HDP: Hükümet istifa, barajsız genel seçim

hdp

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, Başbakan’ın oğlu Bilal Erdoğan’la arasında geçtiği iddia edilen konuşmaların ardından dün olağanüstü toplandı. Toplantının sonuçlarını açıklayan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, hükümetin derhal istifa etmesi gerektiğini belirterek, barajsız erken genel seçim çağrısı yaptı.

Partisinin Ankara İl Binası’nda basın toplantısı düzenleyen Kürkçü, Başbakan başta olmak üzere AKP hükümetinin meşruiyetini artık yitirdiğini, bu nedenle görevlerinden çekilmeleri gerektiğini söyledi.

Söz konusu ses kayıtları ve tapelerin doğruluğunun artık ikincil bir mesele olduğunu belirten Kürkçü, Başbakan’ın “Kriptoları telefonları dinliyorlar” sözlerinin kayıtların kabulü anlamına geldiğini söyledi.

‘Ağır çekimde düşüş’

Erdoğan’ın halklar nezdinde büyük bir güven kaybı yaşadığını ifade eden Kürkçü, Başbakan’ın Gezi direnişinden bu yana yaptıklarının “Ağır çekimde düşüş”ten başka bir sonucu olmadığını söyledi. Kürkçü, “Tapelerin kaynağını bilmiyoruz. Gülen cemaati midir, bilmiyoruz. Bu tapeleri ortaya atanların kendileriyle ilgili tapeleri de ortaya atmaları istiyoruz. Çünkü son aylara gelinceye kadar Fettullah Gülen cemaati ve AKP hükümeti Türkiye’yi birlikte yönettiler. Başbakan ‘istedikleri ne vardı da vermedim’ diye herkesin önünde söyledi. Madem tapelerle adalet oluyor, hakkında bu kadar vahim iddialar bulunan cemaatin de tıpkı hükümet gibi kendiyle ilgili tapeleri göstermesini istiyoruz” diye konuştu.

‘Diktatörlük ilanının eşiğindeyiz’

Meclis’ten geçen HSYK, MİT ve TİB yasalarını değerlendiren Kürkçü, “Eğer bu bugün bir diktatörlüğün ilanı değilse, onun eşiğindeyiz demektir. MİT Yasası bu şekliyle çıktığı vakit, hiçbir yurttaşımızın ne özgürlüğü, ne hayatı güvence altında değildir. MİT’in yapacağı işlerin önünde hiçbir engel kalmamıştır” dedi.

‘AKP barışın umudu değil’

Kürkçü, hükümetin değişmesinin çözüm sürecine zarar vereceği yönündeki iddialara da yanıt verdi. AKP hükümetinin çözüm sürecinin bir parçası olan çatışmasızlığı halka karşı “Demokles’in Kılıcı” gibi kullandığını belirten Kürkçü, “Hükümet, bütün süreci çürüttü. Hiçbir demokratik adım atmadığı gibi, halkın beklentileri de giderek öfkeye dönüşüyor. Bu açıdan hükümet, Kürt halkı nezdinde bir barış – çözüm umut temsil etmez durumdadır” diye konuştu.
Gazetecilerin “Olası bir CHP-MHP ittifakının çözüm sürecinden vazgeçmesinden endişeleniyor musunuz” sorusuna Kürkçü, “Bu bir faraziye. Çözüm sürecinin hükümet değil, devlet tercihi olduğunu düşünüyoruz. Zaten Öcalan da, ‘Devletle görüşüyorum’ diyor, ‘Başbakan’ın temsilcisi ile görüştüm’ demiyor. Temsilcilerimiz tabi ki adaya gidip Öcalan’ın da görüşlerini alacaklar. Ama Öcalan, zaten sürecin ilerlemediğini ifade etmiştir” dedi.

(Evrensel)