“Ellerimiz kırılsaydı da oy vermeseydik dememeniz için buradayız”

sırrısüreyyaönder

HDP İstanbul İl Örgütü, İstanbul Büyükşehir Belediye ve ilçe belediyeleri eş başkanlarını tanıtmak amacıyla Şişli Meydanı’nda düzenlenen aday tanıtım miting binlerce kişinin katılımı gerçekleştirildi. Etkinliğin başlamasıyla yol trafiğe kapatıldı. Coşkuyla başlayan ve halkın yoğun ilgi gösterdiği programın sunumu Kürtçe, Ermenice ve Türkçe olarak 3 dilde yapıldı. Halkla buluşma etkinliğinde, yine çok dilde şarkılar çalındı.

Saygı duruşu ile başlayan mitingde ilk olarak HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Şamil Altan ve Sema Anıl halkı selamladı. Altan, “Bütün tarih boyunca sayısız şehidimiz var bizi bugünleri getiren şehitlerimiz var Roboski’den Gezi’ye” dedi. “HDP İstanbul’da seçimlere giriyor ve yeni umutlu temiz ve özgür kokan bir İstanbul’un müjdesini veriyor. HDP bu dünyayı inşa ediyor” diyen Altan, HDP’nin kendi içinde demokrasiyi yaşadığını, İstanbul’a ve Türkiye’ye de getirmeye söz verdiğini ifade etti.

Altan,”HDP aynı İstanbul gibi. Alevilerin, Müslümanların, Hıristiyanların partisi. Emekçilerin, işçilerin partisi. Adaylarımız da tıpkı İstanbul gibi. İstanbul ne kadar Edirne Bursa Mardinse, ne kadar Alevi ise, Ermeni ise, ne kadar eşcinsellerin şehri ise HDP de öyledir” dedi. Altan’ın konuşmasının ardından ilçelerin eşbaşkan adayları halkla büyük coşku ile buluştu.

Adayların halka tanıtılmasının ardından HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel halkı selamladı. Tüzel, “HDP bütün düzen güçlerine karşı ülkeyi demokrasiye taşıyacak. Hedef yerel seçim. 2 değerli eş başkan adayımız İstanbul’un bütün mahallelerinde emeği kardeşin ve demokrasinin sesi olarak bütün halkları temsil edecek. Bizi emek sömürüsüne karşı birleştirecek. Güçlüyüz. Adaylarımızın önü çık olsun” dedi. Tüzel’den sonra ise HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayları Sırrı Süreyya Önder ve Pınar Aydınlar halkla buluştu. Her iki adayın selamlamasına kitle büyük bir coşku ile karşılık verdi.

“Halkların kardeşçe yaşayacağı bir özlemle hepimize merhaba. Rojbaş hevalno” diye sözlerine başlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Pınar Aydınlar, Ahmet Kaya, Rosa Lüxemburg, Güler Zere, Sakine Cansız’ı andı. Aydınlar, “Bir yandan barış derken Roboskili ailelere yapılan baskınlar affedilemez, bunun tek bir açıklaması vardır. Onun adı da faşizmin ikiyüzlülüğüdür. Biz ezilenler savaşın her alanında varız ve her alanında var olacağız. Hakları ve halkları için devam eden büyük Rojava devrimini selamlıyorum” dedi. Aydınlar, konuşmasında Gezi direnişinde yaşamını yitirenleri ve Gülsuyu’nda katledilen Hasan Ferit Gedik’i de andı. Aydınlar konuşmasını Adnan Yücel’in “Yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek” dizeleri ile bitirdi.

Konuşmasına halkı Kürtçe selamlayarak başlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan Adayı Sırrı Süreyya Önder, “Bu neoliberal sistem bir hançerse sapı CHP, demiri AKP’dir. Yoldaşlar çok değil bundan 3 sene önce genel seçimler için ilk mitingi yine buradan başlattık. İçimizde o gün bizimle olan bir çok yoldaşımız yok. Burada 10 bin polis vardı. Ölümden öte köy yok dediğimiz gündü o gün. Bu milletin seçilmişlerini yasakladılar ve üzerimize yağdırılan gazın bombanın haddi hesabı yoktu. 7 bin kişiydik üzerimize 7 bin bomba attılar. Daha kötü günlerden o günlere geldik, o günlerden de bugünlere geldik. Zindansa zindan, kabristansa kabristan. Biz istiyoruz ki bütün bu ülke bir gülistan olsun” dedi. Konuşması sık sık sloganlarla kesilen Önder, “Bizim seçilmişlerimiz zulmün en önünde durur. Bizde seçilmiş olmanın anlamı budur. İlk bomba bize atılmadan halkımızın kılına zarar getirtmeyiz. Sistem partileri para ile bile bu işi yapacak kişi bulamazlar. Sırça köşklerde yaşıyorlar. Bir gün onları bir direnişin önünde görmedik. Gezi’de yitip giden bütün canlarımızın vebali Kadir Topbaş’ın omuzlarındadır” dedi. Büyükşehir belediyesini eleştiren Önder, “Metro yapacaklarmış. Şimdi araçların da geçeceği bir araca tünel yapacakmış. İnsan biraz düşünür. Türklük meselesinde şu kadar bir bilinci olsa dolarla mı yaptırır? Burası Arizona mı? Para söz konusu olduğunda Türklük akıllarına gelmiyor” dedi.

“Yolsuzluk için kutulara bakmayın, yoksulluğunuza bakın. Sizden eksilen her şey onlara gitti. Enflasyon dediğiniz şey sizin cebinizden alıp beylerin cebine koyma meselesidir. Bu sistem sadece hırsız üretir. Bu sistemden düzgün insanlar çıkması mümkün değil. Bunların raf ömrü doldu şimdi yeni bir AKP üretiyorlar” diyen Önder, yeni AKP’nin CHP olduğunu söyledi. CHP’yi eleştiren Önder, “Mansur Yavaş’tan başkan olur mu? MHP’nin bile kapı eşiğine bıraktığı bir insanı alıp ne yapacaksın? Madımak anmasına mı götüreceksin? Bize de diyorlar ki solu bölmeyin. Biz solcular olarak yıllardır zindanlardayız, mezarlıktayız. Solu toparlayacak dediğiniz adamı biz yanımızda görmedik. Bunlar Alevileri solcuları garibanı zehiri bal haline getireceklerini düşünerek öldürmeye çalışıyorlar. Geride bıraktığımız zulüm deryalara sığmaz, solculuk o kadar kolay değil. Solculuğu size ucuzlaştırmayız. Tarihimiz var sizden hesap sorar” dedi.

Önder’in, “Bizim adaylarımız bir kadın bir erkek çıktı. Hele gidin CHP’ye AKP’ye şunu söyleyin kaçın. Bir kadınla belediye başkanlığını paylaşır mısınız? Diyin. Hemen daş yok mu daş der” sözleri alkışlarla karşılandı. Alevi yurttaşları seçim günü CHP’den hesap sormaya çağıran Önder, “Biz bunun için buradayız. Ellerimiz kırılsaydı oy vermeseydik dememeniz için buradayız. Sizin huzurunuzdayız. Diyoruz ki yapın sarayınızda oturun yıkın viranenizde oturun’ AKP’ye verilecek her oy bu ülkeyi viraneye çevirecektir. Bu belediyenin ne kadar kepçesi, iş makinesi varsa yeter artık gençlerimizin bedenini siper ettiği. Kuzey Ormanlarının önüne koyacağız. Gelsin yılsın bakalım hükümet. Biz para değil saz çalacağız” dedi. Önder, cezaevlerine de selam göndererek, “Sizin bayrağınız bizde, bu şehrin burçlarına dikeceğiz” dedi. Seçim çalışmalarını reklam kampanyasına çeviren partilere seslenen Önder, “Milyonlarca dolar harcasanız bu manzaraya ulaşmazsınız. Çok reklam kötü malın habercisidir” diye konuştu.

Önder’in konuşmasının ardından kadın adayların kürsüye çıkması ile “Jin jiyan azadi” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları attı. Miting çekilen halaylar eşliğinde son buldu.

İstanbul buluşmasında tanıtılan ilçe belediye eşbaşkanları şu şekilde;

Ataşehir: İnci İncesağır, Reşit Çeliktepe

Beykoz: Birgül Hakan, Davut Demir

Çekmeköy: Pakize Gürhan, Azat Altun

Kadıköy: Mukaddes Çelik, İsmet Sağdıkoğlu

Kartal: Hatice Doğan, Kasım İlgün

Maltepe: Gülistan Dilan, Zabit Durdu

Pendik: Pınar Yavuz, Hüseyin Avraz

Sancaktepe: Engin Avraz

Sultanbeyli: Mehmet Şimşek

Tuzla: Zühre Evren, Hasan Özdemir

Ümraniye: Rıza Karaman,

Üsküdar: Ayşegül Yıldız, Sabri Bingöl

Bayrampaşa: Erdal Oflaz

Beşiktaş: Ahmet Saymadi

Beyoğlu: Seyhan Alma

Esenler: Nuriye Avşar, Fethi Aydın

Fatih: Melike Çelik, Turhan Yıldırım

Gaziosmanpaşa: Feray Mertoğlu, Erdal Çelik

Kağıthane: Mehmet Süzer

Sarıyer: Şehriban Küçükkeleş Oğuz, Önder Birol Bıyık

Şişli: Ayşe Berktay, Kenan Yenice

Zeytinburnu: Filiz Özçakır, Hüseyin Güngör

Arnavutköy: Hatice Varol, Yusuf Yıldırım

Avcılar: Zehra Şahin

Bağcılar: Güvercin Turan, Fırat Epözdemir

Bahçelievler: Canan Canan, Servet Öncü

Başakşehir: Ayşe Karadağ, Şemsettin Arslan

Bakırköy: Nebahat Bakırcıoğlu, Vahit Genç

Beylikdüzü: Rahime İldemir Bayrak, Ramazan Yıldırım

Büyükçekmece: Semra Gürbüz

Güngören: Müzeyyen Ölmez, Mehmet Turp

Küçükçekmece: Nizamettin Öztürk

Silivri: Tuğba Balgaz, Yusuf Sürmeli

HDP.org.tr