Ermeni muhtar adayı Jaklin Kurt’un adaylığı hasır altı edildi

Zeynep KURAY
ANF

Fatih ilçesine bağlı Cerrahpaşa Mahallesi’nin Ermeni muhtar adayı olan Jaklin Kurt’un adaylığının hasır altı edildiği ortaya çıktı. Cerrahpaşa Mahallesi’nde oyların kullanıldığı iki okuldan biri olan Davutpaşa Lisesi’nde Jaklin Kurt’un pusulaları bulunmadığı gibi, Kurt’un ismini soran seçmenlere sandık görevlileri, öyle bir muhtar adayı olmadığını söyledi.

Mahalle sakinlerinden Filor Uluk’un ANF’ye durumu aktarması üzerine Cerrahpaşa’ya gidip bizzat tanık olduğumuz olayda, Jaklin Kurt’un adaylığını çektiğini sanan birçok seçmenin oy kullanmadığı ortaya çıktı.

Davutpaşa Lisesi’nde adaylığın izi yok

İstanbul’da Fatih ilçesine bağlı Cerrahpaşa Mahallesi’nde de seçim hileleri yaşandı. Ermeni, Kürt, Süryani, Alevi, Laz gibi birçok halkı barındıran Cerrahpaşa Mahallesi’nde muhtar adaylarından Jaklin Kurt’un adaylığının gizlendiği ortaya çıktı. İki okulda oyların kullanıldığı mahallede muhtar adayı Kurt, oy kullanılan iki okuldan biri olan Sancaktar Hayrettin Ortaokulu’nda aday olarak gözükürken, Davutpaşa Lisesi’nde muhtar adayı Jaklin Kurt’un pusularını bulamayan Filor Uluk, sandık görevlilerine Kurt’un pusulalarını sorduğunda hiç ummadığı bir cevapla karşı karşıya kaldı. Görevlilerin öyle bir muhtar adayı olmadığını söylediğini aktaran Uluk, yaşananları şöyle anlattı: “Jaklin Kurt’un pusulalarını görmediğimde sandık görevlilerine sordum. Bana Cerrahpaşa Mahallesi’nde sadece iki muhtar adayı gösterildiğini, onların da Nesrin Özbey ile Hüseyin Atik olduğunu söylediler. Israrla Kurt’un muhtar adayı olduğunu belirttiğimde ise, o isimde bir aday olmadığını tekrarladılar. Emin olmak için bu kez sandıkların bulunduğu diğer tüm sınıfları gezdim, ancak orada da aynı cevapla karşılaştım.”

Jaklin Kurt suç duyurusunda bulunacak

Hem şaşkın hem de kızgın olan Filor Uluk, “Bir Ermeni olarak, Samatya’da Ermeni halkına yönelik yaşanan ırkçı saldırılardan sonra, bir Ermeni kadının örgütsüz bir şekilde siyasete atılmasını hayal bile edemezdim. O nedenle Jaklin Kurt’un oturduğum mahallede aday olduğunu öğrendiğimde gerçekten çok sevindim” diyor. Muhtar oyunu kullanamayan Uluk, “Konu saldırmak olunca Ermenilerin liste halinde isimleri yer alırken, söz konusu adaylık olunca ara ki bulasın” diye konuştu.

ANF olarak Davutpaşa Lisesi’ne bizzat gidip muhtar adayı Jaklin Kurt’u sorduğumuzda öyle bir aday olmadığı cevabını alsak da, birkaç sokak ötede bulunan Sancaktar Hayrettin Ortaokulu’nda Jaklin Kurt’un hem pusulaları mevcuttu, hem de kendisi sandıkta görevliydi. Davutpaşa Lisesi’nde adaylığının gizlendiğini öğrenen Kurt, bu yaklaşımı tek bir kelimeyle “tahammülsüzlük” olarak adlandırdı ve suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.