Demirtaş: Sizler Barışın Teminatısınız

[ A+ ] /[ A- ]

etha-20130901-kadikoy-miting-16_display

ETHA

Kadıköy’de 1 Eylül Barış Mitinginde söz alan siyasi parti, emek ve meslek örgütü temsilcileri barış mesajlarını iletti.

HDK adına konuşan İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, Suriye’ye yönelik saldırı planlarına değinerek, “Başbakan’ın Şam’da cuma namazı kılma düşü var. O namazın hangi yollarla döşendiğini biliyoruz. O yol katliamlarla döşeniyor” dedi. Tüzel, Suriye’ye yönelik bombalamadan Esad yönetiminin değil Ortadoğu halklarının zarar göreceğini söyledi.

Çerkezoğlu: Savaşı emperyalistler kışkırttı

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Silahlar konuştukça acılar büyüyor, emperyalistler kendi kışkırttıkları savaşı durdurmak bahanesiyle savaş açıyor” dedi. Ortadoğu’da barışın güvencesinin barış için savaşan halklar olduğunu söyleyen Çerkezoğlu, ekledi: “Savaşı durduracağız, söz veriyoruz barışın ve kardeşliğin ülkesini kuracağız.”

TMMOB İKK sözcüsü Süleyman Solmaz, “Barış içinde bir arada zulüm ve baskının olmadığı özgür bir dünya için el ele veren Gezi ruhuna selam olsun” dedi.

Kadınlar Rojava ve Suriye için mücadele ediyor

Barış İçin Kadın Girişimi’nden Seher Kalkan ise şöyle konuştu: “Bizler farklı kimliklerden, inançlardan, cinsel yönelimlerden kadınlar olarak erkek egemenliğine karşı, barış için mücadele ediyoruz. Ortadoğu ve Kürdistan’da barış için mücadele ettik. Şimdi de Rojava ve Suriye için mücadele ediyoruz.”

Kalkan’ın konuşmasının ardından Gezi tutukluları ve direnişte hayatını kaybedenler adına Gezi tutukluları aileleri sahneye çıktı. Binlerce kişi aileleri alkışlarla karşıladı.

Demirtaş: Sizin varlığınız barışın teminatı

Son olarak sahneye BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş çıktı. Halk Demirtaş’ı “Kürdistan seninle gurur duyuyor” sloganlarıyla karşıladı. Demirtaş, “Gönül isterdi ki bayram havasında bir barış günü kutlayalım. Emperyalist güçler halkları katlederken kutlama yapamıyoruz. Ama bugün sizin varlığınız barışın teminatıdır. Asıl biz sizlerle gurur duyuyoruz” diye konuşmasına başladı.

Kadınların mücadelesi eşitliğin ve özgürlüğün teminatı

BDP Kadın Meclisi üyesi Harman’ın katledilmesini lanetleyen Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti: “Kadınların katledildiği bir yerde kimse barıştan bahsedemez. Kadını katledilmesi gereken, boyun eğdirilmesi gereken varlıklar olarak gören zihniyetle mücadele edeceğiz. Burada en çok biz erkeklere görev düşüyor. Binlerce yıllık geri erkek zihniyetinden insanlık çıkmaz. Bu şeref değildir, şerefsizliktir, haysiyetsizliktir. Kadın sadece anamız, eşimiz, kardeşimiz değildir. Eşit birer yoldaştır. Kadının mücadelesi barışın ve özgürlüğün teminatıdır.”

Demirtaş, Haziran ayaklanmasında yaşamını yitiren direnişçileri de anarak, “Gezi şehitlerini anıyor ve tutsak direnişçilere de selam gönderiyorum” dedi.

Halk sokağa çıkmadıkça, savaş isteyenlerin daha pervasız olacağına işaret eden Demirtaş, “Eğer ki AKP Suriye’yle açıkça savaşa girmemişse bunun sebebi sizden korkmasıdır. Arkasında halk desteği olmayan bir savaş lobisi emellerine ulaşamaz, ulaşamayacaktır” dedi.

BDP Eş Genel Başkanı, Gezi direnişiyle Türkiye toplumunun iktidara “Artık bana yaslanarak kimseyi katledemezsin” mesajı verdiğini söyledi. Demirtaş, ekledi: “İşte Gezi’den çıkan selam Lice’ye böyle ulaştı.”

Ezilenler için üçüncü yol var

Suriye’de Esad yönetimi ile ÖSO arasında seçim yapmak zorunda olmadıklarını kaydeden Demirtaş, “Bizim işimiz ezilen halkların yanında olmaktır. Ezilen halklar için üçüncü yol var. O da halkların kendi iktidarını kurduğu anlayıştır” ifadelerini kullandı.

Selahattin Demirtaş, Suriye’ye dönük emperyalist saldırı ve işgal planlarına ve AKP Hükümeti’nin savaş politikalarına ilişkin ise şunları kaydetti: “1. Dünya Savaşı’nda Ortadoğu’yu bu hale getiren İngiltere’den nasıl medet umuyorsunuz? Eli kanlı ABD emperyalizminden nasıl medet umuyorsunuz? Bölgeyi kan gölüne çevirip arkasından silah firmaları ve inşaat firmalarıyla rant yiyenlere ‘Beraber barışı inşa edelim’ diyorsunuz. Suriye’de Müslüman bir halkı katletmek için emperyalist devletlere çağrı yapıyorlar.”

AKP’ye oy verenlere çağrı: Hesap sorun

AKP’ye oy verenlere de seslenen Demirtaş, “‘Bu iktidarın İslami hassasiyetleri var, vicdanlı olur’ sanarak oy verdiniz. Şimdi katliamlarının hesabını sormalısınız. Roboskî’de, Gezi’de sormadınız, şimdi sormalısınız. AKP’ye gönül verenler de savaş yanlısı değil, buna inanıyorum. Onlar da barış yanlısı. Ama onlar da seslerini yükseltmelidir. Senin ölün benim ölüm yoktur. Ortadaki ölüler hepimizin ölüsüdür. O nedenle ağlayacaksak hep birlikte ağlayalım ki yarın hep beraber gülelim” diye konuştu.

Miting alanının barışın teminatı olduğunu sözlerine ekleyen Demirtaş, “Bu alanda halklar var, kadınlar, LGBT’ler var. Burası barış için Türkiye’nin vicdanıdır” dedi.

AKP’nin Kürt halkını terörist görmeye devam ettiğini belirten Demirtaş, “PKK’lilerin yeri bellidir. Mekapın üstünde göğün altında yaşıyorlar işte. Kandil orada. Gel beraber gidelim. Terörist diyerek barışamazsın” ifadelerini kullandı.

Miting Demirtaş’ın konuşmasının ardından Agire Jiyan, Erdoğan Emir ve Grup Vardiya’nın şarkıları ile devam ediyor.