Hollanda’da Sivas Katliamı’na dair ikinci soru önergesi

[ A+ ] /[ A- ]

Hollanda Sosyalist Parti Milletvekili Sadet Karabulut, Hollanda Dışişleri Bakanlığı’na ve Hollanda Büyükelçiliği’ne Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Carina Cuanna Thuijs için Hollanda devletinin davaya müdahil olma taleplerine ilişkin ikinci kez soru önergesi verdi. Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok’un daha önce sunduğu soru önergesine verdiği cevaplardan davaya az da olsa ilgisinin artmış olduğunun gördüğünü aktaran Karabulut, “Örneğin 2021’de sürdürülecek olan duruşmaları takip etme niyetinin olduğu anlaşılmaktadır. Bu gelişmeyi olumlu olarak değerlendiriyorum, fakat ayni zamanda bakanın verdiği cevaplar yeterince açık ve kararlı bulmuyorum” dedi.

Geç de olsa adaletin yerini bulmasını talep ettiklerini söyleyen Akbulut, “Mesele lafta kalmaması gerekiyor. Hollanda devleti duruşmaları aktif olarak izlemeli, davaya müdahil olma imkânlarını ciddi bir şekilde değerlendirmeli. Ayni zamanda Hollanda devleti Almanya’ya sığınan firarileri Avrupa’da yargılama imkânlarını Almanya’yla birlikte araştırmalı. Sonuçta Carina Thuijs bir Hollanda vatandaşıdır ve canice şeriatçılar tarafından Sivas’ta öldürülmüştür. Bütün bu konulara açıklık getirmek için Sivas katliamı ile ilgili ikinci soru önergemi sundum” diye konuştu.

Karabulut’un Sivas Katliamı ile ilgili, Hollanda Dışişleri Bakanı’na yanıtlaması için gönderdiği soru önergesi şu şekilde:

“Sosyalist Parti Meclis Grubu’nun sunduğu ‘Hollanda Elçiliği’ne sunulan 2 Temmuz 1993 Sivas katliamı ile ilgili dilekçe hakkında soru önergesine verdiğiniz cevapları hatırlıyor musunuz? Bu katliamda İslami köktendinciler tarafından katledilenler arasında Hollanda vatandaşı Carina Thuijs da bulunmaktaydı.
Verdiğiniz cevaptan sanıkların yargılandığı Sivas katliamı ceza davasının hiçbir duruşması Hollanda tarafından izlenmediği anlaşılmaktadır. Bu doğru mudur? Cevabiniz ‘evet’ ise neden izlemediniz? Cevabiniz ‘hayır’ ise hangi duruşmaları, hangi sanıklara karşı ve hangi şekilde takip ettiniz?
Üç sanığa karşı devam eden, ve 20 Ocak 2021’de bir sonraki duruşması olan davaya aktif bir şekilde katılmaya razı misiniz? Cevabiniz “hayır” ise: neden?
Öldürülenlerin aile yakınları ve Alevi derneklerinin size Carina Thuijs’e işlenmiş suçtan dolayı sanıklara karşı yürütülen cinayet davasına müdahil olunmasına yönelik bir talepte bulunmadıkları doğrultusunda verdiğiniz cevap, ilgililer tarafından bu şekilde algılanmamaktadır. Türkiye Barolar Birliği ve Türk hakimleri bu davayı – bir Hollandalının da öldürüldüğü – insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak gördüklerini göz önünde bulundurarak, bu talebi tekrar değerlendirip olumlu bir şekilde yanıtlayacak misiniz? Cevabiniz “hayır” ise: neden?
Alman hükümeti, Sivas’ta işlenmiş cinayetlerden dolayı Türkiye’de hüküm yemiş 9 kişinin Almanya’da ikamet ettiğini tespit etmiştir. İslenmiş suçların ciddiyeti ve Hollanda vatandaşı Carina Thuijs’un bu katliamda öldürülmesini göz önünde bulundurarak, Almanya ile görüşüp araştırmayı derinleştirme ve bu kişileri yargılama imkânlarını değerlendirmeye razı misiniz? Cevabiniz “hayır” ise: neden?”

Ne olmuştu?

2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta cuma namazından çıkan gerici grubun, Pir Sultan Abdal’ı Anma Etkinliklerine katılanların kaldığı Madımak otelini yakması sonucu 35 insan hayatını kaybetti. Yakılanlar arasında Hollanda vatandaşı Carina Cuanna da vardı. Ancak Hollanda devleti, Carina Cuanna için herhangi bir girişimde şu ana kadar bulunmadı. Hollanda Sosyalist Parti Milletvekili Sadet Karabulut’un, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Carina Cuanna için Hollanda devletinin davaya müdahil olma taleplerine ilişkin verdiği soru önergesine Hollanda Dışişleri Bakanı Step Blok’tan yanıt gelmiş. Bakan Blok, Sivas Katliamı’ndan haberi olduğunu, Hollanda Elçiliğinin görülen duruşmayla ilgilendiğini belirtmişti. Ancak Hollanda Dışişleri Bakanı, Hollanda’nın davaya müdahil olmasına yönelik bir talepte bulunulmadığını iddia etti. Oysa Hüseyin Karababa ve Avukat Coşkun Özgür Piroğlu’nun bu yönde verdiği dilekçe Hollanda Elçiliği tarafından reddedilmişti.

Kaunak: Evrensel