Erhan Tuncel polise ‘abi’lik yaptı

erhan-tuncel-bu-yolda-vatan-icin-bir-aile-bir-5213604_8808_400

Ceren BÜYÜKTETİK
Birgün

Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi Erhan Tuncel, davanın görüldüğü İstanbul 14’üncü ağır ceza mahkemesi tarafından tutuklandı. Hakkındaki yakalama kararına rağmen 37 gündür firari olan Tuncel, adliyeye götürüldüğü sırada “Ben hiçbir şekilde kaçmadım” açıklamasında bulundu. Tuncel, Dink cinayetinin bir diğer azmettiricisi Yasin Hayal’in Trabzon’da bir Mc Donalds’ı bombaladığı 24 Ekim 2004 tarihinden tam 9 yıl sonra tutuklanması dikkat çekti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Tuncel’in avukatı Erdoğan Soruklu da hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Hadi Çağdır, ilk olarak Tuncel’e Yargıtay’ın bozma ilamını okuyup diyeceklerini sordu.

Mc Donalds’ı ben çözdüm

Örgütle bir ilişkisi olmadığını vurgulayan Tuncel, “Kimseyle ast üst ilişkim yoktur. Kimseden talimat alma veya verme durumum da yoktur” diye konuştu. Hrant Dink cinayetiyle ilgili polise bilgiler verdiğini tekrarlayan Tuncel, “Hiçbir örgüt üyesi kollukla çalışmaz. Mc Danolds olayını ben çözdüm. Ben bu sanıkların eylem yapmaması için 18 kez ihbar ettim. Sanıklarla eylemi yapmamaları konusunda defalarca görüştüm. Eylemin talimatını da Yasin Hayal verdi. Eylemde kullanılan araç ve gereçleri de ben temin etmedim. Eylemin Zeynel tarafından icra edileceğine dair bilgileri kolluğa verdim. Resimlerini emniyete ilettim. Sanık benim yaptığım çalışmayla yakalanmıştır” diye konuştu.

‘155’i aradım almadılar’

Mahkemenin hakkında yakalama kararı çıkardığı gün 155 ve 156’yı aradığını ifade eden Tuncel, “156’ya ulaştım. Teslim olmak istediğimi söyledim. Ancak bana polis bölgesi olduğunu ve beni alamayacaklarını söylediler. Sonra da savunma yapmak için teslim olmaktan vazgeçtim. Savcılığı da arayarak savunmam bittikten sonra teslim olacağımı söyledim. Savunmamı hazırlıyordum. Kaçmak gibi bir durumum yoktur. Ayrıca yurtdışı yasağım yoktu. Dünyanın her yerinde akrabalarım vardı. Hiçbir yere gitmedim” diye konuştu.

Duruşmaya verilen aranın ardından mahkeme heyeti, Tuncel’in üzerine atılı suçlardan dolayı kaçma şüphesinin olabileceği ve kuvvetli suç şüphesini gösteren olgu kriterinin devam etmesi nedeniyle Tuncel’in tutuklanmasına karar verildi.

Tuncel, işlemlerinin tamamlanmasının ardından Metris Cezaevi’ne gönderildi.

Gerçekler açığa çıkmalı

BirGün’e konuşan Dink davası avukatlarından Erdal Doğan, Tuncel’in tutuklanması konusunda emniyet ve adli mercilerin ihmalinin bulunduğunu belirterek, “36 gündür firari olan birisine emniyet ve adli merciler ulaşamazken basın ulaşıyor ve bu ihmali ortaya çıkarıyor. Sorumlu merciler ihmalin ortaya çıkmasının ardından harekete geçiyor” şeklinde konuştu.

Tuncel’in Trabzon Jandarması’nın cinayetteki rolüne ilişkin açıklamalarını değerlendiren Doğan, “Ergenekon sadece jandarmadan oluşmuyor. Emniyet ve MİT üzerindeki ilişkilerin de bugüne kadar ortaya çıkarılmış olması gerekiyor. Erhan Tuncel gerçekleri biliyorsa açıklar, ancak baştan beri olayı kendi üzerinden çekip buğulandırmak için sis perdesi yaratmaya çalışıyor. Hrant Dink soruşturmasını sürdüren savcı Muammer Akkaş üstüne düşen görevi yaparsa dosya da aydınlanmış olacak” dedi.

‘Tuncel kendisini aklamaya çalışıyor’

Davanın avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu ise “Tuncel kendisini akayabilmek adına bağlı çalıştığı kurumu aklama çabası içerisine girerek olayı jandarmanın üzerine yıkıyor” şeklinde konuştu. Bakırcıoğlu, “Hem Trabzon Emniyet Müdürlüğü, hem Trabzon İl Jandarma üyeleri cinayeti işleyen örgütün faaliyertlerini bildikleri halde operasyon yapmadılar. Erhan Tuncel emri kimden aldığını, içerideki emniyet görevlilerinin kimler olduğunu açıklasın. ‘Ben emniyet muhbiriyim. Görevimi yaptım. Emniyette görevini yaptı’ diyerek kendisini aklamaya çalışıyor. Emniyet görevlileri örgütün cinayet hazırlıklarından haberdardı. Cinayetin işlenmesinin önünü açtılar. İstanbul Emniyet Müdürlüğü de gerekli koruma tedbirlerini almadığı için sorumludur. Ortada suça kolektif bir iştirak söz konusu. Ogün Samast bu cinayetin tetikçisiyse, Tuncel’de failidir” yorumunda bulundu. Bakırcıoğlu Tuncel’in kastettiği ‘Ergenekon üstü yapılanma’nın ise belirsiz olduğunu söyleyerek, “Altını doldurması gerekiyor. Olayları çarpıtmak için farklı iddialar ortaya atıyor. Zaman zaman bizim beyanlarımıza paralel beyanlarda bulunarak bize ortaklaşmaya çalışıyor” dedi.