‘İntihar Eden Asker Sayısı Şehit Sayısını Geçti’

ETHA

TBMM İnsan Hakları Komisyonu, AKP Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün başkanlığında toplanarak, asker hakları ihlalleriyle ilgili genel görüşme yaptı.

Asker Hakları Platformu adına Doç. Dr. Tolga İslam, komisyonda bir sunum yaptı. Geçen yılın nisan ayında kurulan www.askerhaklari.com sitesini bir yılda 432 başvuru aldıklarını anlatan İslam, tüm illerden başvuru geldiğini kaydetti.

Son 22 yılda 100 kadar askerin intihar ettiğini, İslahiye’de 6 ayda üç intihar olduğunu, birisinin basına yansıdığını belirten İslam, “Bu mesele herkesin sahip çıkması gereken mesele. Meclis’in daha kuvvetli bir irade göstermesi gerekiyor. Bireyler haklarını aramak için korkuyorlar ve ürküyorlar. Bu korkunun ortadan kaldırılması gerekiyor. Bunu yapacak olan Meclis’tir” diye konuştu.

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü , TSK’daki intiharların Türkiye geneline göre on kat fazla olduğunu belirterek, “Bunu düşünmemiz lazım. Bu savuşturulabilir geçiştirilebilir bir şey değil. Gençlerin intihara böyle sürüklenmesine ne biz ne TSK kayıtsız kalamayız” dedi.

Kürkçü, cinsel yönelim tartışmasının kaçınılmaz olarak TSK’nın gündeminde olduğunu belirterek, “Eşcinsellikle ilgili hak koruyucu mekanizmalar TSK’ya da aynen aktarılmalı” diye konuştu.

Komisyon Başkanı Üstün, son 2,5 buçuk yılda 175 er ve erbaş, son 10 yılda ise toplam 934 erbaş ve erin intihar ettiğini ifade ederek, “Son 2,5 yılda iç güvenlik olaylarında 233 şehit, son 10 yılda ise 818 TSK personeli şehit olmuş. Son on yılda intihar olayları şehit sayısını geçmiş durumda. Bu rakamlar kabul edilemez. Bunun üzerine hep birlikte gitmesi lazım” dedi.