İşçinin fendi sarı sendikayı yendi!

iscinin-fendi-sari-sendikayi-yendi-1

Birgün

Soma’da maden işçileri, Türkiye Maden-İş Sendikası Ege Şubesi önünde eylem yaptı, kendilerinin yanında yer almayan sendikacıların istifasını istedi. İşçilerin tepkisi üzerine önce Şube Başkanı Tamer Küçükgencay istifa ettiğini açıkladı, ardından şubenin tüm yöneticileri istifa etti.

Manisa Soma’da resmi verilere göre 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamın ardından çalışma şartlarının düzeltilmesi, madenlerde işçi sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için eylem yapan işçiler, dün de sendika yönetiminin istifası için eylem başlattı.

Yüzlerce işçi, dün Kaymakamlık önünde buluşarak üyesi oldukları Türkiye Maden İş’in Soma Şubesi önüne gitti. İşçilerin sendika binasını işgal etmek istemesi üzerine çıkan arbedede bir polis yaralandı. İşçiler, yönetimin istifasını talep etti. Bu tepki üzerine, önce Şube Başkanı Tamer Küçükgencay, ardından da şube yönetim kurulu üyeleri işçilerin yanına gelerek görevlerinden istifa ettiklerini açıklamak zorunda kaldı.

İşçiler, şube yönetiminin istifasının yeterli olmadığını, genel merkez yönetiminin de istifa etmesi gerektiğini belirtti.

‘Taşeron gidecek’

Maden-İş Ege yönetiminin istifa etmesinin ardından işçiler Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) önüne yürüdü. Çevik kuvvet de TKİ’nin önüne geldi. İşçiler burada “Devlet gelecek taşeron gidecek” sloganları attı, madenlerin kamulaştırması talebini dile getirdi. TKİ müdürüyle görüşmek isteyen işçilere, Soma Kaymakamı, işçilerden seçilecek temsilcileri TKİ yetkilileriyle görüştürebileceğini söyledi, ancak işçiler “Onlar buraya gelsin” diyerek bu teklifi reddetti.

İşçiler, TKİ yetkilileriyle akşam saatlerinde görüşebileceklerinin açıklanmasıyla birlikte mezarlığa doğru yürüyüşe geçti. Binlerce işçi, katliamda yaşamını yitiren arkadaşları için saygı duruşunda bulundu.

***

İşçiler DİSK’e geçiyor

Yaşanan katliamdan sendikanın da sorumlu olduğunu düşünen işçiler, üyesi oldukları Türk-İş’e bağlı Türkiye Maden-İş Sendikası’ndan istifa ederek, DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen’e üye olmaya başladı.

İşçiler Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün ve Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman’la görüştü, üyelik ve istifa konuları hakkında bilgi aldı. DİSK’in verdiği bilgilere göre, dün öğle saatleri itibariyle en az 100 işçi Maden-İş’ten istifa etti. İstifaların sürmesi bekleniyor.

***

Bu şubede neler oldu?

Maden işçisi Günay, yöneticileri istifa eden Maden-İş Ege Şubesi’nde yaşananları gazetemize anlattı

ZEYNEP KURAY

Soma’da yaşanan maden katliamı sonrasında ortaya çıkan skandal zincirinin bir halkası da Türkiye Maden-İş Sendikası oldu. Soma’da konuştuğumuz işçiler, kapalı zarflara önceden konmuş oy pusulalarıyla “seçtikleri” sendika yöneticilerinin isimlerini dahi bilmiyorlardı. Sendika ağalığı sisteminin Soma’da nasıl işlediğini ve işçiler üzerinde nasıl bir baskı uygulandığına birebir tanık olan, yönetime muhalif Maden-İş üyelerinden Tufan Günay, delege seçimlerinde yapılan hilelerden işçilere yönelik tehditlere kadar tüm yaşananları BirGün’e anlattı.

Tufan Günay 25 yıldır maden işçisi. Yükleyici operatörü olarak 8 yıldır kamuya ait Ege Linyitleri Kömür İşletmesi’nde (ELİ ) çalışan Günay, 1989 yılından bu yana Maden-İş Sendikası üyesi.

10 yıl Soma Kömür A.Ş’ne ait Geventepe‘de çalıştıktan sonra 1999’da kamuya ait ELİ maden ocağına giren Günay, hâlâ orada çalışıyor.

Delegeliğe izin yok!

Bugünkü sendika yöneticilerinin büyük hileler sonucunda koltuklarında oturduklarını belirten Günay, Soma’da sendika seçimlerinde yaşanan baskı, tehdit, hile üçgenine karşı maden işçileri olarak verdikleri mücadeleyi şöyle anlattı: “2010 yılında biz Maden-İş üyesi muhalif maden işçileri olarak sendikal bir çalışma yürüttük. Maden-İş kongre seçimleri öncesi, 20 Mayıs 2010’da kamuda ve özelde çalışan işçiler olarak ortaklaşa, sendika yönetiminin listesinin karşısına muhalif bir listeyle çıkarak sendika bürokrasinin önüne geçmeye çalıştık.

Ancak biz kamu işçileri olarak seçimlere delege adayı olabilirken, İmbat A.Ş ve Soma Kömür A.Ş gibi özel sektörde çalışan işçilerin delege adayı oldukları duyulur duyulmaz, işçiler sendika yönetimi ve işveren tarafından tehdit edildiler. Bir saat içerisinde sendika yönetimi tarafından işverene isimleri bildirilen işçilerin evlerinden alındığına, delege adaylığından istifa etmedikleri takdirde işten atılmakla tehdit edildiğine şahit olduk.

Aday olanlar atıldı

Bununla yetinmeyen işveren ve sendika yönetiminin müdahalesiyle, özellikle delege müracaatlarının yapıldığı üç gün boyunca, işçilerin aday olmaması için işyerinden servisler bile geç kaldırıldı. Baskılara ve tehditlere rağmen delege adaylıklarından vazgeçmeyen Soma Kömür A.Ş. işçileri ise işten atıldı.

Öyle iyi yönetmişler ki…

İşçilerin büyük bir çoğunluğu delege adaylıklarından istifa ettirilse de biz, İmbat A.Ş’de çalışan bir grup işçi arkadaşımızı aday olarak yazdırmayı başardık ve kamu sektörüyle birlikte toplam 124 işçi seçimlere katıldık. Ancak Soma Kömür A.Ş’den tek bir delege adayı yazamadık. O dönem Soma Maden-İş Şube Sekreteri Recep Kılıç, utanmadan yerel basına, ‘Öyle iyi yönetiyoruz ki, bir muhalifimiz bile yok’ diye demeç verdi. Yani aslında bizimle alay etti.

Hileyle seçildiler

Delege seçimleri öncesi tıpkı Soma Kömür A.Ş’de olduğu gibi, İmbat A.Ş’de de yaklaşık 35 işçi delege adaylığından istifa ettirildi. Kamuda yapılan delege seçimlerinde binin üzerinde oy aldık. Ancak Soma Kömür A.Ş ‘de çalışan işçilere işten atma tehdidiyle kapalı zarflara önceden konmuş oylarla yaptırılan oylama sonucunda hileyle Tamer Küçükgencay ekibi seçilmiş oldu.

AKP milletvekili devrede

Bunun üzerine bu hileli seçimlerin iptali için hukuk mücadelesi başlattık. 5 Haziran 2010’da önce Manisa ve Soma’daki cumhuriyet savcılarına suç duyurusunda bulunduk, ancak takipsizlik kararı verildi. Daha sonra bu durumu Ankara 4. İş Mahkemesi’ne taşıdık ve usulsüzlüklerin tespit edilip kongrenin yenilenmesini istedik. Ama 1,5 sene süren davamız AKP Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Soma Kömür İşletmesi Müdürü Ramazan Doğru ve ekibinin araya girmesi sonucunda hüsran ile sonuçlandı. 10 Mart 2011 tarihinde Yargıtay’da dosya kapandı.”

Son seçimde de aynı baskı

2014 Mart ayındaki delege seçimlerinde de yaynı baskıların tekrarlandığını belirten Günay, “Seçimlerden hemen önce Soma Kömür A.Ş’de çalışan bir grup işçiyle temasa geçtik. Ancak görüşmemiz birtakım şahıslar tarafından fotoğraflandığı için aynı gün 5 işçi arkadaşımız işten atılarak gözdağı verildi. Böylece işverenlerin arzu ettiği iki isim kazandı” dedi.