Dink öldürülürken almamışlardı!

hrantdink

Özgür Gündem

İstanbul merkezli olarak yürütülen operasyonda aralarında 4 bakan (İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın yakınları), bakan çocukları, bürokratlar, iş adamları ve belediye başkanlarının da bulunduğu 89 kişinin “yolsuzluk ve rüşvet” gerekçesiyle gözaltına alınmasının artçı şokları sürüyor. Taraflar birbirlerine karşı operasyonlarla yanıt veriyor.

Akyürek yeni akıllarına geldi

17 Aralık operasyonunda başlayan emniyetteki görevden almalar hemen hemen her gün devam ediyor. Dün de Emniyet Genel Müdürlüğü’nde 14 Daire Başkanı görevden alındı. Yeni görevlendirmede sürpriz gelişme ise adı Cemaat’le anılan ve Hrant Dink cinayetinde ihmali olduğu gerekçesiyle soruşturulması, görevden alınması istenen, Başbakanlık Teftiş Kurulu raporunda da adı geçen Ramazan Akyürek, Teftiş Kurulu Başkanlığı’ndan alındı. Yerine Necmettin Emre atandı. Resmi sicilinde Cemaat’e yakın olduğu yazan Akyürek, Cemaat’in emniyet içindeki en tepe ismi olarak anılıyor. Dink Davası’nın kilit ismi Erhan Tuncel, Akyürek’i defalarca işaret etmişti. Ancak Akyürek hakkında bir işlem yapılmamıştı.

Önemli daireler

Akyürek dışında Özel Güvenlik, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele, Siber Suçlarla Mücadele, Terörle Mücadele, Asayiş, Güvenlik, Kriminal, Bilgi Teknolojileri, Dış İlişkiler, Haberleşme, Koruma, İdari ve Mali İşler ile Arşiv ve Dökümantasyon Dairesi Başkanlığı’na atamalar yapıldı. Ankara Emniyeti’nde ise 3 müdür yardımcısı görevden alındı.

Öte yandan 19 Aralık’ta da İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın görevden alınmıştı. Son görevden almalarla birlikte emniyette 70’e yakın polis görevinden alındı.

Akyürek çetenin üzerinde

Erhan Tuncel son duruşmada “Karşımızda polis yok. Bir cinayet şebekesi var. Ben hepsine iyilik ettim. Hepsinin ortak özellikleri yalancı oldukları ve adli mercileri yanıltmalarıdır. Cinayet çetesinin Ali Fuat ve Sabri Uzun ölüm ihbarı yapmamış ve yanlış rapor düzenlenmiştir. Ali Fuat ve Ramazan Akyürek çetenin üzerindedir. Beni bir numaralı sanık yapıp kendilerini saklamıştır” demişti.