Demirtaş’ın Sansürlenen Mektubu!

[ A+ ] /[ A- ]

demirtas_mektup_1

Özgürlükçü Demokrasi

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın grup toplantısı için 2 hafta önce gönderdiği mektup, günler sonra sansürlü bir şekilde HDP’li yetkililerin eline ulaştı. Sansürlenen mektubun bir sayfası HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen tarafından yayınlandı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın, 22 Kasım günü yapılan, partisinin Meclis grup toplantısında okunmak üzere yazdığı mektup keyfi olarak geciktirildi. HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, Meclis’teki HDP toplantısı salonunda mektuba ve gündeme dair de bazı açıklamalarda bulundu. Bilgen, Demirtaş’ın geçtiğimiz hafta gerçekleşen HDP grup toplantısına göndermek istediği ancak keyfi olarak ulaştırılmayan mesajının sansürlü bir şekilde kendilerine ulaştığını belirtti.

Mektubun Kalan Kısmı Haftaya Paylaşılacak

3 sayfadan oluşan sansürlü mektubu gösteren Bilgen, “Şimdi bizim eş genel başkanımızın 2 hafta önce hazırladığı ve grup toplantısında okunması için beklediğimiz metni, nihayet dün kendisine iade edilen metni tekrar aldık. Bu Türkiye için bir ayıptır. Bu boşluklar sansürlenmiş. Bu metni şimdi paylaşmayacağız. Önümüzdeki hafta grup toplantısında paylaşacağız. Burada Türkiye siyasi tarihi, Ortadoğu’daki gelişmelerle ilgili değerlendirmeler var. Ancak bu sayfalarda sadece bir buçuk satır var. İşte bundan korkuyorsunuz. Eşbaşkanımızın yazdığı iki satırın duyulmasından korkuyorsunuz. Nasıl resimlerinden, ‘irademe dokunma’ yazılı posterlerden korkuyorsanız, mektuptan da korkuyorsunuz. Burada ne yazdığını açıklasınlar, bunun neresinde talimat var?” diye sordu. HDP, Demirtaş’ın mektubunun sansürden kalan bölümünün, 29 Kasım Salı günü düzenlenecek Meclis grup toplantısında kamuoyuyla paylaşacağını duyurdu.

Korku Nedeni Olduğunu Göstermeye Yeter

Bunun Türkiye demokrasi tarihine büyük bir ayıp olarak geçtiğini kaydeden Bilgen, “Bu tablo tıpkı danışmanlar konusu gibi yine Ahmet Türk gibi milletvekillerimizin neden bir korku nedeni olduğunu göstermeye yeter” ifadelerini kullandı. Bilgen, günler sonra savcılığa çıkartılan HDP’li danışmaları da hatırlattı. Savcılığın yoğun işlerinden dolayı danışmanları ifadeye çıkaramayacağını belirttiğini kaydeden Bilgen, “Görevleri sadece uzman personel olan personellerimizi birer siyasi hedef haline getirmenin amacı nedir? Bir yerden bir haber mi bekliyorsunuz? Ortada tek bir delil yok ama tutuklama için bir şeyler mi arıyorsunuz?” şeklinde tepki gösterdi.

Uyarıyoruz

Cezaevlerinde yeni bir 19 Aralık benzeri saldırıların hayata geçirilmek istendiği tartışmalarına değinen Bilgen, “Aralık sadece mahkumlara değil bütün Türkiye’ye neye mal olduğunu hepimiz biliyoruz” dedi. Erdoğan ‘cezaevlerinde yapılanların sadece Suriye’dekileri ilgilendirmeyeceğini’ söylediğini hatırlatan Bilgen, “Kendini sorumlu gören bir duyarlılıkla ortaya koymuştu. Ama yanlış görüntülerle bunu savunmuştu. 19 Aralık benzeri kaos kriz oluşturma girişimleri konusunda hükümeti çok net biçimde uyarıyoruz” dedi.

Örtmeye Gücünüz Yetmez

Gülen Cemaati’nin çatı davası ile ilgili ciddi somut iddiaların ortaya konulduğunu kaydeden Bilgen, “Bu tip iddiaların kamuoyuna yansımasını engellemek için onları infaza dönük bir arayış için bunlar yapılıyorsa bu saatten sonra hiçbir şeyi örtmeye gücünüz yetmez” dedi.

Cezaevlerinde Tecrit

Cezaevlerindeki tecrit uygulamasının haksız tutuklamalar kadar önemli bir husus olduğunun altını çizen Bilgen, “Milletvekillerimizin, eşbaşkanlarımızın, belediye başkanlarımızın tek kişilik odalarda tutulmasının kendisi işkencedir. Türkiye’nin imzaladığı sözleşmelere bakarsanız bunu çok net biçimde görürsünüz. Bunun kendisi bir insan hakkı ihlalidir” değerlendirmesi yaptı.