İlk Kürtçe karne verildi, ülke bölünmedi

ETHA

Kürkçe eğitim veren Ferzad Kemanger ve Uveyş Ana ilköğretim okullarında öğrenciler karne sevinci yaşadı. Öğrencilere karnelerini dağıtan DTK Eş Başkanı Selma Irmak, Kürtçe eğitim veren yeni okulların açılmasının önemine dikkat çekti.

Diyarbakır’da Ferzad Kemanger Kürtçe İlköğretim Okulu’nda karne dağıtımı için düzenlenen törene DTK Eş Başkanı Selma Irmak, Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak ile DBP, Eğitim Sen ve KURDİ -DER üyeleri de katıldı.

Okul bahçesinde düzenlenen törende konuşan DTK Eş Başkanı Irmak, çocukları karnelerini aldıkları için kutladı. Kürtçe karnelerin dağıtılmasının çok önemli olduğunu söyleyen Irmak, Kürt halkının yıllardır beklediği bir anın yaşandığını söyledi. Irmak, “Çok bedeller ödendi bugün için. Bu okulumuz açılıncaya kadar ne kadar zorluk çektiğimizi biliyorsunuz. Bu okulda, polisler gaz bombalarını çocuklara karşı kullandı” dedi. Okulun eğitim yılı başında birkaç kez mühürlendiğini hatırlatan Irmak, artık yeni okullar açılması ve eğitimlerin verilmesi gerektiğini söyledi. Irmak, “Biz bu dilli konuşmaya devam edeceğiz, gülecek, düşünecek ve yaşayacağız. Dilimizi engelleyemezsiniz” dedi.

DBP İl Eş Başkanı Hafize İpek ve Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın yaptığı konuşmaların ardından çocuklar karnelerini aldı, sınıflarında aileleriyle resim çektirdi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde de Üveyş Ana İlköğretim Okulu’nda karne töreni düzenlendi. Valilik kararıyla 2 defa mühürlenen ve halk tarafından tekrar açılan okulda 42 öğrenciye karne verildi. Okul öğretmenlerinden Deniz Bulbun, “2014-2015 eğitim döneminde ilk bölümün karnelerini dağıtıyoruz. Bir ilk olması nedeniyle çok sevinçliyiz. Yaşadığımız tüm olumsuzlukları ve zorlukları bu karnelerle unuttuk” dedi.