Gezi direnişinin en küçük sanığı beraat etti

çanakkale 13

Gezi direnişi sırasında Çanakkale’de yapılan yürüyüşte sprey boyayla yola yazı yazdığı için “Kamu malına zarar vermek” iddiasıyla 6 yıl hapisle cezalandırılması talebiyle yargılanan 13 yaşındaki B.T.İ, ilk duruşmada beraat etti.

Gezi direnişi sırasında Çanakkale’de yapılan yürüyüşte sprey boyayla yola “Hükümet istifa” ve “Faşizme ölüm” yazdığı iddiasıyla hakkında “Kamu malına zarar vermek” iddiasıyla 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan 13 yaşındaki B.T.İ, Çanakkale 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya katıldı. B.T.İ’yi 14 avukat savundu.

Savcılıkta verdiği ifadeyi tekrarlayan B.T.İ, “Olay günü toplantı yerine gitmiştim. Başka birini sprey boyayla yola yazı yazarken gördüm. Ben de imrenerek yazdım. Bunun suç ya da kabahat olduğundan haberim yoktu” dedi. B.T.İ, ifadesinin ardından salondan çıkartıldı.

Oğlunun yaşananlardan yeterince zarar gördüğünü söyleyen Tamer İ. “Olay günü kendisinin yanında değildim. Çocuğum hakkında dava açıldığı için çok rahatsızım. Bir an önce davanın bitmesini bekliyorum. Bize bu sıkıntıları çektirenlerin de yargı karşısına çıkmasını istiyorum” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Çanakkale İl Müdürlüğü’nde görevli Sosyal Hizmet Uzmanı Dilek Özbay ise şunları söyledi: “Fiziki ve ruhsal gelişimi yaşına uygun. Ancak üzerine atılı fiilin anlam ve sonuçlarını kavrama yeteneğinin bulunmadığını düşünüyorum.”

İfadelerin ardından mahkeme heyeti, “Ceza ehliyeti bulunmadığı” için “B.T.İ’ye ceza verilmeye yer olmadığına” belirterek, beraat kararı verdi.

Baba Tamer İ. duruşma çıkışında yaptığı açıklamalada “Biz çocuklarımızı bunlara teslim etmeyeceğiz. Onlardan asla korkmuyoruz. Bu ülkeden onlar gidecek, biz gitmeyeceğiz. Kahrolsun faşizm” dedi.

ETHA ve DHA