HDK farklılıklar, ortaklıklar ve umutla yola devam dedi

Serhat Korkmaz
Bianet

Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) üçüncü genel kurulu bugün Ankara Kocatepe Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Genel Kurul’un açılışında Gezi olayları ve “özgürlük mücadelesinde” hayatını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu. Genel Kurul’a, çok sayıda sendikacı ve sivil toplum kuruluşu temsilcisinin yanı sıra HDP Eş Genel Başkanları Fatma Gök ve Yavuz Önen, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Ağrı Milletvekili Halil Aksoy ve Mardin milletvekili Erol Dora ile HDP’ye geçecek milletvekilleri Levent Tüzel, Ertuğrul Kürkçü, Sebahat Tuncel ve Sırrı Süreyya Önder de katıldı.

Kongreye katılanlarla HDK’yi, kendileri için ne anlama geldiğini ve neleri vaat ettiğini konuştuk.

Tekir: Barış sürecini batıda toplumsallaştırmalıyız

Nor Zartonk’tan Sayat Tekir ise demokratikleşme paketini ortaya çıkaran zihniyetin demokrasi getiremeyeceğini dile getiriyor. “Barış sürecini batıda ne kadar toplumsallaştırabildik. Bu barışın taraflarından biri de Ermenilerdir. Ermeni kelimesi hala küfür olarak kullanılıyor. Soy kodu uygulamalarıyla bizlere numaralar veriliyor. “Geçmişle yüzleşmenin vicdanla değil, Ermenilerin taleplerini dikkate alarak gerçekleşeceğini düşünüyorum. Çünkü biz merhamet değil adalet istiyoruz.”

Suavi: Yeni bir umut vaat ediyor

bianet’e konuşan Sanatçı Suavi, HDK’nin umut vaat ettiğini söylüyor:

“Halkların ortak acılarından yeni bir keyif, yeni bir mücadele yaratmak için biraradayız. Bedeller ödedik. Bu bedellerin bir karşılığı olsa gerek. HDK bu anlamda yeni bir umut vaat ediyor.”

Pişkin: HDK eşitlik ve özgürlük demek

HDP Beyoğlu İlçe Eş Başkan’ı Levent Pişkin’e göre ise HDK eşitlik ve özgürlük demek.

“Burası bir özgürleşme alanı” diyen Pişkin’e için HDK ciddi bir güç. Pişkin “HDP yerel seçimlerden başarıyla çıkacaktır. Aday belirme süreci ise tepeden belirlemelerle olmayacaktır” diyor.

İzgi: Gençlik meclisi bizim için yeni bir mecra

Emek Gençliği üyesi Emel İzgi, HDK Gençlik Meclisi’nin önemine vurgu yapıyor.

“Önümüzdeki günlerde gençlik buluşmaları gerçekleştireceğiz. Gençliğin taleplerini, sorunları tartışacağız. Bu anlamda HDK Gençlik Meclisi, gençlik için yeni bir mecra, yeni bir soluk demek.”

Şahin: Bu proje halklar için bir kazanç

Yakup Şahin HDP Muş Bulanık ilçe başkanı. “HDK bölgede nasıl bir anlam ifade ediyor sizce?” diye soruyorum. Anlatıyor:
“Kürdistan’da HDK’ye ciddi bir yaklaşım var. Bu proje halklar için ciddi bir kazanç. Önümüzdeki seçimlerden başlamak üzere HDP iktidara ciddi bir alternatif olacaktır diye düşünüyorum.”

Tar: Önemli olan temsili demokrasiye alternatif yaratmak

LGBT aktivisti Yıldız Tar, HDP’nin yerel meclislerden yükselen, katılımcı bir demokratik toplum oluşturma amacının olduğunu söylüyor.

“Bu anlamda bence aslolan HDK. Çünkü Gezi’yle de gördük ki insanlar temsili demokrasi değil, katılımcı demokrasi istiyor. Bu açıdan yerel seçimlerde kaç aday çıkaracağımız değil, temsili demokrasiye alternatif yaratmamız daha önemli.”

Dora: HDK herkesin hakkını savunacak

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Mardin milletvekili Erol Dora, HDK’nin önemini şu sözlerle açıklıyor:

“Türkiye’nin farklı gruplarını biraraya getirdiği için bu oluşum oldukça önemli. Ve bu grupların her birinin hakkını savunacağı için de oldukça değerli.”

Birdal: Tekçi, ulusalcı anlayışın karşısındayız

BDP eski milletvekili Akın Birdal ise bugünkü kongreyle iki şeyin açığa çıktığını söylüyor. Birdal “Farklılıklarımızdan ziyade ortaklıklarımızla da biraradayız. Önceki deneyimlerimizden en önemli farkımız bu. Ayrıca tekçi, ulusalcı, militer anlayışa karşı eşitlik ve özgürlük temelinde yükselen bir anlayışa sahibiz” diyor.

Bülbül: Farklılığımız gerçekliğimizdir

Genel kurulda konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Kemal Bülbül “Farklılıklarımız zenginliğimizdir” sözünün erozyona uğradığını söylüyor.

“Farklıklarımız gerçekliğimizdir, gerçekliğimiz eşitliğimiz olacaktır” diyen Bülbül, “Cemevi terör yuvasıdır” diyenleri eleştiriyor.

“Asıl terör yuvası Ali İsmail Korkmaz’ı katledenlerin yeridir. Asıl terör yuvası Kürdistan’da köyleri boşaltanların, Musa Anter’i, Uğur Mumcu’yu öldürenlerin yeridir.”

Gürkan: Halk için adaylar belirlemeliyiz

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan yerel seçimlerde aday belirleme sürecinin tepeden bir anlayışla olmamasının ve halk için adaylar belirlenmesinin önemine vurgu yapıyor.

“Çünkü yerel seçimler sonucunda kazanan yalnızca HDP olmayacaktır. Halkın iradesi de kazanacaktır.”

Önder: HDP seçim endeksli bir oluşum değil

İstanbul Bağımsız milletvekili Sırrı Süreyya Önder, HDP ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini söylüyor.

“Biz halklara, emekçilere bir söz verdik. Bu oluşum seçim endeksli bir oluşum değil. Derinlikli bir oluşumdur. Bu yapıyı oluşturan örgütlerin ve bireylerin kendi özelliklerini koruyacakları bir pratik ortaya koyduk.”

Erten: Ezilenlerin birliği her zaman denendi

Konuşmasına Çerkesçe başlayan Sakarya delegesi Ümit Erten, cumhuriyetten bu yana ezilenlerin birliğinin denendiğine, ancak bu ittifakların kısa süreli olduğuna dikkat çekiyor. “Yıllardır dışarıya derdimizi anlatamayarak, içimize kapanarak var olma mücadelesi verdik. HDK ile yeni bir umut yakaladık.”

Tuncel: Mevcut muhalefete alternatif olacağız

İstanbul Bağımsız milletvekili Sebahat Tuncel, HDP’nin umut vaat etmesinin nedenini, başarılabilir olmasına bağlıyor. “Şuan ki muhalefet AKP iktidarının iktidarını pekiştiren bir muhalefet. HDK böyle bir muhalefete bir alternatiftir. Ve aslolan HDK’dir. HDP bu oluşumun görünen yüzüdür.”