Genç arkadaşlarımız mutfakta isimsiz kahramanlarımız olarak çalıştılar. Gençlik bütün kampanyanın ve mücadelenin ateşleyici gücüydü. Genç arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Cezaevlerindeki arkadaşlarımız hem tartışmalara hem mücadeleye katıldılar, onlara da teşekkürlerimizi sevgilerimizi, selamlarımızı iletiyoruz.

En ufak bir hükümet desteği yoktu, devlet desteği yoktu ama kösteği de yoktu bunu da belirteyim. Alnımızın akıyla çıktık, etkili sonuçlar aldık.

Bu seçimin ortaya çıkan başarısı küçümsenecek bir başarı değil. Özellikle ilk defa belediye aldığımız yerler uzun zamandır hazırlık yaptığımız, çalışmalar yaptığımız yerler. Biz destek olan dayanışma gösteren tüm halkımıza şükranlarımızı sunmak istiyoruz. Halkın iradesi her yerde saygındır. Halk her yerde en doğru kararı verir, biz buna inandık.

‘DEVLET KURUMLARI AKP İÇİN ÇALIŞTI’
Fakat devletin kurumları sınıfta kalmıştır. Anadolu Ajansı’ndan TEDAŞ’ına kadar. Tüm seçim boyunca AKP’nin kazanması için ellerinden geleni yaptılar.

‘SEÇİM SONUCU AKP’NİN GÜNAHLARINI TEMİZLEMEZ’
Bu seçim sonuçları AKP’nin suçlarını, günahlarını temizlemez. Hal destek verdi diye, hırsızlık yolsuzluk iddialarına destek verdiği anlamı çıkmaz. Hırsızlıktan, yolsuzluktan mutlaka hesap sormak gerekir. Birilerinin belden aşağı siyasetle sonuç alınamayacağını görmesi gerekir.

AKP’nin oylarını artırmasının nedeni AKP karşıtlığından başka vasfı olmayan cenahtır. Biraz ilkeli siyaset yapılması, ilkeli ittifak yapılması… Kasetlere bel bağlamak yerine halka bel bağlanırsa ciddi sonuçlar alınır. BDP’nin yaptığı buydu. Kasetlere inanmak yerine biz halkımızın yüreğine güvendik. Halk hırsıza yolsuzluk yapana sahip çıkar diye bir şey yoktur. Bunun hesabının sorulmasını AKP’ye oy veren seçmen de istiyor. AKP’nin karşısına ciddi bir alternatif çıkarılamadı.

Kapsamlı değerlendirmeleri PM toplantısından sonra kamuoyu ile paylaşacağız.

103 BELEDİYE KAZANDI
103 belediyemizde BDP’nin yetki kazandığını söyleyebiliriz. Bunlardan 3’ü büyükşehir, 11 il, 69 ilçe, 23 belde belediyesi. Sonuçlar değişebilir. Birkaç ilde oy oranlarımızda düşüş var ama sandığa gidiş oranı da düştü, bu bizim için bir mesajdır. Seçmen niye sandığa gitmez ya da niye önceki oy oranında bize oy vermez, bunları sorgulamamız gerekir. Biz seçmenin iradesine saygı duyarız. Demek ki halkı daha çok dinlemek, daha çok hizmet etmek gerekir. Burada halkın bir suçu yoktur. Bir önceki seçimlere nazaran birkaç puanlık düşüş var ama hiçbir partinin elde edemeyeceği muazzam bir zaferdir. Beklenen artış yok diyelim.

‘BATIDAKİ OYLAR SANDIĞA YANSIMADI’
Batıdaki oylarımızın yeterince sandığa yansımadığını düşünüyoruz. Bunun nedenlerini tartışacağız. Yetersizliklerimiz olmuştur, daha iyi bir sonuç elde edebilirdik. Ciddi bir başarı var ama daha büyük bir başarı fırsatı vardı, nedenlerini tartışacağız.

SONUÇLAR ÇÖZÜM SÜRECİNİ ETKİLER Mİ?
Sonuçlar çözüm sürecini doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyebileceğini tahmin ediyoruz. Çözüm sürecinin hızlı ilerlemesi AKP’nin atacağı hızlı adımlara kalmış durumda. AKP müzakere sürecine geçiş, yasal değişiklikler mevzusunda ilerleme sağlarsa çözüm süreci ilerler. Şu anda koşullar çözüm sürecini ilerletmek için uygun.

‘CHP İLKESİZ İTTİFAKI TERCİH ETTİ’
HDP-CHP görüşmeleri vardı. İlkeli bir ortaklık tartışıldı. Bu bir şanstı, muhalif güçler arasında bir şanstı. CHP ilkeli ittifakı, kendi milliyetçi unsurlarından arınarak ilkeli bir ittifak yerine, daha ilkesiz ittifaklara girmeyi tercih etti. Bu potansiyeli boşa harcamış oldu.

‘HALK DEMOKRATİK ÖZERKLİĞE DESTEK VERDİ’
İnsanlar yaşamlarına, kültürlerine, dillerine, tarihlerine oy veriyor. Araplardan, Süryanilerden, Ezidilerden de oy aldık. Başka dillerde ders kitapları basılması, bunların ücretsiz dağıtılmasına kadar elimizdeki imkanları kullanacağız. Hepsi demokratik özerklik dediğimiz halkın yerelde ihtiyaçları ve sorunlarının çözümünün bir parçası. Halk buna destek verdi, bunun gereğini yapmak boynumuzun borcu.

Partimiz yakında toplanıp olağanüstü bir kongre kararı alınacak. Eşbaşkanlık konusu ele alınacak, ancak o zaman belli olacak eşbaşkan olacak isim.

CEMAATE OPERASYON
Cemaat olmasından kaynaklı operasyon yapamazsınız. Bir cemaatin tamamını suçlu ilan edemezsiniz. KCK operasyonu adı altında on binlerce insanımız içeri atıldı. Bir cemaatin sempatizanına operasyonu desteklemeyiz, hoş görmeyiz ama suç işlemişse, casusluk mu yapmış kişilerin özel yaşamını mı dinlemiş bunlar suçtur, gereğinin yapılması lazım. Başbakan’ın kastettiği buysa, kimseye tehdit savurmasına gerek yok. İnlerine Başbakan’ın kendisi mi girecek? Hangi yetkiyle giriyor. Bunu yapacak olan yargıdır. Kendisini yargının yerine koyuyor. Operasyon yetkisi, talimat verme yetkisi, karar verme yetkisi sende değil. Biz evrensel hukuka bakarız, mevcut hukuki duruma bakarız.

‘HDP DOĞRU BİR PROJE’
HDP fikriyatı doğru bir projedir. Birlikte yaşama, birlikte mücadele etme üzerinde cephe stratejisi devam edecek. Bu stratejik yaklaşımdan vazgeçmeyiz. Yeni taktiklerle, daha zengin yaklaşımlarla HDP fikriyatı geliştirilebilir, güçlendirilebilir, başka formatlara dönüştürülebilir. Bunu hayata geçirme konusundaki hamleleri tekrar tartışabiliriz.

‘URFA’DA BAŞARISIZLIK DEĞİL, BAŞARI VARDIR’
Urfa’da büyük bir sonuç elde ettik. Osman Baydemir şahsında tüm örgüt yapımız, teşkilatımız muazzam bir çalışma, emek ortaya koydular. Kendilerine özel olarak teşekkür ediyorum. Kazanamadık olarak düşünmüyorum. Büyük bir heyecan yarattı. En çekişmeli seçim kampanyası orada gerçekleşti. Yüzde 30’u aşkın oy elde ettik. Sonraki seçim için muazzam bir hazırlık. Urfa’da başarısızlık değil başarı vardır.”