Diyanet’ten Boğaziçi gündemli Cuma hutbesi

[ A+ ] /[ A- ]

Diyanet İşleri Başkanlığı, AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanması sonrası başlayan protestolara dair Cuma hutbesinde, “15 Temmuz’da devletimizin bekası ve milletimizin selameti için canından cananından geçtin ama vatanını hainlere teslim etmedin” ifadelerine yer verdi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 2 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolara Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da gündemine girdi. Diyanet tarafından 81 ildeki camilerde okutulmak üzere hazırlanan “Gençlerimiz: En Büyük İmkan ve Zenginliğimiz” başlıklı hutbede gençliğe seslenilerek “Gençlik iyi değerlendirildiğinde kişiye dünya ve ahiret saadetini kazandıracak, aksi halde ise pişmanlıkla anılan yıllara dönüşecektir” denildi.

“Milli ve manevi değerlere bağlı gençlik” vurgusunun ön plana çıktığı hutbenin devamında “Sen, bu topraklarda imanından aldığın güç ve vatanına olan sevdan ile yürüdüğünde, Malazgirt’te Anadolu’nun kapılarını İslam’a açtın. İstanbul’u fethedip Resûl-i Ekrem’in muştusuna nail oldun. Çanakkale’yi geçilmez kılıp İstiklal mücadelesinde yedi düvele karşı koydun. 15 Temmuz’da devletimizin bekası ve milletimizin selameti için canından cananından geçtin ama vatanını hainlere teslim etmedin” ifadeleri kullanıldı.

Hutbede ayrıca büyüklere seslenilerek şöyle denildi: “Aziz Müminler! Gençlerimiz, geleceğimizdir, umudumuzdur. Bizi güçlü kılan en büyük imkân ve zenginliğimizdir. Her bir gencimiz bizim için ayrı bir değerdir; ilgiyi, iyiliği, desteği ve sevgiyi hak etmektedir. Onların insanlığa faydalı, millî ve manevî değerlerine bağlı, bilinçli ve ideal sahibi fertler olarak yetişmeleri için hep birlikte gayret gösterelim.”

Kaynak : MA