HDK: 128. Gününde Kamp Armen’e Yönelen Faşist Saldırıları Kınıyoruz

29209066

128. Gününe giren Kamp Armen direnişi halkların dayanışmasının ve bir arada mücadelesinin tarihi örneklerinden birisidir. 128 günde Kamp Armen bahçesinde yeşeren yeni yasam filizi ve mücadele ruhu kuskusuz egemenleri rahatsız etmiştir. Kamp ile ilgili verilen iade sözleri tutulmadığı gibi kampa yönelik faşist saldırılar son dönemde yoğunlaşmıştır.

Ermeni soykırımının 100. Yılı Kamp Armen Direnişinin 100. Gününde kamp kapısında yoldaşlarımız darp edilmiş sorumlular hala bulunamamıştır. Benzer şekilde 6-7 Eylül 1955 Pogromunun 60. Yılında 7 Eylül gecesi 6 kişilik faşist bir grup Kamp Armen’e girmeye çalışmış, bu saldırı kampta nöbette olan yoldaşlar tarafından engellenmiştir. Bu saldırı kukusuz ülkenin her bir kösesinde hala sürmekte olan faşist saldırıların bir parçası niteliğindedir. Tüm bu saldırılarda hedeflenen sadece Kamp Armen değil, halkların birlikte barış içinde yaşama pratikleri ve umududur.

Halkların Demokratik Kongresi olarak tüm bu saldırıları kınıyor Kamp Armen direnişinin yanında olduğumuzu bir kez daha kamuoyuna duyuruyoruz.

Yaşasın halkların kardeşliği

Biji bratiya gelan

Getse jogovurtneru yehpayrutyunu


Halkların Demokratik Kongresi Yürütme Kurulu
10.09.2015