Dink Ailesi Avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu: Toplumsal Tepki Hesapları Bozdu

[ A+ ] /[ A- ]

Burak Abatay
Birgün

Dink Ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu’yla 10 yıllık dava sürecini konuştuk. Bakırcıoğlu, “Dink cinayeti işlendiğinde, cinayeti işleyenlerin öngöremedikleri bir şey oldu. O da toplumsal tepki, dayanışma ve duyarlılık. Soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülmesi için kamuoyu tepkisi çok önemli” diyor.

Dava Hangi Aşamada?
27 Kamu görevlisi hakkında 2015 Aralık’ta bir iddianame düzenlendi ve İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sürmekte olan Ogün Samast, Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in yargılandığı dava ile birleştirildi. Böylelikle Dink cinayeti davası 35 sanıklı bir dava haline geldi. Dink cinayeti davası İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Bu dava kapsamında otuzun üzerinde duruşma gerçekleşti. Dava bir tarafı ile bu şekildedir. Bir diğer yanda ise Trabzon İl Jandarma görevlilerinin yargılandığı 8 jandarma görevlisi hakkında süren bir dava var. Bunun yanında İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunda Dink cinayeti kapsamında süren başka bir soruşturma var. 18 tutuklama gerçekleştirildi. Bir de haklarında kovuşturmaya karar verilen kişiler hakkında AYM’ye bir başvurumuz var.

Cinayet, Önce Ergenekon Şimdi de FETÖ ile Bağlantılandırıldı.
Kendilerini ulusalcı olarak tanımlayan kişilerin cinayete giden süreçte çeşitli durumlarda ortaya çıktığını gördük. Bu isimlerin cinayete giden süreçle bir bağlantısı olduğunu söyledik. İsmi FETÖ ile ilişkilendirilen kişilerle alakalı da beyanımız var. Bütün bu yapıların Dink cinayetinde sorumlu olduğunu beyan ediyoruz.

Kamu Görevlilerinin Soruşturulması Neden Uzun Sürdü?
Kamu görevlilerinin cinayetteki sorumlulukları ve iştirakleri çok açık ortadaydı. Ancak bunların soruşturulmaları ve yargılanmaları için bir direnç vardı. Eylül 2010’da AİHM’e yaptığımız itiraz kabul edildi. Buna rağmen uzun yıllar kamu görevlileri hakkında yargılama gerçekleştirilmedi. İtirazlarımız ve başvurularımız sonrasında yargılamanın önü açıldı.

Bundan Sonra Ne Olacak?
İstanbul Başsavcılığının davaya yönelik iddianamesi çok önem taşıyor. AYM’ye yaptığımız başvurumuzda Kemal Kerinçsiz, Oktay Yıldırım ve Veli Küçük hakkındaki itirazımız da var. AYM’nin vereceği karar bu isimler için yapılacak etkin bir şekilde soruşturulma için önemli. İstanbul 14. Ağır Mahkemesinin davayı yargılama yürütme biçimi de davaya yön verecek.
Cinayeti işleyenlerin öngöremedikleri bir şey oldu. O da toplumsal tepki, dayanışma ve duyarlılık. Bu tepki ilk günden bugüne varlığını sürdürdü. Umut ediyoruz ki bu duyarlılık daha da büyür. Dava ve soruşturmanın etkin bir şekilde yürütülmesi için kamuoyu tepkisi çok önemli.