Hastane “Şüpheli Ölüm” Dedi

Ayça SÖYLEMEZ
Bianet

Üç yaşındaki Dilan’a tecavüz edildiği ve bu nedenle öldüğü iddia edilirken, Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’na götürülen cenazesine otopsi yapıldı.

bianet’e konuşan Urfa Tabipler Odası Başkanı Prof. Dr. Recep Demirbağ, Dilan’ın hayatını kaybetmesinin kayıtlara “şüpheli ölüm” olarak geçtiğini, hastanenin ölüm sebebini belirleyemediğini söyledi.

Dilan, iki gün önce Urfa’nın Siverek ilçesindeki evlerinin önünde fenalaşmış olarak bulundu, kaldırıldığı Siverek Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Dün de basında, “Dilan’ın yuttuğu boncuk nedeniyle öldüğü” şeklinde haberler çıktı. ancak Dicle Haber Ajansı (DİHA), Dilan’ın tecavüz sonucu hayatını kaybettiğini yazdı.

İddiaya göre Dilan’da tecavüz bulgusuna rastlanmıştı. İnternette hızla yayılan haber, Twitter’da “#DilanaNeOldu” etiketiyle gündeme geldi, hatta dünya gündemi sıralamasına da girdi.

Bu iddiaya göre olay şöyle oldtu: “112 Acil Servis ekibi ambulansla Dilan’ın evine gittiğinde çocuğun yüzünde morluklar tespit etti.

Siverek Devlet Hastanesi’ndeki doktorlar da çocuğun vücudunun vajina bölgesinde kanama olduğunu fark etti. Dilan, hangi gerekçeyle yaşamını yitirdiğinin incelenmesi için morga kaldırıldı.”

Prof. Dr. Demirbağ, Siverek Devlet Hastanesi’nin acil servisinden aldığı bilgiye göre, Dilan’ın hayatını kaybetmesinin kayıtlara “şüpheli ölüm” olarak geçtiğini, ölüm sebebinin hastanede belirlenemediğini söyledi.

Dilan’ın cenazesi kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’na götürüldü, buradan çıkacak rapor bekleniyor.

Tecavüz İddiası Meclis’e Taşındı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran da Dilan’ın tecavüze uğradığı iddialarıyla ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e soru önergesi verdi.

Önergesinde, “Siverek Devlet Hastanesine götürülmesinin ardından hayatını kaybeden üç yaşındaki kız çocuğunun tecavüze uğradığının anlaşıldığını” yazan Oran’ın yanıt beklediği sorular şöyle:

* Şayet tecavüz iddiaları gerçek ise, bu olayın üstünü kapatmak isteyen kamu görevlileri hakkında hangi adli ve idari işlemler başlatıldı?

* Dilan’a ne olduğunu öğrenmek ve ortaya çıkarmak için Bakanlığınız tarafından yapılan girişimler neler?

* Yine 10 Eylül’de Edirne’de 14 yaşında sağır, dilsiz ve gözleri görmeyen bir kız çocuğunun aralarında 76 yaşında bir kişinin de olduğu yedi kişi tarafından tecavüze uğradığı iddiası kamuya yansıdı. 14 yaşındaki kız çocuğunun 14 haftalık hamile olduğu ortaya çıktı. Bakanlığınız kendisine herhangi bir adli veya maddi destek sundu mu? Adli ve idari süreçleri takip ediyor musunuz?

* Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın söylediği “Tecavüze uğrayan doğursun, gerekirse devlet bakar” gibi tecavüzü meşrulaştıran, doğallaştıran, tecavüz mağdurunu ötekileştiren ifadelerin normalleşmesini engellemek için de bir projeniz bulunuyor mu?

Soruşturma Başlatıldı

Urfa Valiliği ise Dilan’ın yabancı cisim yutarak hayatını kaybettiğini ifade etti. Valilikten yapılan açıklamada, 10 Eylül’de Gürakar beldesinde 112 Acil Komuta Merkezi’ne yapılan ihbar üzerine bölgeye sevk edilen sağlık ekiplerinin, “çocuğa yabancı cisim aspirasyonu ön tanısı” ile müdahale ettiğini bildirildi.

“Siverek Devlet Hastanesi’nde yapılan 45 dakikalık müdahaleye rağmen küçük çocuk kurtarılamadı. Hayatını kaybeden çocuğun yaşının küçük olması sebebiyle müdahalede bulunan sağlık ekipleri tarafından kesin sonuç için Diyarbakır Adli Tıp Kurumuna otopsi yapılması için gönderildi.”

“Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’nun yaptığı otopsi sonucunda Dilan’ın yabancı cisim yuttuğu için hayatını kaybettiği ve aynı gün yapılan otopsisinden elde edilen bulgulara göre, ‘kişinin ölümünün yabancı cisim aspirasyonuna bağlı mekanik asfiksi sonucu meydana geldiği’ şeklinde raporda yer aldı. Otopsi sonucunda, çocuğa herhangi bir cinsel istismarda bulunulmadığı ve tecavüz edildiğine dair hiçbir bulguya rastlanmadığı, çocuğun bakire olduğu adli tıp raporuna yansıdı.”

Valilik, güvenlik güçlerinin olayla ilgili soruşturma başlattığını da belirti.