İnadına Barış! / Յամառօրէն խաղաղութիւն

norzartonk-logo10cmblack

KESK, TMMOB, TTB, DİSK öncülüğünde emek örgütleri ve meslek odalarının çağrısıyla 10 Ekim’de Ankara’da gerçekleşmesi planlanan Emek, Demokrasi ve Barış Mitingi iki bombalı saldırının hedefi oldu. Bu faşist katliamı ve katliam sorumlularını lanetliyor, demokrasi, özgürlük ve barış mücadelesi uğruna ölümsüzleşenlerin anıları önünde saygıyla eğiliyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. 7 Haziran seçimleri öncesi HDP’nin Diyarbakır (Amed / Dikranagert) mitingine ve 20 Temmuz’da Suruç’ta Kobanê’ye yardım götüren SGDF’li gençlere yönelik bombalı saldırıların bir benzerini ve devamını bugün Ankara’da yaşadık. Halkların birlikte mücadelesinden, dayanışmasından ve barış talep etmesinden korkan egemenler koltuklarını kaybetmemek adına yine çözümü öldürmekte, katletmekte buldular. Kökleri Ermeni Soykırım’ı öncesine uzanan, halklara ve ötekilere karşı süreklilik arz eden kanlı politikalarını yine hunharca sahnelediler. Devlet geleneğini sürdürdüler. Öldürmeyi iyi bildiklerini, hatta öldürmekten başka bir politika üretemediklerini bir kez daha tüm dünyaya ilan ettiler.

Kuşkusuz tüm bu katliamların ve ölümlerin güncel sorumlusu bugünkü iktidardır, AKP hükümetidir. 7 Haziran’da iktidarı sarsılan, dış politikası tamamen çökmüş olan Erdoğan ve partisi AKP, savaş ve kontrgerilla politikalarını devreye sokmuştur.

Barış sürecinin rafa kalktığı, milliyetçi, mezhepçi ve ırkçı cepheleşmeler üzerinden kitlelerin konsolide edilmeye çalışıldığı, düşmanlıkların ve savaşın körüklendiği bu dönemde, tüm bu faşist saldırılar karşısında, halklar olarak bir arada durmayı, acıda ortaklaşabilmeyi ve barış mücadelesini yükseltmeyi bir kez daha başarmalıyız.


İnadına barış! / Յամառօրէն խաղաղութիւն
NOR ZARTONK / ՆՈՐ ԶԱՐԹՕՆՔ