Hatay’da halklar HDP diyor

Diha

Suriye savaşının başladığı tarihten bu yana 3 seçimi geride bırakan sınır hattındaki Hatay’da, Ermeniler, Çerkesler, Kürtler, Türkler ve Araplar, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimler ile 12 yıllık AKP iktidarından kurtulmayı umut ediyor. Yıllarca devletin ötekileştirme politikalarına maruz kalan halklar, ülkedeki mevcut durumu değiştirmenin tek yolunun HDP’den geçtiğine işaret ediyor.

Alevilerin ötekileştirildiğini, başka bir inancın dayatması ile yüz yüze bırakıldığını dile getiren Hatay Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Baki Kaplangil, Alevilerin özgür ve eşit yurttaşlık için mücadelelerinin sürdüğünü söyledi. Alevilerin, yıllardır Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması, Cemevleri’nin ibadethane olarak kabul edilmesi ve zorunlu din derslerinin kaldırılması talebini dile getirdiğini belirten Kaplangil, seçimde taleplerine kulak veren partiye oy vereceklerini söyledi.

‘Demokratik ve özgür bir ülkede yaşamak istiyoruz’

Arap Alevi gençliğinin seçimlerden ilk beklentisinin, Ortadoğu’daki kanlı savaşın bitmesi olduğunu dile getiren Hatay Arap Alevi Gençlik Meclisi Sözcüsü Hasan Emir ise Suriye’de savaşın başlamasından sonra Hatay’da bulunan Arap Alevi gençlerin kendi kimliğinin farkına vardığını söyledi. Ortadoğu’ya yönelik Emperyalist müdahalenin söz konusu bölgede yaşayan gençler üzerindeki etkisine ve AKP iktidarının bu duruma dair izlediği politikaya işaret eden Emir, “AKP’nin siyasal İslam ile birlikte Türkiye’yi gericileştirmesi bizi tedirgin ediyor” dedi. Çekilen suni sınırlar ile kimliksel asimilasyona uğradıklarına vurgu yapan Emir, Arap Alevi kimliğinin açığa çıkabilmesi, çalışmaların desteklenmesi ve eğitim kurumlarının açılmasının temel taleplerini oluşturacağını belirtti.

Çerkes’lerin tercihi HDP’den yana olacak 

Reyhanlı Çerkes Derneği Başkanı Uğur Pihava ise seçimlerde HDP’yi destekleyeceklerini söyledi. HDP’nin parti olarak seçime girmesinin ülkede yarattığı havaya dikkat çeken Pihava, yüzde 10’luk seçim barajını “utanç barajı” olarak niteleyerek, HDP’nin bu “utanç barajını” yıkacağını söyledi. HDP’in Çerkes halkının taleplerini gördüğünü ve seçim barajını aşsa da aşmasa da halkların temsilcisi olduğunu söyleyen Pihava, Çerkes Derneği olarak HDP’den bir aday adayları olduğunu belirterek, Çerkeslerin tercihinin HDP’den yana olacağını ifade etti.

‘Bizim dilimizden en iyi HDP anlar’

Vakıflı köyünde yaşayan Ermenilerin, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Selahattin Demirtaş’ı desteklediklerini belirten Vakıflı Ermeni Cemaati üyesi Agop Kartun ise Samandağ’da HDP’nin yüzde 3 oy alırken, Vakıflı’da yüzde 47 oranında destek gördüğünü dile getirdi. Ermeni halkının uğradığı soykırımı hatırlatan Kartun, “Bizim dilimizden en iyi HDP anlar” diyerek, Kürt ve Ermenilerin kaderinin ortak olduğunu ifade etti. Kartun “Türkiye’de, Kürt hareketini çıkardığımızda 2 tane ana akım var. Bu 2 akımın da birbirinden farkı yok, tek farklı olan Kürt hareketi ve onunda içinde olduğu HDP” dedi. Vakıflı köyü Ermenilerinin tarih boyunca, DP, DSP ve AKP’ye oy verdiklerini; ancak son 2 seçimdir HDP’ye oy verdiklerini belirten Kartun, bunun sebebinin ise Rojava Devrimi olduğunu belirterek, Türkiye’de Rojava modelini yaratabilecek tek partinin HDP olduğunu söyledi.

‘HDP mecliste ötekileştirilenleri temsil edilecek’

Alevi Değerleri Derneği Başkanı Zülfikar Çiftçi de 2015 seçimlerinin önemine işaret etti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP’nin iyi bir çıkış yakaladığını ve bu çıkışın ötekileştirilen halklara umut verdiğini belirten Çiftçi, HDP’nin ötekileştirilmiş halkları mecliste temsil edileceği anlamına geldiğini ve Arap Alevileri olarak, HDP’yi ilgi ile izlediklerini ifade etti. Hatay’da, hükümet politikaları ile halkın sindirildiğini söyleyen Çiftçi, son 3 yıl içinde Suriye’deki savaştan kaynaklı bölgenin çetelerin karargâhı haline geldiğini ve bunun en büyük sorumlusunun ise AKP Hükümeti olduğuna dikkat çekti.