Hatay Armutlu’da Ahmet Atakan’ın Ölümüne Neden Olan Polis Şiddetini Kınıyoruz

HDK YÜRÜTME KURULU

Polis şiddeti bir kez daha ölüm getirdi. Ankara’da ODTÜ’de ve Tuzluçayır Mahallesi’nde ormanlık alandan geçirilmek istenen otoyolu protesto edenlere karşı polisin uyguladığı şiddeti kınamak üzere toplanan Hatay-Armutlu halkına polis saldırdı.

Mehmet Ayvalıtaş (20), Abdullah Cömert (22), Ethem Sarısülük (26), Ali İsmail Korkmaz (19) ve Medeni Yıldırım’dan (18) sonra, bu defa Akrep denen zırhlı aracın içinden ve 4 metre mesafeden atılan gaz bombasının başına isabet etmesi sonucu 22 yaşındaki AHMET ATAKAN yaşamını yitirdi.

Barışçıl, demokratik protesto hakkını kullanan yurttaşlara karşı uygulanan bu polis şiddetini kınıyoruz.

Ailesinin üzüntülerini paylaşıyor, başsağlığı diliyoruz.

Bu ölümden; baş kısmında çökme olduğunu tespit eden Adli Tıp Raporu’nu beklemeden, “Ahmet, polise güneş enerjisi panelini atarken çatıdan düştü” diye açıklama yapan Hatay Valisi, eylemler sırasındaki ölümleri sıradanlaştıran İçişleri Bakanı ve her türlü muhalefeti şiddetle bastırmayı politika haline getiren AKP Hükümeti sorumludur.

Hatay halkı uzun bir süreden beri ilan edilmemiş bir sıkıyönetimin zorbalığını, şiddetini yaşıyor. Vali ve İçişleri Bakanı istifa etmelidir. Hükümet, olağanüstü hal rejimini bırakmalı, demokratik hakların kullanıldığı alanlardan ve eylemlerden polis gücünü geri çekmelidir.

Ahmet Atakan’ı aramızdan alan polis devleti uygulamalarına karşı direnmeye kararlıyız. Gezi Direnişi sırasında öldürülenler dahil olmak üzere, tüm ölümlerin sorumlularının adli ve siyasi alanda takipçisi olacağız. Halkların Demokratik Kongresi, tüm bileşenleri ve üyeleriyle, AKP Hükümeti’nin ülkede ve bölgede izlediği savaş ve şiddet politikasını geriletmek üzere mücadeleye kararlıdır.