IŞİD’den Kaçarken MHP’ye Yakalanmak

suruc

Marsel BALÇIK

MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın cevaplaması için bir soru önergesi verdi. Soru önergesinin içeriği, ırkçı heyezanların, nasıl bir paranoyaya sebep olabileceğinin ve insani duyguları nasıl köreltebileceğinin kanıtı niteliğinde.

Nevzat Korkmaz’ın soru önergesinin öznesi, Işid’in katliamlarından kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler. Elbette ki Korkmaz’ın kaygısı, bu insanların insanca yaşama haklarının sağlanması değil. Onun korkusu, 1915’te bir şekilde katledilmeyerek Suriye’ye ulaşan Ermenilerin geri dönüyor olma ihtimali. Korkmaz açık ve net bir biçimde, Ermenilerin bir asır önce sürüldükleri yurtlarına geri dönüyor olma ihtimalinin, önlem alınması şart bir olay olduğunu öne sürüyor.

İnsanlar, yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalırken, IŞİD çetesi bölge halklarına katliam üstüne katliam yaparken, bu mezalimin mağdurlarına kafatası testi yapmak ancak bir ırkçı akıldan çıkabilirdi. Canlarını kurtarmak için Türkiye’ye gelmek zorunda kalan bu insanların “şer odakları” olduğunu iddia etmek, üstelik bu iddialarda bulunurken, Türkiye sınırını otoban olarak kullanan IŞİD militanları konusunda tek söz etmemek, söz konusu siyasi hareketin duruşunu açıkça ortaya koyuyor.

Unutulan bir nokta var ki, soru önergesinde üstü kapalı bir biçimde içeri alınmamaları gerektiği ima edilen Ermeniler, eşit yurttaşlık hakkına sahiptirler. Ataları 100 yıl önce soykırıma kurban gitmiş, yerlerinden edilmiş, yaşama hakları dahil tüm hakları gaspedilmiştir. Onlar, yurtlarına dönen Ermenilerdir.

Soru önergesinin bir diğer bölümü bu Ermenilerin, Diaspora’nın Ermeni Soykırımı’nın 100. Yıl faaliyetlerinin, bir parçası olarak Türkiye’ye gelip gelmediklerini soruyor. Ermeni Soykırımı’nı anmanın, taleplerin dile getirilmesinin bir “şer faaliyeti” olarak lanse edilmesi, soru önergesinin kalanından insani bir yaklaşım beklememek gerektiğini ortaya koyuyor.

Ermeni Soykırımı’nın tanınması, zararların tazmini, zorla göç ettirilen Ermenilere yurttaşlık hakkı, faillerin ifşası, Ermenistan sınırının açılması gibi talepler, Ermenilerin haklı talepleridir ve Türkiye halklarının dayanışması ile bu taleplere yönelik ırkçı baskı elbet kırılacaktır.

kobane