Eva Aksoy İçin Adalet İstediler!

Büşra HACISALİHOĞLU
BirGün Gazetesi

Kamuoyunda “Benim Ülkem Sana Dar Gelir” davası olarak bilinen davanın altıncı duruşması dün İstanbul Çağlayan’daki 30. Sulh ve Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yaşamının hayvan hakları mücadelsine adayan ve bu nedenle yaklaşık sekiz yıldır ölüm tehdiderine maruz kalan Hayvan Yaşam Haklarını Koruma Derneği Başkanı Eva Aksoy, aldığı tehdider nedeniyle mahkemeye başvurmuştu.

“Benim ülkem sana dar gelir, sen Erivan’a git”, “Senin sonun darağacı” gibi hakaretler ve tehdider içeren e-maillerin Mehmet Ali Özarıkçı’nın hesabından gönderildiği tespit edilmesine rağmen, Özarıkçı hesabın kendisine ait olduğunu fakat mesajları kendisinin göndermediğini söylemişti.

Kimliğinden ötürü tehdit ediliyor

Duruşma sırasında söz alan Aksoy’un avukatı Ömer Kavili, “Müvekkilim etnik kimliğinden ötürü tehdider almakta, 2007 yılında vurularak öldürülen gazeteci Hrant Dink de vurulmasından önce müvekkilime yöneltilen tehditlere maruz kalmıştı. Yine aynı senaryo yaşanmasın” dedi.

Hayvan Yaşam Haklarını Koruma Derneği Başkanı Eva Aksoy, ırkçı ve milliyetçi söylemlerle tehdit edildiğini, evinin camlarının kırıldığını, Hocalı Katiamı anması sonrası kapısına üzerinde “Ermeni yalanına sessiz kalma” yazılı olan bir şapka bulduğunu belirtmişti.

Aksoy’un evinin bahçesinde bulunan “Ermeni yalanına sessiz kalma” şapkasının ise Aksoy ile aynı sokakta oturan ve davada sanık olarak yargılanan kişinin avukatığını yapan bir emekli savcı tarafından atıldığı güvenlik kamera kayıtarıyla tespit edilmişti.

Çağlayan Adliyesi 30. Sulh ve Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen davada Özarıkçı’nın avukatının savunma talep etmesi üzerine 19 Temmuz’a tarihine ertelendi.