Main menu:

Etkinlikler

[ A+ ] /[ A- ]

Panel: 2017’de Soykırım ve Yüzleşmenin Önemi

[ A+ ] /[ A- ]


Soykırımlara bir daha asla demek için buluşuyoruz, Ermeni Soykırımı’nın 102. senesinde yüzleşmenin önemini 25 Nisan saat 19.00’da Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği‘nde tüm dostlarımızla tartışıyoruz.

Konuşmacılar:
Diren C Şen: Nor Zartonk üyesi
Ümit Kıvanç: Yazar, belgesel sinemacı
Norayr Olgar: Nor Zartonk Eşsözcüsü

NOR ZARTONK / ՆՈՐ ԶԱՐԹՕՆՔ

Tövbeler, Tövbeler Olsun Ararat’a!

[ A+ ] /[ A- ]


Misak Tunçboyacı

Bir trajedinin orta yerinde var edilen karanlığın artık nesnelleştirildiği yerden, tam da hayatın kuşatıldığı bir güncellikten bildiriyoruz. Evet veyahut da hayırdan önce bu menzildeki ‘hayat’ meselinin üstü çizildi bir bunu görüyoruz. Hep bununla sınanırken daha da fazla kuşatılıyoruz bugün bu menzilde. Çürüme engin bir edim gibi el üstünde tutulurken; hainlik, teröristlik kafi gelmez gibi bir defada sıradanın sesinin topyekun bastırıldığı bir ‘güncelliği’ idame ediyoruz.

Yaşıyor muyuz bu bahis muallaktayken, yıkımın ortasında kalakaldığımız bir ‘hakikat’ olarak nesnelleşiyor, tanığıyız. Giriş, gelişme, sonuç değil başı da, şimdi ve şu anı da aynı yere çıkan tehdidin yine bininin bir kuruş olduğu bir vahamet sarmalı önümüzde bina ediliyor. Yaşamak, erke teslim olmadıkça anılmayan bir tevatüre eşitleniyor. Durumun, gidişatın alenen ve açıkça ülkede var edilenin aleni bir hayat görünümlü tutsaklığın ta kendisinin hakikat, istikbal olarak sunulması gerçek kılınıyor. İkrar ve ilam edilen bütün ol geçmişin karanlığını yeniden bugüne taşımaktır. Bu tanımlar sıralandı mı, büyük ve güçlü yeni ülke sanki dününü sonlandırmış gibi bildirimlerin artık nasıl da eften püften olduğu da meydana çıkmaktadır. Devamını oku…» »

Sevag Seni Unutturmayacağız!

[ A+ ] /[ A- ]

Sevag Balıkçı Ermeni Soykırımının 96. yıldönümü olan 24 Nisan 2011’de, zorunlu askerliğini yaptığı sırada silah arkadaşı Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla “kazara” öldürüldü.

Katledilişinin altıncı yılına yaklaşırken, Sevag Balıkçı’nın katil ve onu kollayanlar hala aramızdalar. Askeri Yargıtay, 2014 yılında, “Duruşma tutanaklarının üzerinde mahkemenin adı yazılı olmadığı” gerekçesiyle kararı usulen bozdu. Mahkemeye geri dönen dava, yeni baştan görülmeye başlandı. 15 Temmuz’daki darbe girişiminden sonra çıkarılan 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile askeri yargı kaldırıldı. Bunun üzerine Sevak Balıkçı Davası’nda 2 Şubat 2017’de görevsizlik kararı verildi. Davaya Kozluk Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek. Biz de Sevag’ın davasını takip etmeyi bırakmayacağız!

Irkçılık ve şovenizm devlet yetkilileri tarafından, farklı etnik gruplara karşı her daim tetiklenirken, barışın, kardeşliğin ve eşitliğin mücadelesini yükseltmek, soykırımlara nefret cinayetlerine #hayır demek için, Sevag Balıkçı’yı unutturmamak ve ailesiyle dayanışmak için 24 Nisan Pazartesi günü saat 15.00′da Şişli Ermeni Mezarlığı‘nda onu anacağız, onu bizden alanlardan hesap soracağız.

SEVAG SENİ UNUTTURMAYACAĞIZ!
NOR ZARTONK / ՆՈՐ ԶԱՐԹՕՆՔ

Panel: Ekim Devrimi ve Ermeni Sorunu

[ A+ ] /[ A- ]

Panel: Ekim Devrimi ve Ermeni Sorunu

Tarih: 23.04.3017
Saat: 14.00
Yer: Güney Kültür Merkezi

Çağrı Dergisi
Nor Zartonk / Նոր Զարթօնք

Panel: Ermenilerin İslam’la İlişkileri

[ A+ ] /[ A- ]

Ermenilerin İslam’la İlişkileri

“Barış – Savaş – Diplomasi” Üçgeniyle Oluşan Bir Arada Yaşama Deneyimi

Konuşmacı: Yervant Baret MANOK

(Hristiyan veya İslamlaş(tırıl)mış Ermenilerin Hz. Muhammed, Dört Halifeler, Emeviler, Abbasiler, Fatımiler, Eyyubiler, Memlükler, İran ve diğer İslam devletleriyle ilişkileri. / Çeşitli İslam Devletlerinde Ermeniler. / Bu devletlere hizmet ederek en yüksek pozisyonlara ulaşmış Sünni ve Şii Ermeniler.)

Tarih: 25 Mart 2017 Cumartesi
Saat 19:00
Yer: GLYD
Adres: Prof. Celal Öker Sok. No.:2 Harbiye / İstanbul

 Իսլամի Սկզբնական Շրջանէն Սկսեալ, Հայերու Իսլամի Հետ Յարաբերութիւնները:

“Խաղաղութիւն – Պատերազմ – Դիւանագիտութիւն” Եռանկիւնով Կազմուած Համակեցութեան Փորձառութիւնը

Դասախօսութիւն՝ Երուանդ Պարէտ ՄԱՆՈՔ ի  Կողմէ,

(Քրիստոնեայ կամ իսլամաց(ու)ած հայերու, իսլամի Մուհամմէտ մարգարէի, Չորս Խալիֆաներու, Օմայեաններու, Աբբասեաններու, Ֆաթիմեաններու, Այյուբեաններու, Մամլուքներու, Պարսկաստանի եւ այլ իսլամ պետութիւններու հետ, յարաբերութիւնները: / Տարբեր իսլամ պետութիւններու մէջ հայեր: / Այս պետութիւններուն ծառայելով ամենակարեւոր դիրքերու հասած Սուննի եւ Շիի հայեր:)

Nor Zartonk / Նոր Զարթօնք

10 Yıldır Hrant Yok! Adalet Yok! Hesap Soruyoruz!

[ A+ ] /[ A- ]

10 Yıldır Hrant yok! Adalet yok! Katledilişinin 10. yılında onun mücadelesini anmak için, katillerden hesap sormak için Harbiye TRT Radyosunun önünden vurulduğu yere Agos gazetesinin önüne yürüyoruz.

10 տարիէ ի վեր հաշիւ կը պահանջեմ
10 yıldır hesap soruyorum
10 տարիէ ի վեր արդարութիւն կը պահանջեմ
10 yıldır adalet istiyorum
Հրանդով Հայ, Թահիրով Քուրտ ենք
Hrant’la Ermeni, Tahir’le Kürdüz
10 տարիէ ի վեր Հրանդ ենք, մեր արդար դատը պիտի շահինք
10 yıldır Hrant’ız, Adaleti Kazanacağız

Akşam Yürüyüşü

20.00’da Kurtuluş Akbank önünde buluşup Hrant’ı anmak için, katillerden hesap sormak için Agos gazetesine yürüyoruz.

Nor Radyo Dayanışma Gecesi’nde Buluşuyoruz !

[ A+ ] /[ A- ]

norradyodayanismagecesi-724x1024

17 Ocak 2009 tarihinde www.NorRadyo.com adresinden yayın hayatına başlayan Nor Radyo, tüm kimliklerin kendilerini ifade edebildikleri bir topluluk radyosu olmaya devam ediyor.

Nor Radyo; ‘Dünyanın tüm sesleri birleşin!’ sloganından yola çıkarak milliyetçiliğe, cinsiyetçiliğe, militarizme, türcülüğe ve ekolojik tahribata karşı; eşitliği, özgürlüğü, kardeşliği, barışı ve ekolojik yaşamı savunan programlarıyla 8 seneye yakın bir süredir yayın hayatına devam ediyor!

Nor Radyo, alternatif yayıncılığı ile ana akım medyanın yayınlamadıklarına ışık tutarken, çok dilli program ve ezgileri ile dünyanın tüm seslerini bir araya getiriyor.

Nor Radyo programcıları ve dinleyicileri 10 Aralık Cumartesi günü saat 20.00’dan itibaren Bigudi Club Bar’da bir araya geliyor. Tüm dostlarımızı Nor Radyo Dayanışma Gecesi’ne bekliyoruz.

Yer: Bigudi Club Bar
Adres: İstiklal Caddesi Mis Sokak No:5/5 Beyoğlu/İstanbul
Tarih:10 Aralık Cumartesi
Saat: 20:00

Nor Radyo
www.NorRadyo.com

Nor Radyo Programcıları ve Dinleyicileri Buluşuyor

[ A+ ] /[ A- ]

norradyodayanismagecesi-724x1024-1

CNN Türk

Nor Radyo programcıları ve dinleyicileri Dayanışma Gecesi’nde bir araya geliyor.

17 Ocak 2009 tarihinde www.NorRadyo.com adresinden yayın hayatına başlayan Nor Radyo, tüm kimliklerin kendilerini ifade edebildikleri bir topluluk radyosu olmaya devam ediyor.

Nor Radyo; ‘Dünyanın tüm sesleri birleşin!’ sloganından yola çıkarak milliyetçiliğe, cinsiyetçiliğe, militarizme, türcülüğe ve ekolojik tahribata karşı; eşitliği, özgürlüğü, kardeşliği, barışı ve ekolojik yaşamı savunan programlarıyla 7 seneye yakın bir süredir yayın hayatına devam ediyor!

Nor Radyo, alternatif yayıncılığı dikkat çekerken çok dilli program ve ezgileri ile dünyanın tüm seslerini bir araya getiriyor.

Nor Radyo programcıları ve dinleyicileri 10 Aralık Cumartesi günü saat 20.00’dan itibaren Bigudi Club Bar’da bir araya gelecek.

Yer: Bigudi Club Bar
Adres: İstiklal Caddesi Mis Sokak No:5/5 Beyoğlu/İstanbul
Tarih:10 Aralık Cumartesi
Saat: 20:00

Nor Radyo Dayanışmaya Çağırıyor

[ A+ ] /[ A- ]

norradyodayanismagecesi-724x1024-1

Bianet

Yedi yıldır, sekiz dilde yayın yapan Nor Radyo, 10 Aralık Cumartesi günü dayanışma gecesine çağırıyor.

17 Ocak 2009’da yayın hayatına başlayan Nor Radyo’nun programcıları ve dinleyicileri 10 Aralık Cumartesi günü dayanışma gecesinde buluşuyor.

www.norradyo.com adresinden yayın hayatına başlayan Nor Radyo, tüm kimliklerin kendilerini ifade edebildikleri bir topluluk radyosu olmaya devam ediyor.

Nor Radyo, “Dünyanın tüm sesleri birleşin!” sloganından yola çıkarak milliyetçiliğe, cinsiyetçiliğe, militarizme, türcülüğe ve ekolojik tahribata karşı; eşitliği, özgürlüğü, kardeşliği, barışı ve ekolojik yaşamı savunuyor.

Nor Radyo’da Ermenice, Türkçe, Kürtçe, Rumca, Zazaca, Hemşince, Lazca, Adiğece, Çeçence, Gürcüce yayın yapılıyor.

Nor Radyo programcıları ve dinleyicileri 10 Aralık Cumartesi günü saat 20.00’dan itibaren Bigudi Bar’da Nor Radyo Dayanışma Gecesi’nde bir araya gelecek.

Nor Radyo ile Dayanışma Gecesi’ne Davetlisiniz!

[ A+ ] /[ A- ]

nor-radyo-dayanisma-gece

Kaos GL

Eşitliği, özgürlüğü, kardeşliği, barışı ve ekolojik yaşamı savunan Nor Radyo, dayanışma gecesi düzenliyor.

17 Ocak 2009 tarihinde www.norradyo.com adresinden yayın hayatına başlayan Nor Radyo, “Dünyanın tüm sesleri birleşin!” sloganından yola çıkarak milliyetçiliğe, cinsiyetçiliğe, militarizme, türcülüğe ve ekolojik tahribata karşı; eşitliği, özgürlüğü, kardeşliği, barışı ve ekolojik yaşamı savunan programlarıyla 7 seneye yakın bir süredir yayın hayatına devam ediyor!

Nor Radyo, alternatif yayıncılığı ile ana akım medyanın yayınlamadıklarına ışık tutarken, çok dilli program ve ezgileri ile dünyanın tüm seslerini bir araya getiriyor.

Nor Radyo programcıları ve dinleyicileri, sizi 10 Aralık Cumartesi günü gerçekleşecek dayanışma gecesine çağırıyor. Saat 20:00’de başlayacak olan gece, Bigudi Bar’da gerçekleşecek.

Bigudi Bar adres: İstiklal Caddesi, Mis Sokak, No:5, Kat:5, Beyoğlu, İstanbul

Diğer Haberler:

http://bianet.org/bianet/toplum/181284-nor-radyo-dayanismaya-cagiriyor

https://www.evrensel.net/haber/297699/nor-radyo-10-aralikta-dayanisma-etkinligi-duzenliyor

https://yesilgazete.org/blog/2016/12/01/10-aralik-cumartesi-gunu-nor-radyo-dayanisma-gecesinde-bulusuyoruz

http://www.cnnturk.com/yasam/diger/nor-radyo-programcilari-ve-dinleyicileri-bulusuyor

http://www.wherevent.com/detail/Nor-Radyo-%D5%86%D5%B8%D6%80-Nor-Radyo-Dayanisma-Gecesinde-Bulusuyoruz

http://www.demokrathaber.org/etkinlik/nor-radyo-programcilari-dinleyicileriyle-bulusacak-h76141.html

Nor Radyo Dayanışma Gecesi’nde Buluşuyoruz !

[ A+ ] /[ A- ]

norradyodayanismagecesi

17 Ocak 2009 tarihinde www.NorRadyo.com adresinden yayın hayatına başlayan Nor Radyo, tüm kimliklerin kendilerini ifade edebildikleri bir topluluk radyosu olmaya devam ediyor.

Nor Radyo; ‘Dünyanın tüm sesleri birleşin!’ sloganından yola çıkarak milliyetçiliğe, cinsiyetçiliğe, militarizme, türcülüğe ve ekolojik tahribata karşı; eşitliği, özgürlüğü, kardeşliği, barışı ve ekolojik yaşamı savunan programlarıyla 7 seneye yakın bir süredir yayın hayatına devam ediyor!

Nor Radyo, alternatif yayıncılığı ile ana akım medyanın yayınlamadıklarına ışık tutarken, çok dilli program ve ezgileri ile dünyanın tüm seslerini bir araya getiriyor.

Nor Radyo programcıları ve dinleyicileri 10 Aralık Cumartesi günü saat 20.00’dan itibaren Bigudi Club Bar’da bir araya geliyor. Tüm dostlarımızı Nor Radyo Dayanışma Gecesi’ne bekliyoruz.

Yer: Bigudi Club Bar
Adres: İstiklal Caddesi Mis Sokak No:5/5 Beyoğlu/İstanbul
Tarih:10 Aralık Cumartesi
Saat: 20:00

Nor Radyo
www.NorRadyo.com

Nor Radyo Dayanışma Gecesi’nde Buluşuyoruz !

[ A+ ] /[ A- ]

norradyodayanismagecesi-724x1024-1

17 Ocak 2009 tarihinde www.NorRadyo.com adresinden yayın hayatına başlayan Nor Radyo, tüm kimliklerin kendilerini ifade edebildikleri bir topluluk radyosu olmaya devam ediyor.

Nor Radyo; ‘Dünyanın tüm sesleri birleşin!’ sloganından yola çıkarak milliyetçiliğe, cinsiyetçiliğe, militarizme, türcülüğe ve ekolojik tahribata karşı; eşitliği, özgürlüğü, kardeşliği, barışı ve ekolojik yaşamı savunan programlarıyla 7 seneye yakın bir süredir yayın hayatına devam ediyor!

Nor Radyo, alternatif yayıncılığı ile ana akım medyanın yayınlamadıklarına ışık tutarken, çok dilli program ve ezgileri ile dünyanın tüm seslerini bir araya getiriyor.

Nor Radyo programcıları ve dinleyicileri 10 Aralık Cumartesi günü saat 20.00’dan itibaren Bigudi Club Bar’da bir araya geliyor. Tüm dostlarımızı Nor Radyo Dayanışma Gecesi’ne bekliyoruz.

Yer: Bigudi Club Bar
Adres: İstiklal Caddesi Mis Sokak No:5/5 Beyoğlu/İstanbul
Tarih:10 Aralık Cumartesi
Saat: 20:00

Nor Radyo
www.NorRadyo.com

DUYURU: PANELİMİZ ERTELENMIŞTİR

[ A+ ] /[ A- ]

Nor-Zartonk

Bu akşam düzlenlemeyi planladığımız; Murad Mıhçı, Selina Doğan ve Garo Paylan’ın katılacağı “Gündem Konuşuyoruz” adlı panel ileri bir tarihe etelenmiştir.

Halkımızı, seçilmiş vekillerine ve demokrasiye sahip çıkmak için HDP ilçe örgütü binaları önünde oturma eylemi yapmaya çağırıyoruz.

Susma, sustukça sıra sana gelecek!

NOR ZARTONK/ ՆՈՐ ԶԱՐԹՕՆՔ

Ermeniler Son Siyasal Gündemi Konuşuyor

[ A+ ] /[ A- ]

panel

Nor Zartonk ve DVV’nin ortaklaşa düzenlediği “Gündemi Konuşuyoruz” adlı panelde Nor Zartonk’tan Murad Mıhçı, CHP Milletvekili Selina Doğan ve HDP Milletvekili Garo Paylan konuşmacı olacak. Moderatörlüğünü Ayşe Öktem’in yapacağı panel 4 Kasım 2016 Cuma günü saat 19.30’da Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleşecek.  Siz değerli dostlarımızı aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Tarih: 4 Kasım Cuma
Saat: 19.30
Adres: Hayriye Cad. No:12 Galatasaray, Beyoğlu, İstanbul

 

NOR ZARTONK / ՆՈՐ ԶԱՐԹՕՆՔ

Բանախօսութիւն : « Բռնատիրութեան միտումներուն դէմ ժողովրդավարական դիմադրութեան միջոցները Թուրքիոյ Մէջ»

[ A+ ] /[ A- ]

14444707_1055991121137024_4495974042715006978_o

«Նոր Զարթօնք»ի ներկայացուցիչ Ալէքսիս Քալք ելոյթ ունեցաւ Փարիզի մէջ կայացող միջազգային բանախօսութեան ընթացքին

21 Սեպտեմբերին Փարիզի մէջ «Եւրոպայի Հակացեղապաշտական Շարժում»ի կողմէ կազմակերպուած « Բռնատիրութեան միտումներուն դէմ ժողովրդավարական դիմադրութեան միջոցները Թուրքիոյ Մէջ» անունով միջազգային բանախօսութիւն մը տեղի ունեցաւ:

Բանախօսութեան ծիրէն ներս 3 նիստ գումարուեցաւ Science Po Parisի (Փարիզի Քաղաքագիտութեան Ինստիտուտ) մէջ: Առաջին նիստի ընթացքին ելոյթներ ունեցան UNEF(Ֆրանսայի Ուսանողներու Ազգային Միութիւն) Sciences Poի նախագահ Սոլէն Տէլիւսօ-Ժարտէն, EGAMի նախագահ Պենժամին Ապթան, Science Poի Երիտասարդ Ընկերվարականներու նախագահ Ժուլի Վենսան, Jeunes UDIի( Երիտասարդ Անկախ Ժողովուրդավարներու Շարժում) Sciences Poի նախագահ Պենժամին Ժիլէ, Jeunes Républicains(Երիտասարդ Հանրապետականներ) Sciences Poի նախագահ Քամիյ Շէօվալյէ եւ SOS Racismeի նախագահ Տոմինիք Սոփօ բռնատիրութեան դէմ պայքարելու միջոցներու մասին:

Երկրորդ նիստի ընթացքին «Նոր Զարթօնք»ի Եւրոպայի ներկայացուցիչ Ալէքսիս Քալք, «Ակօս»ի հայերէն էջերու խմբագիր Բագրատ Էսդուգեան, ՀԲԸՄի Եւրոպայի ներկայացուցիչ Նատիա Գործունեան, «Nouvelles d’Armenie» թերթի գլխաւոր խմբագիր Արա Թորանեան, «DurDe!» ի բանբեր Լեւենթ Շենսեւեր, «Կալանաւորուած Ուսանողներու հետ Զօրակցութեան Հարդակ»ի ներկայացուցիչներ Թեպեսսիւմ Եըլմազ եւ Արի Սարը, «Խաղաղութեան համար Ակադեմիկոսներ»ու ներկայացուցիչ Փրոֆ. Էսմերայ Եողուն եւ «Özgür Gündem» օրաթերթի խմբագիրներէն Պայրամ Պալճը, Սեդա Փափազեանի եւ Պենժամին Լուքասի զրուցավարութեամբ ելոյթներ ունեցան Թուրքիոյ մէջ փոքրամասնութիւններու եւ ժողովուրդավարներու ներկայ եւ ապագայի վիճակի մասին:

Իսկ վերջին նիստի ընթացքին, լրագրող Սելին Լուսաթօի զրուցավարութեամբ Ռոզերին Ջուքուրի ընտանիքը՝ Ֆահրիյէ եւ Մուսթաֆա Չուքուր, ՀՏՓի Վանի պատգամաւոր Թուղպա Հեզեր, «Փարիզի Քրտական Ինստիտուտ»էն Քենտալ Նազան, «Յիշողութեան Կեթրոն»էն Մուրաթ Չելիքքան, արտաքին գործերու նախկին նախարար Պերնար Քուշներ, Եւրոպայի Խորհրդարանի անդամ Կիյոմ Պալաս եւ EGAMի նախագահ Պենժամին Ապթան ելոյթներ ունեցան քրտական քաղաքներու ներկայ վիճակի եւ գործադրուող պետական բռնութեան հետ պայքարելու միջոցներու մասին: Նաեւ Թուրքիացի մասնակիցները եւ Ֆրանսացի պատգամաւորներն ու ծերակուտականները համախմբուելով երկու կլոր սեղանի շուրջ, Թուրքիոյ ներկայ վիճակին մասին գաղափարի փոխանակում ունեցան:

Նոր Զարթօնք

Etkinlikler Arşivindeki diğer yazılara ulaşmak için lütfen tıklayınız…