Emri Veren Üstünü Örtüyor

Özgür Gündem Gazetesi

Roboski Katliamı bugün 10. ayına girdi. ‘Ankara’nın dehlizlerinde kaybolmayacak’ diyen AKP hükümeti, 9 aydır sorumluları bile açıklamadığı katliamın üstünü örtmeye çalışıyor.

28 Aralık 2011’de uçaklarla çoğu çocuk 34 kişinin katledildiği Roboksi Katliamı’nın üzerinden tam 10 ay geçti. Katliamı ilk günden itibaren gizlemeye çalışan, daha sonra tepkiler üzerine, “Ankara’nın dehlizlerinde kaybolmayacak” diyen hükümet, sorumlular hakkında tek bir işlem bile yapmadı.

Roboskilileri hedefe koydular

Emrin bizzat Ankara’dan verildiğinin ortaya çıkmasına rağmen soruları yanıtsız bırakan hükümet katliamı, “operasyon hatası, kaza” gibi sunarak emri verenleri aklamaya çalıştı. Katliamı unutturma çabasını sürdüren hükümetin hedefinde ise katiller değil, Roboskililer var.

Gizleyenler asli faildir

Şirnex’in (Şırnak) Qilaban (Uludere) ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011’de TSK’ye ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 yurttaş katledildi. Roboksi Katliamı olarak tarihe geçen katliamın üzerinden bugün tam 9 ay geçmiş olacak. Ancak bu 9 aya rağmen failler hakkında bugüne kadar tek bir işlem yapılmadığı gibi kamuoyuna da ‘Katliam emrini kimin verdiği’ açıklanmadı. Gerek hükümet gerekse de TSK sorumluluklarını örtbas etmek için katliamı unutturmaya, gündemden düşürmeye çalıştılar. Ancak gerek kamuoyu gerek Roboskililer katliamın faillerini ortaya çıkarmada kararlı.

Herkes ‘Ankara’ dedi

Katliam emrinin kim tarafından verildiği sorusu hala TSK ve AKP hükümeti yetkililerince yanıtlanmazken, katliamın daha ilk günlerinde bölgede inceleme yapan başta sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri katliam emrinin Ankara’dan verildiğini açıkladı. Bu açıklamayı bölgedeki yerel mülki amirler de doğruladı. Mülki amirler, “Bizim bombardımandan bir gün sonra haberimiz oldu. Zaten sınır ötesi operasyon yapma hakkımız yok. Bu emir ancak Ankara’dan verilir” diyerek, emrin Ankara’dan verildiğini vurguladı.

Herşey gayet net

Katliamdan 142 gün sonra Wall Streat Journal gazetesine konuşan ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, katliam emrinin Ankara’dan verildiğine dikkat çekerek katliam gecesi yaşananları anlattı: 28 Aralık gecesi ABD’ye ait bir Predator insansız hava aracı, sınırın Irak tarafında Türkiye’ye doğru ilerleyen bir konvoyun varlığını tespit etti. Bunun üzerine, ABD tarafı Türkiye’ye durumu bildirdi. Ankara’daki Bütünleşme Hücresi’nde bulunan ABD’li görevliler, Türk tarafına konvoyu daha yakından görebilmeleri amacıyla insansız hava aracıyla ek görüntü almayı önerdi. Ancak Türk subayları hava aracının derhal uzak bir noktaya yönlendirilmesini istedi. Operasyon kararını Türkler verdi. Bir Amerikan kararı değildi.”

Roboskililere yargı kıskacı

Herkes Ankara’yı işaret ederken, Ankara ise bütün soruları yanıtsız bıraktığı gibi katliamı “operasyon hatası, kaza” gibi sunmaya devam etti. Ancak, katliamın ardından Roboski’ye giden Uludere Kaymakamı’nı protesto eden Roboskililerden 4’ü “Kasten adam öldürmekten” tutuklu bulunurken, onlarca Roboskili hakkında da yakalama kararı çıkarıldı.

Bütün bu gelişmeler ışınında gözler 1 Ekim’de açılacak Meclis’e çevrildi. Zira TBMM Uludere Alt Komisyonu, katliamla ilgili hazırladığı raporu kamuyona açıklayacak. Ancak, edinilen bilgilere göre kamuoyuna emri kimin verdiğinden çok emri uygulayan pilotların isimleri raporda yer alacak. Komisyonun çalışmaları ağır aksak ilerlerken, komisyon başkanı AKP’li Ayhan Sefer Üstün’ün daha önce katliamı “hata” olarak niteleyerek örtbas etme çabaları nedeniyle açıklanacak olan raporun gerçekçiliği de kaygılara neden oluyor.