DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’a 1 Mayıs Davası

Beyza KURAL
Bianet

1 Mayıs 2014 nedeniyle DİSK, KESK, TTB ve TMMOB yöneticilerine 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ederek “Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma” suçlamasıyla dava açıldı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve dönemin TTB Merkez Konseyi Başkanı Ahmet Özdemir Aktan hakkında İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 6 Şubat 2015’te Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde görülecek.

Sendika ve meslek odaları yöneticileri bugün DİSK Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda “Emekçiler faşizmi yargılıyor! Taksim 1 Mayıs alanıdır yargılanamaz” pankartları ve afişler asılıydı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK),Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) adına yapılan ortak açıklamayı okuyan DİSK Genel Başkanı Beko, “1 Mayıs’ta Taksim’e çağırmak değil bunu engellemek suçtur” dedi. 6 Şubat’ta adliyede olacaklarını söyledi:

“Padişah fermanını yazdı. Bu fermana karşı savunma yapmaya değil milyonlarca işçi ve emekçi adına  bu fermanı yargılamaya gidiyoruz. 1 Mayıs’ı yargılatmayacağız.”

“Gelin AKP faşizmini hep beraber yargılayalım. Tüm işçileri, emekçileri, mühendisleri, hekimleri, hukukçuları, emek dostlarını, 1 Mayıs’ta Taksim’e omuz omuza yürüdüğümüz tüm dostlarımızı bu fermanı yırtmaya çağırıyoruz.”

Beko: Taksim’e çağırmak değil, engellemek suç

Kani Beko, DİSK ve KESK’in başvurusu sonucu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 27 Kasım 2012’de verdiği kararla hükümeti 1 Mayıs 2008’deki engellemeleri nedeniyle Türkiye’yi tazminata mahkum ettiğini hatırlattı.

AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS)  “Toplantı ve Toplu İfade Özgürlüğü” ve “Örgütlenme Özgürlüğü” maddelerinin ihlal edildiğine karar vermişti.

Verilen mücadeleler sonucu 2010, 2011 ve 2012’de Taksim’de kutlandığını anlatan Beko, geçtiğimiz yıl Türkiye’nin birçok yerinde ve tüm dünyada olduğu gibi İstanbul’da da 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak için Beşiktaş ve Şişli’de bir araya geldiklerini söyledi.

Taksim’e yürüyüş başlamadan önce sabah erken saatlerde polissaldırısının yaşandığını, birçok insanın hastaneye kaldırıldığını ve gözaltına alındıklarını hatırlattı.

Beko, geçtiğimiz yıl, miting tertip komitesi olarak Taksim’e gitme yönünde emniyet güçleri ile görüşmeleri sürerken, eylemcilerden olmayan bir grubun polislere taş atarak provokasyon yaptığını söyledi.

Geçtiğimiz yıl da basınla paylaştığı fotoğraflar gösteren Beko, bu kişilerin sivil polis olduğunu öne sürdü.