Main menu:

Haberler

[ A+ ] /[ A- ]

‘Bu ‘evet’ meşru değildir’

[ A+ ] /[ A- ]

Gözde Kazaz
Agos

Referandum sonuçlarını ve YSK kararının yarattığı tartışmaları milletvekilleri Garo Paylan ve Selina Doğan yorumladı.

Aylardır Türkiye’nin gündemini meşgul eden, rejim değişikliği öngören ve OHAL şartlarında seçmenin sandığa gittiği Anayasa referandumundan resmi olmayan sonuçlara göre %51,41 oranında ’evet’, %48,59 oranında ‘hayır’ çıktı. Fakat seçimde oy sayımına geçildikten sonra Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yaptığı ‘mühürsüz zarf ve pusulaların geçerli olacağı’ yönündeki açıklaması tartışmaları beraberinde getirdi. Devamını oku…»

“Evet” sonucu meşrulaşmayacak, Sendika.Org susmayacak!

[ A+ ] /[ A- ]

Sendika.org

Halkın en az yüzde 50’si söylüyor, evrensel hukuk kuralları söylüyor, en temel demokrasi değerleri söylüyor: “Evet” sonucunuz meşru değildir! Faşizme, sansüre kalemimizle, kameramızla, klavyemizle, sözümüzle masa başında ve sokakta direnmek, tarihin ve bugünün en meşru eylemidir! Gerçek ne ise onu yazmaya, söylemeye, göstermeye devam edeceğimizden, halkın taleplerini yayınlarımıza yansıtmaktan, halkın sesi olmaktan vazgeçmeyeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın…

Milyonların 16 Nisan günü ortaya çıkan “Hayır” iradesini YSK eliyle gasp eden ve gayri meşru bir Tek Adam rejimini ancak gayri meşru bir referandum ile hayata geçirmeye çalışan Saray iktidarı; “Hayır”cılara yönelik operasyonu referandum sürecinde “Hayır”ın sesi olan Sendika.Org’a uzattı. Devamını oku…»

Sendika.org Baskınına Gazetecilerden Tepki

[ A+ ] /[ A- ]

Elif Akgül
Bianet.org

Sendika.org’un polislerce basılmasına ve editörleri Ali Ergin Demirhan’ın gözaltına alınmasına basın meslek örgütleri DİSK Basın İş ve TGS ile haber ajansı ETHA tepki gösterdi.
Sendika.org’un polislerce basılmasına ve editörleri Ali Ergin Demirhan’ın gözaltına alınmasına basın meslek örgütleri ve gazeteciler tepki gösterdi.

Polis, bugün (20 Nisan) sabah saat 05.45’te Sendika.org bürosuna baskın düzenleyen polis, Demirhan’ı “Yapılan oylama sonucunu meşru göstermemeye çalışarak sosyal medya hesaplarından yapılan eylemleri organize etme, halkı kin, düşmanlığa tahrik, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” gerekçesiyle gözaltına almıştı. Devamını oku…»

Aleviler zaten ‘Evet’in sonuçlarını yaşıyordu ama şimdi umut var’

[ A+ ] /[ A- ]

Fatih Gökhan Diler
Agos

Alevi yurttaşların 15 Temmuz darbe girişiminden referandum sonrası döneme ilişkin algılarına, içinde bulundukları ruh haline, anayasa değişikliğine yaklaşımlarına ve Türkiye’nin geleceğine dair tahayyüllerine yönelik “15 Temmuz’dan Bugüne Alevilerin Gündemi” başlıklı çalışmayı Ulaş Tol anlattı.

Alevi yurttaşların 15 Temmuz darbe girişiminden referandum sonrası döneme ilişkin algılarına, içinde bulundukları ruh haline, anayasa değişikliğine yaklaşımlarına ve Türkiye’nin geleceğine dair tahayyüllerine yönelik genel bir resim ortaya koymayı hedefleyen bir çalışma yayınlandı. Devamını oku…»

“AKP 7 Haziran’daki oy oranına geri dönmüştür”

[ A+ ] /[ A- ]

Sendika.org

Diyarbakır’da bir araya gelen HDP, DBP, DTK ve TJA referanduma ilişkin bir açıklama gerçekleştirdi. Mühürsüz oyların çoğunun Kürt illerinden olduğu belirtilen açıklamada, AKP’nin 7 Haziran seçimlerindeki oy oranına döndüğü ifade edildi.

Diyarbakır’da bir araya gelen HDP, DBP, DTK ve TJA referanduma ilişkin bir açıklama gerçekleştirildi. Açıklamaya HDP Muş milletvekili Ahmet Yıldırım, DBP Eş Başkanı Gülcihan Şimşek, DTK Eş Başkanı Leyla Güven ve TJA adına Fatma Kaçan katıldı. Yapılan açıklamada HDP’nin oy kaybettiğine dönük açıklamaların gerçeği yansıtmadığı belirtilirken, mühürsüz oyların çoğunluğunun bölge illerinde olmasının tesadüf olmadığı ifade edilirken, AKP’nin gerçekleştirdiği ittifaklara rağmen 7 Haziran seçimlerinde ki oy oranına döndüğü, iktidarı kaybettiğinin de altı çizildi. Devamını oku…»

AGİT’ten şaibeli seçime ilişkin yeni açıklama: Oylar tekrar sayılmalı

[ A+ ] /[ A- ]

Birgün

Avrupa Güvenlik ve iş birliği Teşkilatı’ndan (AGİT), anayasa değişikliği referandumunda kullanılan “oylar yeniden sayılsın” önerisi geldi.

AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Direktörü Michael Georg Link, Heilbronner Stimme gazetesine yaptığı açıklamada, “oyların yeniden sayılması, seçim sürecine yönelik zayıflayan güveni artıracaktır” dedi. Devamını oku…»

“AGİT Raporu Tüm Dünyada Referans Belgedir”

[ A+ ] /[ A- ]

Bianet

HDP AGİT PM Üyesi Özsoy, hükümetin AKPM parlamenterlerini belli fotoğraflar üzerinden hedef göstererek AGİT raporunun meşruiyetini kaldırmak istediğini söyledi.

Anayasa referandumuna ilişkin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu (DKİHB) ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin (AKPM) ortak girişimiyle hazırlanan “İlk Bulgular ve Sonuçlar Raporu” hükümet nezdinden eleştirilere maruz kaldı. Devamını oku…»

AGİT: Referandum Eşit Şartlarda Yapılmadı

[ A+ ] /[ A- ]

Bianet

Referanduma ilişkin ilk tespitlerini açıklayan AGİT, referandumun OHAL döneminde, eşit olmayan şartlarda yapıldığına dikkat çekerken YSK’nin pusula ve zarflarda mühür zorunluluğu uygulamasını kaldırması için de “Önemli bir güvenlik tedbiri kaldırıldı” dedi.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) dün gerçekleştirilen ve “Cumhurbaşkanlığı sistemi”ni öngören anayasa değişikliği referandumu ile ilgili tespitlerini açıkladı. Devamını oku…»

Avrupa’dan referandum ve AİHM açıklaması

[ A+ ] /[ A- ]

Birgün

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland’dan mühürsüz oy ve AİHM açıklaması: Hiçbir uluslararası kuruluşun herhangi bir ülkede bir referandumu geçersiz sayma imkânı yok. Fakat YSK kararı yine de AİHM’e götürülebilir.

YSK’nın referandumda kullanılan mühürsüz oyları geçerli saymasının ardından CHP meseleyi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götürmekten söz ederken, Avrupa’dan da açıklama geldi. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, YSK kararının AİHM’ye götürülmesinin düşünülebileceğini söyledi. Devamını oku…»

Rıza Türmen yazdı: Referandum AİHM’e gider mi?

[ A+ ] /[ A- ]

Gazetekarinca.com

AİHM eski yargıcı Rıza Türmen, referanduma dair itirazların AİHM’e taşınması durumunda ortaya çıkacak tabloyu yazdı. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal eden maddelere dikkat çeken Türmen’e göre ‘kabul edilebilirlik aşamasındaki sorunlar aşılabilirse, davanın kazanılması yüksek bir olasılık’.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski yargıcı Rıza Türmen, muhalefetin ‘şaibeli’ dediği 16 Nisan referandumunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) seçme ve seçilme hakkı ve etkili başvuru hakkına ilişkin maddelerini ihlal ettiği konusunda ‘kuşku olmadığını’ söyledi. Devamını oku…»

Prof. Kaboğlu: AYM’ye de AİHM’e de Gidilebilir

[ A+ ] /[ A- ]

Yüce Yöney
Bianet.org

Profesör İbrahim Kaboğlu YSK kararını Anayasa Mahkemesi’ne götürmenin önünde bir engel olmadığını, referandum için de AİHM’e gidilebileceğini söyledi.

Anayasa hukuku profesörü İbrahim Kaboğlu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararları ile ilgili olarak Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) gidilemeyeceği ve referandumların AİHM’in yetkisi dışında olduğuna dair sözlerini değerlendirdi. Devamını oku…»

Diyarbakırlılardan ‘Evet Kürtlerin hediyesi’ diyenlere: “Sur’daki bir ‘Hayır’ oyu yüz ‘Hayır’a bedeldir”

[ A+ ] /[ A- ]

Nurhak Yılmaz
Gazetekarinca.com

Muhalefetin ‘şaibeli’ dediği referandumun ardından “Evet Kürtlerin hediyesi” şeklinde bazı yorumlar söz konusu. Peki, yasak ve operasyonlarla en büyük yıkımın yaşandığı Sur’da halk bu ‘yoruma’ ne diyor? Nurhak Yılmaz sandık başından sokağa uzanan Diyarbakır izlenimini yazdı. Bir HDP çalışanı referandum sürecindeki baskıları “HDP Sur İlçe teşkilatında tutuklanmayan toplam 10 kişi ya var ya da yoktu. Yine de 248 köye ulaştık. Gücümüzün yettiği kadar çalıştık” sözleriyle özetlerken buna rağmen sandıktan çıkan ‘Hayır’a dikkat çekiyor. Surluların “Evet Kürtlerin hediyesi” yorumuna yanıtları ise özetle şöyle: “Sur’daki bir ‘Hayır’ oyu yüz ‘Hayır’a bedeldir”. Devamını oku…»

Oylarına sahip çıkan yurttaşlar gözaltına alındı

[ A+ ] /[ A- ]

Evrensel

İstanbul’da düzenlenen ev baskınlarında çok sayıda kişi ‘Evet’in meşru olmadığı yönünde halkı galeyana getirmek’ iddiasıyla gözaltına alındı.

Başkanlık referandumunda YSK’nin seçime ilişkin şaibeli kararını protesto edenler gözaltına alındı. İstanbul’da çoğunluğu Birleşik Haziran Hareketi üyelerinin gözaltına alınmasına gerekçe olarak “Evet’in meşru olmadığı yönünde halkı galeyana getirmek” iddiası gösterildi. Devamını oku…»

Dilek Doğan’ın Öldürülmesine İlişkin Yeni Görüntüler Ortaya Çıktı

[ A+ ] /[ A- ]

Erk Acarer
Birgün Gazetesi

Halkın Hukuk Bürosu tarafından BirGün’e ulaştırılan, İstanbul Küçükarmutlu’daki evinde 18 Ekim 2015 günü polis kurşunuyla katledilen 25 yaşındaki Dilek Doğan’ın öldürülmesine ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı.

Yeni görüntüler ‘Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi’ suçundan 26,5 yıla kadar hapis cezası istenen ve tutuksuz yargılanan polis memuru Y.M.’nin “Ben vurmadım” ifadesini de yalanlıyor.

Dilek Doğan’ın öldürüldükten sonrasında geçen olay anı görüntülerinden özel harekat polislerinin kendi aralarındaki konuşmalarda “Y.M.’nin Dilek Doğan’ı” vurduğu konuşuluyor.

Emniyetin yaklaşık iki yıldır görüntüleri gizlediği de ortaya çıktı.

Duruşma 8 Mart’ta

Dilek Doğan davası güvenlik gerekçesiyle ikinci duruşmadan bu yana kamuya kapalı olarak görülüyor. Dilek Doğan’ın katil zanlısı polis memuru Y.M.’ın tutuksuz yargılandığı dava 8 Mart tarihinde görülecek.

Թուրքիոյ Հայոց Պատրիարքարանի Ճգնաժամերը

[ A+ ] /[ A- ]

Ռուբէն Վարժապետեան
Ակօս

Թուրքիոյ հայ հասարակութեան օրակարգի գլխաւոր նիւթերէն մէկը դարձած է նոր պատրիարքի մը ընտրութիւնը։ Յատկապէս Կրօնական Ժողովի ատենապետ Սահակ Մաշալեանի հրաժարումէն ետք այս փոթորկոտ խնդիրը ալ աւելի ծաւալուեցաւ եւ հարկ եղաւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ.-ի միջամտութիւնը։ Սակայն պատրիարքարանի պատմութեան մէջ աննախադէպ երեւոյթներ չէին այս բոլորը, քանի որ անցեալին ալ նման ճգնաժամեր ապրուած էին։ Արդարեւ այս մասին հարցումներ ուղղեցինք Հարաւային Գալիֆորնիոյ Համալսարանի ժամանակակից հայկական ուսումնասիրութիւններու բաժնի դասախօս Ռիչհարտ Եդուարդ Անթառամեանի հետ։

Ռուբէն Վարժապետեան- ժԹ դարուն ի՞նչ տեսակ յարաբերութիւն մը կար Հայ Առաքելական Եկեղեցւոյ եւ Օսմանեան Կայսրութեան միջեւ։

Ռիչհարտ Եդուարդ Անթառամեան- Քանի մը տարբեր մակարդակի վրայ կ՚ընդանային այդ յարաբերութիւնները։ Նախ նշենք որ Օսմանեան քաղաքականութիւնը կերտուած էր դաւանանքներու վրայ։ Հայ եկեղեցին եւ հոգեւորականաց դասը Օսմանեան իշխանութեան մէջ յատուկ բաժին ունէին։ Այս բաժինը կը կայանար համայնքներու պահանջներուն դիմագրաւման եւ պետութեան հանդէպ հաւատարմութիւնը երաշխաւորելու հիման վրայ։ Անշուշտ որ համայնքներու կարիքները միայն հոգեւոր չէին։ Այսպէսով որ հոգեւորականաց դասը բացի նիւթական հարստութիւն կուտակելէ միջնորդի դեր ստանձնած էր նաեւ Օսմանեան հասարակութեան մէջ։ Եկեղեցին կայսրական քաղաքականութեամբ լրացուցիչ մէկ տարրն էր նաեւ։ Այս գիտելիքներու վրայ պէտք է քննարկել Պոլսոյ Պատրիարքարանի մենաշնորհներու ընդլայնումը։ Պատրիարքարանը կը ղեկավարուէր պետութեան կազմին մէջ աշխատող եւ Պատրիարքարանի ու պետութեան միջեւ կամուրջի դեր ստանձնող հայ սերունդներու կողմէ։ Devamını oku…»

Haberler Arşivindeki diğer yazılara ulaşmak için lütfen tıklayınız…