‘Gayrimüslim Öğrencilerin Durumu Belirsiz’

[ A+ ] /[ A- ]

Agos

ÖSYM tarafından 2013 sınav kılavuzu açıklandı. ÖSYM kılavuzda LYS 4 sınavında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularının sorulacağını açıklamış. Ancak kılavuzda dersten muhaf olan öğrencilerin nasıl bir yol izleyeceği belirtilmemiş.

Üniversiteye giriş sınavlarında Din Kültürü derslerinden soruların sorulacağını açıklanmasının ardından başlayan belirsizlik devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, gayrimüslim öğrencilerin sınavda bu sorulardan muaf tutulacağını açıklamasına rağmen sınav kılavuzunda muafiyete dair bir açıklama bulunmuyor. Azınlık okulları karara tepkili.

Musevi okulları da ÖSYM’nin uygulamasına tepkili. Ulusal Özel Musevi Liseleri Müdürü Funda Kara, Şalom Gazetesine yaptığı açıklamada ÖSYM’nin konu ile ilgili açıklama yapması gerektiğini belirtti.

Kara, konuyla ilgili şunları söyledi: “2013 ÖSYS kılavuzunun 28. sayfasında bulunan Tablo 1A, YGS’deki testleri ve soru sayılarını göstermektedir. Bu tabloya göre 2013 YGS’de Sosyal Bilimler testinin içinde beş adet Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu sorulacaktır. Kılavuzun 29. sayfasındaki Tablo 1C ise LYS’deki testleri ve soru sayılarını göstermektedir. Bu tabloya göre 2013 LYS-4’te, yani LYS Sosyal Bilimler sınavında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden sekiz soru sorulacaktır. Kılavuzda konuyla ilgili başka bir açıklama bulunmuyor. Gayrimüslim öğrencilerin bu sorulardan muaf mı olacağı yoksa bu sorulara karşılık alternatif sosyal bilimler sorulan mı çözeceği bilinmemektedir. Konuyla ilgili ÖSYM’nin çok kısa sürede açıklama yapması beklenmektedir.”

“Bilindiği üzere 8. sınıfların girdiği SBS sınavında da Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden yıllardır soru sorulmaktadır. Bu sınavda din dersi sorularına karşılık öğrencilerin çözeceği Sosyal Bilgiler soruları da vardır ve bu soruların doğru cevap şıkları Din Bilgisi sorularının cevap şıklarıyla aynıdır. Aynı durum YGS ve LYS sınavlarına da uygulanabilir. Ancak konunun netleşmesi için ÖSYM’nin açıklaması beklenmektedir.”