HDP’den Erken Seçim Çağrısı

hdpesbaskanlar

Nilay VARDAR
BİA

HDP Eş Başkanları Kürkçü ve Tuncel ile milletvekili Sırrı Süreyya Önder, yolsuzluk operasyonunda yaşanan kriz nedeniyle hükümete erken seçim çağrısı yaptılar.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel ile milletvekili Sırı Süreyya Önder hükümetin erken seçime gitmesi gerektiğini açıkladılar.

Kürkçü, Tuncel ve Önder Cezayir Toplantı Salonu’ndaki basın toplantısında hükümetin kabine değişikliği ile bu krizin içinden çıkamayacağını belirttiler, HDP’nin cemaat CHP, MHP ortaklığının karşısında yeni hükümete alternatif olabileceğini söylediler.

Kürkçü: Cemaatle yeni bir dünya kurulamaz

* Ortaya çıkan pisliğin temizlenmesi lazım. Bunu da hükümet yapamaz, ancak halk bunu temizleyebilir.
* Hükümet sadece kangren olmuş bir vücudun kol ve bacaklarını kesti. Ancak bu krizden çıkmasına yeterli değil. Tüm bu yaşananları uluslararı komplo söylemleriyle de açıklamak imkansız.
* Çözüm cemaatin CHP ile yeni bir hükümet kurması değil. Hükümet şimdi, binlerce insanı cezaevlerine koyan cemaatin aynı icraatından yakınıyor. Cemaat ve AKP bir elmanın iki yarısı gibi.
* Cemaatle yeni bir dünya kurulamaz, çünkü onların kurdukları örümcekli kumpasların dünyasıdır. Bu yüzden hızlı bir şekilde erken seçime gidilerek halkın yeni bir hükümet kurması gerekiyor.
* Erken seçim dönemine giderken de seçim kanunun değiştirilmesi, bu cezaevlerindeki tüm siyasilerin serbest bırakılması gerekiyor.
Tuncel: Kaybeden hep halk

* Derhal sandıkta Türkiye’nin yeni rotası belirlenmeli. Kabine değişikliği ile bu krizden çıkılması mümkün değil.
* Cemaatle hükümet arasındaki bu kavgada devletteki paralel devlet yapısı ortaya çıkmış oldu. Zaten bu devlette cumhuriyet kurulduktan beri hep bir paralel derin devlet olmuştur.
* Burada kaybeden hep halktır. Hükümetler iktidarlarını korumak için bu yapılarla işbirliği yapıp, çıkarları çakışınca da çatışırlar. Yani cemaat ve AKP eskiden birlikte yiyorlardı, şimdi birbirilerini yiyorlar.
* Halkın emeği, halkın vergisi halkın geleceğidir. Artık bu çürümüş sistemin şeffaf, demokratik bir sistemle değişmesi gerekiyor. Yoksa bu çürümüş sistem içinde Kürt sorununu çözümü, ülkeye barış ve demokrasinin gelmesi mümkün değil.

Önder: Hükümetin söylem hırsızlığı

* Hükümet şu anda söylem hırsızlığı yapıyor.
* Başbakanın konuşmaları bizlerin yıllardır haksızlığa uğradığımızda söylediklerimizle benzeşiyor.
Ala’nın bakanlığı

Gazetecilerin Kürt sorununun çözümü için yeni kabine hakkındaki görüşlerini sorduğu Kürkçü, İçişleri Bakanlığına getirilen Efkan Ala’nın hükümetin çözümden yana olduğuna dair mesaj vermek için seçildiğini belirtti.
Ancak Kürkçü çok iyimser olmadıklarını belirterek Kürt sorununun tek bir bakanla değil, siyasi irade ile çözülebileceğini belirtti.