Hrant Dink Heilbronn’da Anıldı

[ A+ ] /[ A- ]

Hrant Dink, katledilişinin on birinci yılında Almanya’nın Heilbronn kentinde anıldı.

Heilbron Alevi Kültür Merkezi (HAKM), Nor Zartonk Avrupa (NZA) ve Soykırım Karşıtları Derneğinin (SKD) ortaklaşa düzenlediği anma etkinliği, 21 Ocak 2018 günü Heilbronn Alevi Kültür Merkezi binasında gerçekleştirildi. HAKM Başkanı Emrah Özgün’ün yaptığı açılış konuşmasının ardından, SKD Başkanı Ali Ertem söz alarak, amansız bir hastalığın pençesinden kurtulamayarak dün kaybettiğimiz, Ermeni halkının demokrasi ve adalet neferi Sarkis Hatspanian ve onun mücadelesi ile ilgili açıklamada bulundu. Ardından Taylan Acar’ın duduk dinletisi eşliğinde saygı duruşuna geçildi. Hrant Dink’in biyografisini özet halinde katılımcılarla paylaşan Ethem Mesut Kavalli’nin konuşmasından sonra sözü NZA adına Alexis Kalk aldı. Alexis Kalk, Hrant Dink’in mücadelesini, Agos’un kuruluşu ve Ermeni toplumunda ve Ermeni olmayan kesimde yarattığı etkisini anlattı. Hrant Dink cinayetini ele alırken, 1915 Soykırımı, Sevag Balıkçı cinayeti, Tahir Elçi cinayeti, Maraş, Çorum, Sivas katliamları, Roboski katliamının bir bütün içinde alınması gerektiğini vurguladı. Bütün bu cinayetlerin ırkçı, ayrımcı, ötekine yaşam alanı tanımayan, sürekliliğe sahip ortak bir zihniyet tarafından gerçekleştirildiğini ifade ederek, bu zihniyete karşı ancak ortak mücadele ile karşı durulabileceğinin altını çizdi.

Alexis Kalk’ın ilgi ile dinlenen konuşmasının ardından, Devrim Kavalli ermenice ve türkçe iki ezgi okudu. Etkinliğin soru-cevaplı sohbet bölümüne geçilmeden önce hep birlikte Hrant Dink’in ”Su çatlağını buldu” konuşmasının kaydı dinlendi.

Soru-Cevap bölümünde söz alan katılımcıların dile getirdiği görüşlerin ortak paydası, yüzleşmenin, ortak mücadelenin önemine vurgu yapan görüşler oldu.